Siostra zakonna tłumaczy, kiedy odpusty nie działają

Siostra zakonna tłumaczy, kiedy odpusty nie działają
Fot. Marc Olivier Jodoin / Unsplash
KAI / mł

- Żeby otworzyć się na łaskę odpustu, trzeba się trochę wysilić duchowo. Nie wystarczy wypełnienie zewnętrznych czynności. Ta łaska również nie działa automatycznie. W życiu duchowym nic tak nie działa - mówi s. Anna Czajkowska ze zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych.

Odpusty budzą wciąż w Kościele sporo kontrowersji, choć w 1967 roku ta kwestia została wyjaśniona w papieskiej encyklice. W listopadzie temat robi się najbardziej aktualny, bo Kościół zachęca do obdarowania dusz czyśćcowych odpustami zwłaszcza w pierwszych ośmiu dniach miesiąca. Jednak wciąż spora jest liczba osób, które nie do końca rozumieją, jak "działają" odpusty.

Jak uzyskać odpust?

- To bardzo trudno ludziom wytłumaczyć. Nie wystarczy pójść na cmentarz od 1 do 8 listopada i odmówić tam modlitwę za zmarłych. By uzyskać odpust zupełny, trzeba przyjąć Komunię św., być w stanie łaski uświęcającej i pomodlić się w intencjach, w których modli się papież. Nie można też być w sercu przywiązanym do żadnego grzechu, nawet powszedniego. To jest najtrudniejszy warunek - wyjaśnia s. Czajkowska.

Co to jest brak przywiązania do grzechu?

Jak mówi siostra, można nie grzeszyć, ale być przywiązanym do grzechów.

DEON.PL POLECA

- Można np. przestać kraść ale w sercu żałować, że inni są bardziej zaradni i nadal to robią. Można – to dotyczy grzechów powszednich – wyspowiadać się z tego, że używamy np. wulgarnego języka, ale z żalem powierzchownym i bez szczerej chęci zmiany swego języka, w przekonaniu, że bez wulgaryzmów moi znajomi nie zrozumieją, co do nich mówię. Tutaj chodzi o szczerość intencji, czyli o szczery żal i autentyczną gotowość zmiany życia, na zawsze, nie tylko na 2 czy 3 dni, w celu uzyskania odpustu. Zmiana może mi się oczywiście nie udać. Większość z nas przecież od lat spowiada się z tych samych grzechów. Ale, jak podkreślam, tu chodzi o intencję. Nie mogę mieć upodobania w żadnym grzechu – nawet najlżejszym. Nie chcę go pod żadną postacią - wyjaśnia zakonnica.

Kiedy najłatwiej uzyskać odpust? 

Często zastanawiamy się, czy są jakieś uprzywilejowane momenty, w których łatwiej jest uzyskać odpust zupełny. S. Czajkowska potwierdza, że taki czas naprawdę jest.

- Krótko po odbyciu dobrej spowiedzi, gdy jeszcze trwam w moich dobrych postanowieniach poprawy, mam naprawdę dużą szansę na tę wolność w sercu i na sięgnięcie po łaskę odpustu zupełnego. Jeśli ofiaruję go za duszę czyśćcową - oznacza to dla niej wejście do chwały nieba - mówi s. Anna.

Czym są odpusty cząstkowe?

- O odpustach cząstkowych mniej się mówi, a szkoda, bo łatwiej się na nie otworzyć. Wymagany jest tylko stan łaski uświęcającej i skrucha serca, czyli pokorna świadomość własnej słabości oraz potrzeby łaski Bożej. Jeśli w takim stanie będąc, z intencją pomocy zmarłym odmówię jakąś dowolną modlitwę, do której Kościół nadał łaskę odpustu częściowego – np. „Pod Twoją obronę”, różaniec, „Wieczny odpoczynek” albo np. pomodlę się aktem strzelistym „Jezu ufam Tobie!” w sytuacjach trudnych, o to, np. by nie odpowiedzieć złem na zło – zyskuję łaskę cząstkowego odpustu, czyli darowania części czyśćcowego cierpienia duszy  wyjaśnia siostra w rozmowie z KAI.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap

Ksiądz Józef Tischner powiedział kiedyś, że nie lubi się spowiadać. To chyba powszechne doświadczenie, bowiem nikt z nas nie lubi opowiadać o własnych grzechach i słabościach. Wyznanie grzechów czyni Sakrament Pojednania najtrudniejszym spomiędzy wszystkich spotkań...

Skomentuj artykuł

Siostra zakonna tłumaczy, kiedy odpusty nie działają
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.