Św. Antoni Maria Claret - Apostoł Kuby

Św. Antoni Maria Claret - Apostoł Kuby
Św. Antoni Maria Claret ( 1807-1870) (fot. wikipedia.org)

Z Włoch powrócił do Hiszpanii, gdzie z wielkim zaangażowaniem udzielał rekolekcji i głosił misje dla prostego ludu. Dotarł nawet na Wyspy Kanaryjskie. Wszędzie dbał o szerzenie edukacji religijnej, w tym celu wydawał tysiące broszur. Z jego inicjatywy zrodziło się nowe zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Maryi, zwane klaretynami.

Pan Bóg przygotował jeszcze jedna wielką misję, został mianowany arcybiskupem Santiago na Kubie. Na wyspę przybył 1851 roku. Najpierw zatroszczył się o formację duchową kapłanów tej zaniedbanej diecezji. Dla nich organizował rekolekcje i dni skupienia, następnie otoczył opieką lud swojej diecezji.

Owoc jego siedmioletnich rządów był imponujący: założył 53 nowych parafii i wiele domów zakonnych, wygłosił 11 tysięcy kazań, zalegalizował 30 tysięcy małżeństw i bierzmował 300 tysięcy ludzi. Jednocześnie dbał o ubogich, organizował pomoc charytatywną. Miał też wrogów, czterokrotnie chciano go zabić. Spalono także jego dom. W 1856 roku został raniony przez mężczyznę, którego konkubinę nawrócił.

W 1857 roku został wezwany na dwór hiszpański, gdzie został spowiednikiem królowej. Kontynuował swoją działalność wydawniczą, organizował duszpasterstwo dla artystów i pisarzy. Towarzyszył rodzinie królewskiej na wygnaniu we Francji, gdy w Hiszpanii wybuchła rewolucja. Przebywał później w Rzymie, gdzie bronił nieomylności papieża w sprawach wiary i moralności. Zmarł jako wygnaniec we Francji w 1870 roku.

Przykład jego życia uczy nas jak powinniśmy na każdym etapie naszego życia, poszukiwać woli Bożej i być zawsze gotowym wyruszyć aż na krańce świata z Ewangelią zmartwychwstałego Jezusa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Św. Antoni Maria Claret - Apostoł Kuby
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.