Św. Elżbieta Węgierska - opiekunka ubogich

Św. Elżbieta Węgierska - opiekunka ubogich
Św. Elżbieta Węgierska (1207-1231) (fot. wikipedia.org)
5 lat temu

Elżbieta urodziła się w 1207 roku w Bratysławie w rodzinie królewskiej. Jej ojcem był Andrzej II, król Węgier. Już jako czteroletnia dziewczynka zamieszkała w Wartburgu i została zaręczona z Ludwikiem IV, późniejszym landgrafem Turyngii. Mając czternaście lat wyszła za niego za mąż. Bóg obdarzył ich trójką dzieci. W 1227 roku, w czasie wyprawy krzyżowej, umarł jej mąż. To bolesne doświadczenie jeszcze bardziej otworzyło Elżbietę na życie duchowe i pogłębioną relację z Bogiem.

Zostawszy wdową w wieku dwudziestu lat, poświęcała wiele czasu na wychowanie dzieci, modlitwę i uczynki miłosierdzia. Przeniosła się do Marburga, gdzie ufundowała szpital, w którym sama posługiwała chorym. Z wielką dbałością opatrywała rany chorym na trąd, leczyła kalekich. Rozdała pokaźną sumę pieniędzy ubogim i pokrzywdzonym. Najbliższa arystokratyczna rodzina uznała jej postępowanie za szaleństwo.

Ona jednak coraz bardziej pragnęła całkowicie oddać się Bogu, dlatego powierzając swoje dzieci opiekunom, w 1228 roku Elżbieta złożyła ślub wyrzeczenia się świata i stała się tercjarką św. Franciszka. Biedaczyna z Asyżu był dla niej wzorem, dlatego szpital, który założyła, nosił jego imię. Od niego uczyła się wzgardy dla ziemskich bogactw oraz wrażliwości wobec ubogich. Najbiedniejszych i odrażających sadzała do swego stołu.

Zmarła 17 listopada 1231 roku, wyczerpana surowymi pokutami i wytężoną pracą w szpitalu przy posługiwaniu chorym. Zaledwie cztery lata później kanonizował ją papież Grzegorza IX. Do jej grobu przybywali pielgrzymi, którzy otrzymywali łaski cudownego uzdrowienia.

"Święta Elżbieta przedstawiana jest w stroju królewskim albo z naręczem róż w fartuchu. Powstała bowiem legenda, że mąż zakazał jej rozdawać ubogim pieniądze i chleb. Gdy pewnego razu przyłapał ją na wynoszeniu bułek w fartuchu i kazał jej pokazać, co niesie, zobaczył róże, mimo że była to zima. Jej atrybutami są także: kilka monet i różaniec".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Św. Elżbieta Węgierska - opiekunka ubogich
Komentarze (6)
L
LUSTRO:)(:
17 listopada 2010, 23:46
ATRYBUTY "DZIŚIEJSZEJ" ŚWIĘTEJ :RÓŻANIEC I KILKA MONET...w czasach mamony to dobry symbol...
R
redakcja
28 kwietnia 2010, 22:15
Już działa. Długo by tłumaczyć czemu artykuł zniknął na parę godzin - w każdym razie było to w jakimś sensie zamierzone. Do św. Katarzyny Sieneńskiej można się dostać ze strony głównej lub przez <a href="http://www.deon.pl/religia/kosciol/swiety-na-kazdy-dzien/art,116,sw-katarzyna-sienenska-geniusz-kobiety.html">ten link</a>
BN
Błekitne Niebo
28 kwietnia 2010, 21:28
Portalowy gościu, a może powiesz jak znaleźć to: >>>> św. <a href="http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:7Igl-0gMxxgJ:www.deon.pl/religia/kosciol/swiety-na-kazdy-dzien/art,116,sw-katarzyna-sienenska-geniusz-kobiety.html+%C5%9Aw.+Katarzyna+Siene%C5%84ska+%E2%80%93+Geniusz+kobiety&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl">Katarzyna</a> Sieneńska - jutro Jej Święto.
A
Alex
28 kwietnia 2010, 19:58
Odszukałem ten tekst, bo w galeriach ostatnio wkopiowywane są obrazki różnych świętych... Nic mi po nich, gdy brak informacji o życiu świętych, przypomnienie ich. Poza tym, jak się zorientowałem, osoby które je wkejają nie wiedzą, że w dziale tekstów pisanych (artykułach) na <a href="http://www.deon.pl">www.deon.pl</a> są esencjonalnie podane informacje na temat szeregu świętych.. To ma sens, gdy poznaję, przypominam sobie... fakt
PG
portalowy gość
28 kwietnia 2010, 19:11
Odszukałem ten tekst, bo w galeriach ostatnio wkopiowywane są obrazki różnych świętych...  Nic mi po nich, gdy brak informacji o życiu świętych, przypomnienie ich.  Poza tym,  jak się zorientowałem, osoby które je wkejają nie wiedzą, że w dziale tekstów pisanych (artykułach) na <a href="http://www.deon.pl">www.deon.pl</a>  są esencjonalnie podane informacje na temat szeregu świętych.. To ma sens, gdy poznaję, przypominam sobie...  
AH
A H
17 listopada 2009, 14:51
Dlaczego autor po "nazwisku" Św. Elżbiety nie umięścił priwienięcji zakonnej - tu T.O.R. (OFM), jak ma to w zwyczaju względem świętych jezuitów, dominikanów?

Skomentuj artykuł

Św. Elżbieta Węgierska - opiekunka ubogich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.