Św. Józef nie zna celu swojej wędrówki. Musimy tak jak on słuchać, być uważnym, działać

Fot. sidneydealmeida.com / depositphotos.com

Św. Józef jest prowadzony krok po kroku. Nie zna celu wędrówki. Musi słuchać, być uważnym, działać bez zwłoki. Jest konfrontowany z wieloma trudnościami na swojej drodze, ale zachowuje prostotę i przezorność. Jest wzorem ucznia.

Słowo na dziś (Mt 2,13-18)

Z Ewangelii wg św. Mateusza: Gdy oni odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: «Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić». On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu; tam pozostał aż do śmierci Heroda. Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez Proroka: Z Egiptu wezwałem Syna mego.
Wtedy Herod widząc, że go Mędrcy zawiedli, wpadł w straszny gniew. Posłał [oprawców] do Betlejem i całej okolicy i kazał pozabijać wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch, stosownie do czasu, o którym się dowiedział od Mędrców. Wtedy spełniły się słowa proroka Jeremiasza:
Krzyk usłyszano w Rama,
płacz i jęk wielki.
Rachel opłakuje swe dzieci
i nie chce utulić się w żalu,
bo ich już nie ma.

DEON.PL POLECA

Komentarz do Ewangelii (28.12.2023)

Obraz: W święto Świętych Młodzianków kontemplujemy dramatyczne wydarzenia, które związane są z przyjściem na świat Syna Bożego. Koncentrujemy się na obrazie św. Józefa, który chroni Dziecię przed prześladowaniami i tzw. świętych młodzianków, którzy są pierwszymi męczennikami, oddającymi życie za Jezusa.

Myśl: Historia Jezusa przedstawiona jest przez ewagelistę Mateusza jako podróż. Jest to niejako powtórny ‘Exodus’. Jezus przybywa do Egiptu i wychodzi z niego. Tak jak w czasie niewoli egipskiej, gdzie zabijano dzieci żydowskie, mamy do czynienia z szo’ah niewiniątek w Betlejem. Każda ze scen kończy się cytatem biblijnym, który pokazuje, że „historia Izraela jest proroctwem o Jezusie”. Postać św. Józefa i jego działanie jest także pełne symboli: ‘wstaje’ – powstaje do życia; ‘zbudzony’ w nocy ducha; ‘wypełnia’ słowo Boże; jest prototypem wierzących – jemu powierzeni są Jezus i Maryja.

Emocja: „Pozostań tam, aż ci powiem”. Św. Józef jest prowadzony krok po kroku. Nie zna celu wędrówki. Musi słuchać, być uważnym, działać bez zwłoki. Jest konfrontowany z wieloma trudnościami na swojej drodze, ale zachowuje prostotę i przezorność. Jest wzorem ucznia.

Wezwanie: Poproszę o łaskę, bym mógł ‘otoczyć troską’ Dziecię i Maryję. Podziękuję za dar Matki i Dziecięcia, którzy są mi powierzeni. Odmówię jakąś modlitwę w intencji dzieci nienarodzonych.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Św. Józef nie zna celu swojej wędrówki. Musimy tak jak on słuchać, być uważnym, działać
Komentarze (2)
AG
~Andrzej Górny
28 grudnia 2023, 15:48
Skąd ksiądz tak dużo wie o nim ? Przecież nie z ewangelii. Tam nawet słowa nie wypowiedział.
JG
~Janek Gruza
29 grudnia 2023, 17:39
Tak jak o Maryji. W ewangelich niewiele, a kościół czyli kler buduje teologię maryjną, niwiarygodnie rozbudowaną . Niestety brak oparcia w faktach historulycznyxh, czyli budują fikcje na potrzeby pobożności religijnej wiernych.