Tajemnicza Porcjunkula. Dlaczego akurat w to święto można zyskać odpust zupełny?

Tajemnicza Porcjunkula. Dlaczego akurat w to święto można zyskać odpust zupełny?
Fot. Priscilla Du Preez / Unsplash.com
brewiarz.pl / misericors.org / mł

Czy Porcjunkula to kolejna święta, jak Perpetua, Buonadonna, Chrestyna czy Eufrazja? Dlaczego właśnie w to święto można w każdym parafialnym kościele uzyskać odpust zupełny? I jaki związek ma z tym odpustem św. Franciszek z Asyżu? 

2 sierpnia w Kościele katolickim mamy tajemnicze święto - odpust Porcjunkuli. W wielu kościołach podczas niedzielnych ogłoszeń można było usłyszeć, że to okazja do uzyskania odpustu zupełnego, czyli usunięcia wszystkich konsekwencji grzechów, które do tej pory popełniliśmy, a których skutki odczuwamy w postaci trudności i cierpienia, i przez które nasza droga do nieba będzie prowadziła przez czyściec. Jednym słowem - odpust zupełny to rzecz, o którą warto się postarać.

Czy istnieje św. Porcjunkula?

Kim zatem jest tajemnicza Porcjunkula, dzięki której taką łaskę możemy uzyskać 2 sierpnia? Właściwie jest... nikim, bo Porcjunkula to nie osoba, ale mała włoska kapliczka. Zniszczona, została odbudowana przez Franciszka z Asyżu, a przyszły święty w niej zamieszkał. I to właśnie w niej się nawrócił.

Skąd się wzięła nazwa "Porcjunkula?" 

Ta dziwna nazwa to nie imię, ale łacińskie słowo portiuncula, oznaczające małą cząsteczkę, skrawek gruntu. Dlaczego tak nazwano kapliczkę? Według podania ufundowali ją pielgrzymi wracający z Ziemi Świętej. To właśnie oni mieli przywieźć grudkę ziemi z miejsca, które uważano za grób Matki Bożej - z Doliny Jozafata w Jerozolimie. Według bowiem podania kapliczkę mieli ufundować pielgrzymi wracający z Ziemi Świętej. Mieli oni przywieźć grudkę ziemi z grobu Matki Bożej, który sytuowano w Dolinie Jozafata w Jerozolimie. Dlatego pierwotny tytuł tego kościoła brzmiał: Najświętszej Maryi Panny z Doliny Jozafata. Jednak tytuł kapliczki na "Matki Bożej Anielskiej" zmienił św. Franciszek, któremu według podania ukazała się Matka Boża w otoczeniu aniołów. 

DEON.PL POLECA

Łaska dla Franciszka, czyli odpust zupełny  

Skąd więc wziął się odpust zupełny Porcjunkuli? To łaska, którą obiecała Matka Boża św. Franciszkowi. Franciszek poprosił, aby wszyscy, którzy ze skruchą odbędą spowiedź i nawiedzą kaplicę Porcjunkuli, mogli otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów. W 1216 roku łaskę potwierdził Pan Jezus, który objawił się zakonnikowi i obiecał, że odpust zupełny otrzymają wszyscy, którzy po spowiedzi i przyjęciu Komunii świętej odwiedzą kapliczkę. Na prośbę Franciszka przywilej ten został zatwierdzony przez papieża Honoriusza III.

Na początku odpust Porcjunkuli można było więc uzyskać tylko w kapliczce Porcjunkuli, czyli kościele Matki Bożej Anielskiej w Asyżu. Od XIV wieku papieże zaczęli rozszerzać tę łaskę na kościoły franciszkańskie, a w 1847 roku decyzją papieża Piusa IX odpust można było uzyskać we wszystkich kościołach parafialnych i innych, przy których istnieje III Zakon św. Franciszka. W 1911 roku papież Pius X rozszerzył przywilej na wszystkie kościoły parafialne, dlatego 2 sierpnia odpust zupełny można uzyskać także w polskich kościołach franciszkańskich i parafialnych. 

Co trzeba zrobić, by uzyskać odpust Porcjunkuli?

Aby uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli, należy pobożnie nawiedzić kościół franciszkański lub parafialny z pragnieniem doświadczenia łaski odpustu zupełnego, o który prosił św. Franciszek, odmówić w nim "Ojcze nasz..." oraz wyznanie wiary, przystąpić do spowiedzi lub być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię świętą, pomodlić się w intencjach, w których modli się papież oraz zrezygnować z przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

Źródło: brewiarz.pl / misericors.org / mł

 

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Tajemnicza Porcjunkula. Dlaczego akurat w to święto można zyskać odpust zupełny?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.