To z serca pochodzą złe myśli, chciwość i przewrotność. Żyj w wolności Ducha!
Chrześcijanin, choć otrzymał już pełnię łaski i wolności w Chrzcie św., wciąż musi o nie walczyć. Życie według norm i przykazań wydaje się być bardziej uporządkowane i łatwiejsze. Ale to jest życie chrześcijanina poczatkującego, który nie doświadczył wolności Ducha.
Słowo na dziś (Mk 7,14-23):
Z ewangelii wg św. Marka: Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: «Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!».
Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o to przysłowie. Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi do człowieka, nie może uczynić go nieczystym; bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka i na zewnątrz się wydala». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste. I mówił dalej: «Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».
Komentarz do ewangelii na dzisiaj (08.02.2023):
Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.
Obraz: Dzisiejszy fragment ewangelii rozgrywa się w dwóch sceneriach. Najpierw Jezus przywołuje do siebie tłum i naucza, prawdopodobnie gdzieś na zewnątrz, na placu, a potem wchodzi do domu i tam udziela uczniom dodatkowych wyjaśnień. Jestem jednym ze słuchających Jezusa. On mówi także do mnie.
Myśl: Jezus formułuje zasadę ‘wolności chrześcijańskiej’ wobec natury. Stworzenie jest dobre, jest dziełem Boga. Jezus odrzuca żydowski podział na rzeczy czyste i nieczyste. Zło nie tkwi w rzeczach. Ono czai się w sercu człowieka. Rzeczy stają się złe, jeśli człowiek używa ich w niewłaściwy sposób albo niezgodnie z ich przeznaczeniem, czyli nie ‘z’ i ‘dla’ miłości Boga i bliźniego. To rozróżnienie Jezusa było dla pierwszych chrześcijan przejściem od prawa zewnętrznego do wolności łaski i Ducha, skodyfikowanym na Pierwszym Soborze Jerozolimskim.
Emocja: Pragnienie wolności. Chrześcijanin, choć otrzymał już pełnię łaski i wolności w Chrzcie św., wciąż musi o nie walczyć. Życie według norm i przykazań wydaje się być bardziej uporządkowane i łatwiejsze. Ale to jest życie chrześcijanina poczatkującego, który nie doświadczył wolności Ducha.
Wezwanie: Poproszę o światło Ducha Świętego, abym poznał to, co mnie krępuje duchowo i miał odwagę przyjąć Jego wolność. Podziękuję za sakrament pojednania, który uwalnia mnie od moich duchowych więzów.
Uczynię gest uniżenia i skruchy.
Skomentuj artykuł