Bóg jest zawsze wokół ciebie. Kiedy pierwszy raz świadomie odczułeś Jego obecność?

Bóg jest zawsze wokół ciebie. Kiedy pierwszy raz świadomie odczułeś Jego obecność?
fot. Patrick Schneider / Unsplash

Święty Jan pisze te słowa kilkadziesiąt lat po fakcie spotkania z Jezusem. To było dla niego tak ważne, że nawet zapamiętał godzinę!

Słowo na dziś (J 1,35-42)

Z Ewangelii wg św. Jana: Nazajutrz Jan znowu stał w tym miejscu wraz z dwoma swoimi uczniami i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: «Oto Baranek Boży». Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem. Jezus zaś odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: «Czego szukacie?» Oni powiedzieli do Niego: «Rabbi! - to znaczy: Nauczycielu - gdzie mieszkasz?» Odpowiedział im: «Chodźcie, a zobaczycie». Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej. Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: «Znaleźliśmy Mesjasza» - to znaczy: Chrystusa. I przyprowadził go do Jezusa. A Jezus wejrzawszy na niego rzekł: «Ty jesteś Szymon, syn Jana, ty będziesz nazywał się Kefas» - to znaczy: Piotr.

Komentarz do Ewangelii (04.01.2023)

Obraz: Znajdujemy się wciąż w Betanii (prawdopodobne tłumaczenie: "dom źródeł") za Jordanem, gdzie Jan udzielał chrztu. Jan ponownie wskazuje na Jezusa jako Baranka Bożego i pozwala, aby jego uczniowie stali się apostołami Pana. Przyjrzę się tym wyjątkowym spotkaniom.

Myśl: Ten fragment pokazuje rozszerzanie się świadectwa. Jan Chrzciciel rozpoznał Chrystusa i wskazuje na Niego swoim uczniom. Oni idą za Jezusem, poznają Go i zostają z Nim. Jeden z dwóch, Andrzej przyprowadza swojego brata, Szymona, którego Pan nazywa Piotrem, skałą, na której zbuduje swój Kościół. Ewangelia Jana od samego początku ukazuje rozprzestrzenianie się dobrej nowiny jako spotkanie człowieka i Słowa, jako proces rozpoznania Pana i przebywania z Nim. Ukazuje także dynamizm wewnętrzny w człowieku i we wspólnocie wiary w poszukiwaniu Chrystusa i przebywaniu razem z Nim.

Emocja: "Było to około godziny dziesiątej", naszego czasu ok. 16:00. Św. Jan pisze te słowa kilkadziesiąt lat po fakcie spotkania z Jezusem. To było dla niego tak ważne, że nawet zapamiętał godzinę. Jak trzeba być uważnym i pielęgnować znaczące momenty dla naszego rozwoju duchowego.

Wezwanie: Poproszę o łaskę widzenia i rozpoznania Pana w mojej codzienności. Podziękuję za tych, którzy przyprowadzili mnie do Jezusa. Przypomnę sobie i będę rozważał przez chwilę przeżycie, kiedy pierwszy raz świadomie odczułem obecność Boga w swoim życiu.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Płomień, który rozświetla mrok

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojny…

Jak wierzyć w kochającego Boga i Jego bliskość, kiedy wokół rozsypuje się świat? Czy Wcielenie naprawdę coś zmienia? Gdzie szukać Bożej obecności?

Bóg jest niewysłowioną tajemnicą, ale...

Skomentuj artykuł

Bóg jest zawsze wokół ciebie. Kiedy pierwszy raz świadomie odczułeś Jego obecność?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.