Eucharystia łączy człowieka z Bogiem. Jesteś wdzięczny za dar mszy świętej?

Eucharystia łączy człowieka z Bogiem. Jesteś wdzięczny za dar mszy świętej?
fot. Sylvain Brison / Unsplash

Duchowe rozeznanie narażone jest na pomyłkę lub pokusę. Doświadczenie religijne wymaga więc szukania i weryfikowania prawdziwej woli Bożej.

Słowo na dziś (J 1,29-34)

Z Ewangelii wg św. Jana: Nazajutrz zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: «Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie. Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi». Jan dał takie świadectwo: «Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: "Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym". Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym».

Komentarz do Ewangelii (03.01.2023)

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę miejsce nad Jordanem, gdzie Jan udzielał chrztu. Kiedy zobaczył zbliżającego się Pana, wskazał na Niego słowami, które w każdej Mszy św. kapłan wypowiada na Komunię św. Posłucham świadectwa Janowego.

Myśl: Jan Chrzciciel, kiedy poznał samego siebie i zrozumiał swoją misję, daje świadectwo o Jezusie. Chrystus jest wg słów Jana Tym, na którym spoczywa Duch Święty, a jednocześnie jest On Synem Bożym. Jan objawia prawdziwą tożsamość Pana. Poznał ją wcześniej dzięki widzeniu Ducha, który jak gołębica zstąpił i spoczął na Jezusie. Dla Jana to ważne doświadczenie duchowe, potwierdzenie objawienia przez Ducha. I dlatego może powiedzieć o Jezusie to, co my powtarzamy na każdej Mszy św., że Jezus jest Barankiem Bożym na zgładzenie grzechów.

Emocja: Duchowe potwierdzenie. Św. Ignacy zachęca nas, byśmy szukali znaków potwierdzenia woli Bożej w naszych wyborach. Rozeznanie narażone jest bowiem na pomyłkę lub pokusę. Doświadczenie religijne wymaga szukania i weryfikowania prawdziwej woli Bożej.

Wezwanie: Poproszę o łaskę przyjęcia świadectwa Jana, które prowadzi mnie do Jezusa. Podziękuję za dar Eucharystii, który łączy mnie z samym Bogiem. W duchu wiary zaśpiewam lub wypowiem słowa kolędy: "I my czekamy na Ciebie, Pana. A skoro przyjdziesz na głos kapłana. Padniemy na twarz przed Tobą, wierząc, żeś jest pod osłoną Chleba i Wina".

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Płomień, który rozświetla mrok

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojny…

Jak wierzyć w kochającego Boga i Jego bliskość, kiedy wokół rozsypuje się świat? Czy Wcielenie naprawdę coś zmienia? Gdzie szukać Bożej obecności?

Bóg jest niewysłowioną tajemnicą, ale...

Skomentuj artykuł

Eucharystia łączy człowieka z Bogiem. Jesteś wdzięczny za dar mszy świętej?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.