Tomasz Terlikowski polemizuje z konserwatywnymi komentarzami dot. migrantów

Tomasz Terlikowski polemizuje z konserwatywnymi komentarzami dot. migrantów
fot. depositphotos.com
0:00
- 0:00

W najnowszym odcinku autorskiego podcastu "Tak myślę" Tomasz Terlikowski analizuje kościelne nauczanie dotyczące migrantów i pokazuje, że stosowana przez konserwatywne środowiska zasada "ordo caritatis" nie ma zastosowania w aktualnym przypadku kryzysu migracyjnego.

Jednym z tematów najnowszego odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego jest zasada "ordo caritatis", "porządku miłości", która często pojawia się w dyskusjach na temat migrantów. Jak zauważa redaktor Terlikowski wykorzystywana jest ona do podkreślenia, że pierwszeństwo w udzielanej przez nas pomocy i opiece należy się przede wszystkim najbliższym, a dopiero później innym ludziom. Argument ten bywa wykorzystywany w sprawie migrantów, których obecność traktowana jest jako zagrożenie dla porządku publicznego i bezpieczeństwa naszych bliskich.

Jednak jak zauważa redaktor Terlikowski: "nie jest odpowiedzią na wszystkie te słowa argument z "porządku miłości" z "ordo caritatis" na który powołuje się znacząca część konserwatywnych liderów opinii. "Porządek miłości" szereguje zobowiązania wobec różnych kategorii osób, ale uwaga, nie wówczas gdy po jednej stronie mamy zagrożone życie osoby - nawet w porządku miłości nam odległej - a po drugiej wygodę, poczucie bezpieczeństwa czy dobrostan osób nam bliskich. Wtedy, w takiej sytuacji, podstawowym obowiązkiem jest ratowanie życia także przybysza. To jest właśnie "ordo caritatis" fundament etyki chrześcijańskiej, o którym naprawdę warto pamiętać".

Tomasz Terlikowski podkreśla, że kościelne nauczanie dotyczące migrantów nie zmienia się, ale pogłębia.

Papież Franciszek o przyjmowaniu migrantów

"Czy oznacza to że obowiązkiem chrześcijańskim jest po prostu otwarcie granic i pozbawione kontroli przyjmowanie migrantów? Papież Franciszek, choć wyraźnie z jego ust przebijają się rozmaite zachęty do otwartości nic takiego głosi, a w rozmaitych jego wypowiedziach znaleźć możemy mocne przypomnienie, że przyjmowanie migrantów wymaga od polityków rozsądku i świadomości zarówno zasad bezpieczeństwa jak i społecznych czy finansowych" - podsumowuje papieskie nauczenie Tomasz Terlikowski.

Autor podcastu przypomina także o nauczaniu Jana Pawła II dotyczącego migrantów. :"nie brakowało w tekstach papieża z Polski jasnego odrzucenia lęku przed odmiennością, a także resentymentów nacjonalistycznych. Pisał Jan Paweł II tak: lęk przed odmiennością wzmacniany przez resentymenty natury historycznej i celowo podsycane osobników pozbawionych skrupułów może doprowadzić nawet do negacji człowieczeństwa innego, na skutek którego ludzie zostają wciągnięci w wir przemocy, która nie oszczędza nikogo, nawet dzieci - mówi Tomasz Terlikowski.

Jeżeli wyeliminujemy Ewangelię, to co zostanie?

Redaktor Terlikowski zauważa również, że otwartość na innego jest sednem i kluczem do rozumienia ewangelicznego orędzia Jezusa. Jeśli wyeliminujemy je z naszego patrzenia na świat, co co nam zostanie?

"Jeśli z chrześcijaństwa wyeliminujemy ewangeliczne wezwanie do miłości nieprzyjaciół, do solidarności z przybyszami, do etyki wbrew logice świata, do szacunku dla każdej osoby i widzenia w niej Chrystusa, to zostaje nam wygodna w użyciu politycznym plemienna religia tożsamości. Pytanie tylko, ile będzie ona miała wspólnego z tym do czego zaprasza nas Chrystus" - konkluduje Tomasz Terlikowski.

Podcastu Tomasza Terlikowskiego "Tak myślę" słuchaj w aplikacji Spotify.

Całego 10. odcinka podcastu "Tak myślę" możesz wysłuchać na platformie Youtube.Wszystkie odcinki podcastu "Tak myślę" dostępne są w portalu DEON.pl.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Tomasz Terlikowski polemizuje z konserwatywnymi komentarzami dot. migrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.