W Biblii zgorszenie to nie zły przykład, skandal, ale pułapka i przeszkoda
W Biblii zgorszenie to nie zły przykład, skandal, ale pułapka, przeszkoda. A zatem nie dawać powodu do zgorszenia to nie zastawiać pułapki, nie stawiać przeszkód, nie doprowadzać do upadku.
Słowo na dziś (Mt 17,22-27)
Z Ewangelii wg św. Mateusza: A kiedy przebywali razem w Galilei, Jezus rzekł do nich: «Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Oni zabiją Go, ale trzeciego dnia zmartwychwstanie». I bardzo się zasmucili.
Gdy przyszli do Kafarnaum, przystąpili do Piotra poborcy dwudrachmy z zapytaniem: «Wasz Nauczyciel nie płaci dwudrachmy?» Odpowiedział: «Owszem». Gdy wszedł do domu, Jezus uprzedził go, mówiąc: «Szymonie, jak ci się zdaje? Od kogo królowie ziemscy pobierają daniny lub podatki? Od synów swoich czy od obcych?» Gdy powiedział: «Od obcych», Jezus mu rzekł: «A zatem synowie są wolni. żebyśmy jednak nie dali im powodu do zgorszenia, idź nad jezioro i zarzuć wędkę! Weź pierwszą rybę, którą wyciągniesz, i otwórz jej pyszczek: znajdziesz statera. Weź go i daj im za Mnie i za siebie!»
Komentarz do Ewangelii (poniedziałek, 12.08.2024)
Obraz: Przed naszymi oczyma staje jakieś miejsce w Galilei, gdzie Jezus zapowiada uczniom dramatyczną wieść; Kafarnaum – dom Piotra i poborcy podatków. Przyjrzę się tym sytuacjom. Posłucham tego, co mówią poszczególne osoby. Zwrócę uwagę na swoje odczucia.
Myśl: Jezus zapowiada swoją śmierć i zmartwychwstanie. To już druga zapowiedź, ale najkrótsza i ‘lapidarna’, więc prawdopodobnie najstarsza chronologicznie. Ta jest przeznaczona tylko dla uczniów. Jezus zna swoją przyszłość, ale akceptuje ją i wypełnia krok po kroku. Pan jest świadom, że jest wolny od płacenia podatku na świątynię. Nie chce jednak niepotrzebnych napięć. Rezygnuje ze swojego prawa, ukazując jednocześnie, że prawdziwa wolność chrześcijańska to nie odrzucenie prawa i przykazań, ale ‘wolność miłowania brata’. Człowiek prawdziwie wolny to nie buntownik i kontestator, ale brat i sługa wszystkich.
Emocja: Nie dać powodu do zgorszenia. W Biblii zgorszenie to nie zły przykład, skandal, ale pułapka, przeszkoda. A zatem nie dawać powodu do zgorszenia to nie zastawiać pułapki, nie stawiać przeszkód, nie doprowadzać do upadku. Potrzeba odpowiedzialności i roztropności.
Wezwanie: Poproszę o łaskę niegorszenia innych, zwłaszcza ‘prostych i słabych’ swoim zachowaniem i działaniem. Podziękuję za bezwarunkową miłość Jezusa, mimo moich pogubień. Zaplanuję sobie czas na rachunek sumienia z miłości bliźniego na co dzień.
Skomentuj artykuł