Tego sylwestra nie zapomnisz nigdy [WIDEO]

Tego sylwestra nie zapomnisz nigdy [WIDEO]
(fot. youtube.com)

To genialny i nietuzinkowy pomysł na sylwestrową noc, której nie zapomnisz do końca życia. I co najlepsze - każdy może wziąć w niej udział.

Zobacz, jak dobrze możesz bawić się w czasie Sylwestra z ubogimi:

DEON.PL POLECANiżej znajdziesz informacje o sylwestrowych imprezach oraz dowiesz się, jak możesz dołączyć  do jednej z nich, w Krakowie lub Katowicach.

Bezdomni chcą być obecni i potrzebni

Zdarza nam się myśleć o osobach ubogich i bezdomnych, że nie powinny mieć marzeń i realizować się społecznie. Nikt z nas przecież nie pojedzie na wakacje, mając spore zadłużenie w banku, albo nie wyprawi hucznej imprezy, gdy nie ma domu. Trzeba uporać się z problemami, żeby móc pozwolić sobie nawet na mały luksus.

Piramidalne myślenie o potrzebach sprawia, że dopuszczamy do siebie tylko tych, którzy już coś osiągnęli. Im pozwalamy marzyć i chcieć od życia więcej. Ludzie ubodzy mają takie same pragnienia jak reszta społeczeństwa: chcą być obecni, potrzebni i móc na chwilę zapomnieć o smutkach. Każdy potrzebuje radości i odpoczynku od codziennej walki z przeciwnościami.

Organizacja kolacji wigilijnych i wieczorów sylwestrowych nie rozwiąże trwale ich problemów, ale na pewno da siły i poczucie bycia częścią społeczeństwa. Kto z nas chciałby być sam w takie dni?

Sylwestrowa noc z ubogimi

Niewiele osób wie o tym, że sylwester z bezdomnymi to tradycja katowicka. Organizowany jest już od ponad dwudziestu lat przez kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium w Katowicach. Corocznie uczestniczy w nim średnio 150-200 osób bezdomnych i ubogich. Jest to dla nich okazja do spędzenia tego wyjątkowego wieczoru przy ciepłym posiłku oraz na wspólnej modlitwie.

W 2014 roku impreza przekształciła się w Sylwester z Ubogimi. Po latach organizowania zabawy noworocznej na dworcu PKP i w Zgromadzeniu Sióstr Misjonarek Miłości zrezygnowano z ciasnej sali, która nie mogła pomieścić wszystkich chętnych. Zamiast bawić się na stojąco, dzisiaj każdy będzie mógł usiąść przy zastawionym stole.

Na gości czekają zaproszenia imienne, wodzirej, tańce oraz zabawy. Żaden z obecnych nie opuszcza wydarzenia z pustymi rękami, bo otrzymuje choćby skromny prezent i prowiant. Całości towarzyszą wspólna modlitwa i msza święta odprawiona o północy.

Jezus jest w twarzach tych, o których nikt nie pamięta

Inspiracją do organizacji tych spotkań była wspólnota Sant’Egidio, która od kilku lat zaprasza ubogich na wspólną wigilię. Jest to grupa młodych ludzi, która spotyka się co czwartek, przygotowuje kanapki i termosy z herbatą i wychodzi do bezdomnych w okolice Dworca Centralnego.

Ale to nie wszystkie akcje, które podejmują. Bardzo silnie angażują się również w pomoc uchodźcom. Podczas Światowych Dni Młodzieży mogliśmy ich bliżej poznać podczas drogi krzyżowej z papieżem Franciszkiem - ta wspólnota międzynarodowa została przedstawiona przy pierwszej stacji "Jezus na śmierć skazany - podróżnych w dom przyjąć".

Bezdomni są cenni dla Boga >>

Dziś wiele osób na fali tej inspiracji zauważa problem bezdomności w miastach i chce coś zrobić, aby mu zaradzić. W Katowicach powstała grupa robocza Z ubogimi, która dzięki pomocy wolontariuszy - studentów, nauczycieli i kleryków - w każdą środę o godzinie 19:00 przygotowuje posiłki i ciepłe napoje, ruszając w miasto w poszukiwaniu potrzebujących. To właśnie oni odpowiadają za organizację nocy sylwestrowej.

Jak się zaangażować? W Katowicach i Krakowie

W 2016 roku po raz trzeci zostanie zorganizowany Sylwester z Ubogimi. Odbędzie się nie tylko w Katowicach - do akcji dołączy również Kraków. Wszystko może się odbyć dzięki ogromnemu wsparciu darczyńców. Wśród patronów akcji są metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc czy Prezydent Katowic My także możemy pomóc, dokonując wpłaty na konto albo przekazując dary materialne. Nade wszystko liczy się jednak modlitwa za całe dzieło.

Najważniejszym elementem organizacji jest niezwykła praca wolontariuszy. Zachęcamy do włączenia się w Sylwester z Ubogimi.

Samo przygotowanie wymaga wiele sił, ale uczestniczenie w tej nocy sprawia o wiele więcej radości. Najbliższe spotkania organizacyjne odbędą się:

- w Katowicach, przy ul. Wita Stwosza 19 (WSD) 18 grudnia o godzinie 19:00,
- w Krakowie, przy ul. Dobrego Pasterza 4 (parafia Dobrego Pasterza), 12 grudnia o godzinie 19:00.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak można pomóc w przygotowaniach, to informacje znajdziecie na TEJ STRONIE . Zapraszamy również do śledzenia profili na facebooku imprez organizowanych w Katowicach i Krakowie.

Pomóż wyjść z bezdomności 

Bezdomni i ubodzy nie mają wiele albo nawet nie mają niczego, ale dzielą się tym, co najcenniejsze. Dzisiaj najważniejszą rzeczą, którą możemy dla nich zrobić, jest odwrócenie fałszywych stereotypów. Bezdomni to ludzie cenni dla całego społeczeństwa. Ich zdolności, potencjał, marzenia są siłą, którą można dobrze wykorzystać.

Brak wiary w siebie i w drugiego człowieka sprawia jednak, że nie potrafią się realizować. Wyjście z bezdomności to nie tylko walka, którą muszą podjąć oni sami, ale my wszyscy razem z nimi. Za każdym człowiekiem jest inna historia. Warto ją poznać i nie bać się pomagać.

Bezdomność to nie tylko brak domu, ale przede wszystkim brak relacji z ludźmi. Dlatego nie pozwólmy im być samymi w tych dniach, kiedy każdy z nas ma kogoś.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tego sylwestra nie zapomnisz nigdy [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.