Powstał pierwszy podręcznik chrześcijańskiej ekologii

Powstał pierwszy podręcznik chrześcijańskiej ekologii
(fot. swietostworzenia.pl)
Święto Stworzenia / ml

Podręcznik "wspiera działania edukacyjne i wychowawcze, zachęca do zachowań prośrodowiskowych, do brania odpowiedzialności za otaczający świat i kształtowania stylu życia, o którym pisze papież Franciszek" - czytamy na stronie "Święto Stworzenia", portalu katolickich ekologów.

Autorem publikacji Dzieci, los Ziemi leży w waszych rękach jest o. Juan Goicochea C., należący do Kongregacji Misjonarzy Kombonianów. Działa w Peru jako koordynator Komisji Sprawiedliwości, Pokoju i Ochrony Stworzenia. Duchowny m.in. wspiera rolników w przedsięwzięciach na rzecz ochrony środowiska. 

"Książka podzielona jest na czternaście części poświęconych tematom ekologicznym i społecznym (np. woda, powietrze, surowce mineralne, śmieci, rasizm, prawa człowieka). Każda z nich przedstawia fakty naukowe i ciekawostki dotyczące danego tematu; następnie ukazuje perspektywę religijną, w tym liczne odniesienia do Pisma Świętego, encykliki Laudato si’ i innych znaczących tekstów, proponując odpowiednią modlitwę. Poszczególne części urozmaicone są zadaniami do wykonania (krzyżówki, wykreślanki, szarady). Podsumowaniem omawianych tematów są świadectwa życia osób, które działają w świecie na rzecz sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia (np. papież Franciszek, Severn Cullis-Suzuki, Malala Yousafzai). Książkę kończy zachęta, aby jej czytelnicy dołączyli do grona tych, którzy zmienią oblicze Ziemi na lepsze. Do podręcznika dołączono również przykłady konkretnych projektów, które można wdrożyć w szkołach lub lokalnych wspólnotach" - opisuje podręcznik portal "Święto Stworzenia". 

Wartością książki jest jej interdyscyplinarny charakter, łączy w sobie zagadnienia ekologiczne, społeczne i teologiczne. Jest przeznaczona nie tylko dla uczniów, ale także dla wychowawców, nauczycieli i katechetów. 

"Cennym elementem książki są propozycje modlitw dotyczących przyrody, ochrony środowiska i stworzenia, tolerancji i praw dzieci, których wciąż jest tak mało w naszych kościołach i szkołach. To wartościowe pomoce dydaktyczne, gotowe do zaadaptowania wśród dzieci i młodzieży – mogą posłużyć do skonstruowania ciekawych scenariuszy zajęć" - opisuje podręcznik "Święto Stworzenia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Jaromi OCMConv
36,90 zł
  • Czy Biblia usprawiedliwia wycinanie lasów?
  • Skąd się wziął mit, że ekologia to lewacka mrzonka, z którą katolikom jest nie po drodze?
  • Po co papież mówi o zmianie klimatu?
  • Co zrobić z argumentem, że człowiek jest...

Skomentuj artykuł

Powstał pierwszy podręcznik chrześcijańskiej ekologii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.