Wydaje się nam, że Bóg przebacza, bo my żałujemy. W rzeczywistości On jednak zawsze nam przebacza

Wydaje się nam, że Bóg przebacza, bo my żałujemy. W rzeczywistości On jednak zawsze nam przebacza
Fot. depositphotos.com

Przebaczenie grzechów to podstawowy temat w Piśmie św. Wydaje się nam czasem, że Bóg przebacza, bo my ‘żałujemy’. W rzeczywistości On jednak zawsze nam przebacza, nie czekając na skruchę. Nasz grzech trzeba odkryć „jako miejsce przebaczenia i poznania siebie i Boga”.

Słowo na dziś (J 8,1-11) 

Z ewangelii wg św. Jana: Jezus natomiast udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On usiadłszy nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz?» Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień». I powtórnie nachyliwszy się pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku. Wówczas Jezus podniósłszy się rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. - Idź, a od tej chwili już nie grzesz!».

Komentarz do Ewangelii (27.03.2023)

Obraz: Scena dzieje się w Jerozolimie, w świątyni, pośrodku sporów i kontrowersji Jezusa z Żydami. Oczyma wyobraźni zobaczę to dynamiczne a zarazem zaskakujące wydarzenie. Przyjrzę się zgromadzonym osobom. Posłucham wypowiadanych słów, obserwując swoje odczucia. 

Myśl: Uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzają do Jezusa kobietę, pochwyconą co dopiero na cudzołóstwie, ale prawdziwym oskarżonym jest On sam. To Jezus jest wystawiany na próbę. Mamy tu niejako w pigułce to, co jest charakterystyczne w Jego postawie wobec celników i grzeszników. On jest ich ‘przyjacielem’, jak Mu zostanie to wypomniane. Przebaczenie grzechów to podstawowy temat w Piśmie św. Wydaje się nam czasem, że Bóg przebacza, bo my ‘żałujemy’. W rzeczywistości On jednak zawsze nam przebacza, nie czekając na skruchę. Nasz grzech trzeba odkryć „jako miejsce przebaczenia i poznania siebie i Boga”.

DEON.PL POLECA

Emocja: „I Ja ciebie nie potępiam”. Jezus nie potępia, ale wybawia od grzechu. My chcemy „potępić grzesznika i usprawiedliwić grzech”. Oskarżając, szukając powodów do oskarżania innych, zamykamy się na przebaczenie Boga.

Wezwanie: Poproszę o łaskę poznania kim jest Bóg w przebaczeniu grzechów. Podziękuję za sakrament pojednania, przez który Bóg oczyszcza mnie z grzechów. Pomyślę o tym, kiedy chciałbym skorzystać przed Świętami ze spowiedzi i jak się do niej przygotować.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Werhun SJ

Wejdź w fascynujący świat modlitwy. Daj się prowadzić wyobraźni. Spotkaj Boga i wróć z Nim do swojej codzienności

Książka W głąb i z powrotem to pełen przygód program rozwoju duchowego, który pomoże ci spotkać Boga...

Skomentuj artykuł

Wydaje się nam, że Bóg przebacza, bo my żałujemy. W rzeczywistości On jednak zawsze nam przebacza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.