Zło i dobro w siedmiu Kościołach. Te pouczenia Jezusa są wciąż aktualne

Zło i dobro w siedmiu Kościołach. Te pouczenia Jezusa są wciąż aktualne
Fot. Dmitry Berkut / Depositphotos.com
emkielce.pl / mł

Jak ocenić kondycję naszych parafii i diecezji? To trudne zadanie, bo każdy ocenia je z perspektywy własnego doświadczenia i własnych potrzeb oraz oczekiwań. Jest jednak zestaw uniwersalnych kryteriów, które pomogą stwierdzić, czy nasza wspólnota ma się dobrze, czy należałoby nad czymś popracować.

O wskazówkach, które mogą w tym pomóc, mówił dla Radia eM Kielce ks. Tomasz Siemiec, biblista i wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W rozmowie z Katarzyną Bernat opowiada o listach do siedmiu Kościołów, zawartych w Apokalipsie św. Jana, i o znaczeniu, jakie te listy mają dla współczesnego Kościoła.

Przegląd wspólnot inspirowany Apokalipsą

Jak wyjaśnia, listy do siedmiu Kościołów to zapis przeglądu, którego dokonuje Jezus. To Kościoły w Efezie, Smyrnie, Pergamonie, Tiatyrze, Sardes, Filadelfii i Laodycei, które znajdowały się dość blisko siebie, przy jednej trasie. Każdy z listów ma podobny schemat i zawiera na początku prezentację Pana Jezusa. Później testy listów mówią o konkretach. Co można w nich znaleźć?

- Pozytywy, które Jezus widzi w danej wspólnocie, pokazanie tego, co w nich złe i co należy poprawić; wezwanie do nawrócenia i ostrzeżenie, co się stanie jeśli dana wspólnota nie nawróci się oraz obietnicę nagrody za nawrócenie. Są też takie wspólnoty, w których Jezus nic pozytywnego nie widzi i takie, w których nie widzi nic złego – opowiada ks. Siemiec.

DEON.PL POLECA

Są wspólnoty żywe i w równowadze, ale inne są martwe

Zapytany, jaka nauka płynie z tych listów dla współczesnego Kościoła, powiedział, że apokaliptyczne listy doskonale oddają kondycję naszych wspólnot: parafii, diecezji, czy obejmujących większy obszar.

- Mamy tu spektrum postaw. Są wspólnoty piękne, żywe, rozwijające się, pozytywnie odbierane, ale jest w nich również zagrożenie. Mamy wspólnoty, gdzie jest równowaga między tym, co dobre, a tym co należałoby poprawić. Ale mamy też wspólnoty mające piękną fasadę, za którą kryje się nędza. Wreszcie są też kościoły już martwe – mówił. – To ludzie, którzy do nich należą sprawiają, że jedna jest wspólnotą żyjącą, a druga martwą. Te siedem listów jest świetnym materiałem do rozważania nad kondycją naszych wspólnot – podkreślił biblista.

Źródło: emkielce.pl / mł

---

Całej audycji z udziałem ks. Tomasza Siemca można posłuchać w Radio eM Kielce we wtorek 4 października o godz. 20.00.  

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch

Uchyl drzwi, za którymi czeka Bóg

Czy wiesz, jak brzmią pierwsze słowa, które wypowiada Bóg do człowieka w Księdze Apokalipsy? „Przestań się lękać!” (Ap 1,17). Bóg wie, że różnie możemy patrzeć na tajemnicze objawienie, jakie...

Skomentuj artykuł

Zło i dobro w siedmiu Kościołach. Te pouczenia Jezusa są wciąż aktualne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.