III Spotkanie Patriotyczne w Ratowie

Zobacz galerię
III Spotkanie Patriotyczne w Ratowie
Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie

- Spotykamy się w tym historycznym miejscu po to, by pomodlić się w intencji poległych bohaterów wojny polsko-bolszewickiej ale również po to, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ja też jestem gotów oddać życie za Ojczyznę, jeśli zaistniałaby taka potrzeba - te słowa rektora sanktuarium zawarte w homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy św. za Ojczyznę stały się myślą przewodnią pikniku religijno-patriotycznego w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie.

Ksiądz Bogdan Pawłowski przypomniał trud żołnierza polskiego, który w najtrudniejszych dziejowych momentach nie wahał się stanąć w obronie Ojczyzny oraz wskazał, iż trud ten powinien być inspiracją do refleksji, w jaki sposób w dzisiejszych czasach możemy pracować dla dobra własnego kraju. Ksiądz rektor podkreślił ponadto, iż sprawowanie funkcji publicznych to zarazem wzięcie odpowiedzialności za los obywateli, dlatego też ludzie, którzy je wykonują, powinni czynić to z zaangażowaniem oraz uczciwością.

DEON.PL POLECA




W ratowskich uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji pozarządowych, członkowie formacji modlitewnej Wojsko Gedeona, mieszkańcy Gminy Radzanów oraz licznie przybyli do Ratowa miłośnicy "żywych lekcji historii", a wśród nich stali bywalcy przedsięwzięć patriotyczno-kulturalnych, organizowanych przez tutejsze sanktuarium cyklicznie od 2008 roku.

Po uroczystej eucharystii uczestnicy spotkania mieli możliwość zwiedzenia zabytkowego sanktuarium z przewodnikiem jak również podziwiania umiejętności jeździeckich szwadronu kawalerii z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego udostępnił ponadto do uświetnienia tych uroczystości dwie armaty, które zostały wykorzystane podczas rekonstrukcji walk polsko-bolszewickich, stając się dużą atrakcją, zwłaszcza dla dzieci.

- Cieszymy się, że to miejsce tak ożyło, że nasza niewielka, ale przepiękna miejscowość stała się znana w całej Polsce i że tak wiele ludzi może się dowiedzieć o tym, co się tu kiedyś działo- nie kryła wzruszenia jedna ze starszych mieszkanek Ratowa, której ojciec był ułanem, walczącym w wojnie polsko-bolszewickiej.

Punktem kulminacyjnym pikniku była rekonstrukcja na polach okalających sanktuarium historycznej potyczki z 1920 roku, w której udział wzięło wiele grup rekonstrukcyjnych z  Sochaczewa, Iłży, Olsztyna, Przasnysza, Makowa Mazowieckiego, Ciechanowa oraz rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Patria Polonia.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie oraz Urząd Gminy Radzanów w ramach projektu Powiat Mławski Stolicą Kultury Mazowsza 2013, współfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz realizowanego przez sanktuarium w 2013 roku projektu edukacyjnego "Historia vitae magistra est", nad którym patronat honorowy objął Biskup Płocki Piotr Libera oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Piknik religijno-historyczno-militarny stanowił ponadto uroczyste zakończenie Dni św. Antoniego, trwających w sanktuarium od 12 czerwca, których punktem centralnym była uroczysta suma odpustowa w dniu 13 czerwca, pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Piotra Libery.

Kolejnym wydarzeniem zorganizowanym w ramach projektu "Historia vitae magistra est" będzie I Festiwal Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej - "Ratowskie brzmienia przeszłości", który odbędzie się w zabytkowym pobernardyńskim sanktuarium we wrześniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

III Spotkanie Patriotyczne w Ratowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.