O drapieżnych wilkach
W pierwszym czytaniu Apostoł Paweł przestrzega przed "drapieżnymi wilkami", fałszywymi prorokami, fałszywymi świadkami Chrystusa. Kim są fałszywi prorocy?
Czytania z 15 maja 2013 Dz 20, 28-38 J 17, 11b-19
W Ewangelii Chrystus mówi o jedności, podkreśla jej ważność między chrześcijanami. Jedność, wspólnota Kościoła to kryterium bycia prawdziwym nauczycielem, prawdziwym świadkiem Jezusa we wspólnocie. Ilu z nas chce dojść do Boga bez Kościoła, mam tu na myśli ochrzczonych w kościele, którzy póżniej zatracają sens wiary w Kościele. Mówią tacy: " Bóg tak, Kościół nie". Czy ci nie poszli za fałszywymi prorokami, o których mówi święty Paweł?
Jedność jest warunkiem bycia we wspólnocie, w Kościele. Prawdziwi chrześcijanie nie pojmują jednak jedności, jako obowiązku, lecz jako potrzebę. Wspólnota chrześcijan żyje na wzór Boga, który przecież jest Wspólnotą trzech Osób, Wspólnotą miłości. Dlatego nie powinniśmy być nigdy odłączeni od wspólnoty. Fałszywi prorocy chcą odłączyć nas od reszty i pociągnąć za sobą, za swoimi błędnymi naukami. Są oni wrogami jedności. Jednak trzeba dzisiaj sprawdzić także nas samych, będących w Kościele.
Tak, możliwe, że i my możemy być wrogami jedności a w konsekwencji zostajemy fałszywymi świadkami Pana. Jak to sprawdzić? Kimkolwiek jesteś, zawsze powinieneś konfrontować swoje poglądy, przede wszystkim dotyczące wiary, z innymi, we wspólnocie. Czy wspólnota jest dla ciebie jeszcze ważna? Czy twoja wiara potrzebuje innych? A może żyjesz w wierze tylko dla siebie samego? Jeśli twoja wiara prowadzi do otwarcia się na bliźniego, jeśli rodzi uczynki miłosierdzia, to trwasz w jedności.
Fałszywym uczniem możesz być, gdy narzucasz innym swoje poglądy, pomysły dotyczące życia według wiary bez konfrontacji albo, gdy twoja wiara ogranicza się do słów nie znajdujących odbicia w praktyce życia. Kim są dla ciebie księża, czym jest dla ciebie Kościół? Kogo słuchasz tak naprawdę? Może być tak, że chcesz trwać z Bogiem, jednak twoje bycie w Kościele może być tylko ułudą. Trwanie w Kościele nie ogranicza się tylko do fizycznego bycia w kościele na Mszy Świętej. Trwanie w Kościele to prowadzenie się według wskazań Chrystusa, które przekazuje nam Kościół w naukach.
Skomentuj artykuł