Święci z pomocą "dzieciom zagrożonym"

Święci z pomocą "dzieciom zagrożonym"
(fot. Meagan / flickr.com / CC BY)
8 lat temu
lenka2622 / artykuł nadesłany

Problem ciąży zagrożonej poronieniem lub przedwczesnym porodem dotyka coraz większej liczbę kobiet. W tej sytuacji lekarze stosują odpowiednie środki medyczne, które jednak nie zawsze okazują się wystarczające, by ocalić życie dziecka poczętego. Tymczasem z pomocą przychodzą święci - patroni kobiet w ciąży. Wystarczy wspomnieć Świętego Dominika i Ignacego Loyolę.

Mamy spodziewające się dziecka zazwyczaj nie wiedzą, jak wiele wsparcia mogą otrzymać ze strony działających w różnych miejscach Polski zgromadzeń zakonnych. Miejsc, gdzie prowadzone są specjalne nabożeństwa dla matek w ciąży jest kilka. Jednym z nich jest prowadzone przez paulinów Leśniowskie Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin. Znajduje się ono w odległości 35 km od Częstochowy, na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej.

W każdą niedzielę po mszy św. o godz. 11 zakonnicy udzielają tam indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem poszczególnym grupom pielgrzymów. W każdą czwartą niedzielę miesiąca ma także miejsce indywidualne błogosławieństwo matek ciężarnych. Dodatkowo jest ono połączone z otrzymaniem specjalnej modlitwy do Matki Bożej Leśniowskiej oraz paska, który można nosić na brzuchu. Napis na pasku brzmi: "Matko Boża Leśniowska, chroń moje dziecko". Pasek należy do sakramentaliów i jest znakiem otwartości na przyjęcie Bożej łaski.

Kolejnym miejscem, gdzie przyszłe mamy otrzymają pomoc, jest kościół kapucynów przy ul. Loretańskiej 11 w Krakowie. Sprawowana jest tam co tydzień Msza św. w intencji dzieci nienarodzonych, których życie jest zagrożone. Po Mszy św. zgromadzeni wierni wspólnie odmawiają modlitwę za kobiety w ciąży, kapłani udzielają błogosławieństwa. Następnie w zakrystii można otrzymać indywidualne błogosławieństwo wraz z namaszczeniem olejem św. Filipa - patrona dzieci. Również malutkie dzieci, które jeszcze nie zostały ochrzczone, mogą zostać namaszczone tym świętym olejem. W Eucharystii tej uczestniczą członkowie Akademii Obrońców Życia, którzy mają później swoje spotkanie. Jest to jedno z tych miejsc, gdzie atmosfera wzajemnej życzliwości sprawia, że Eucharystię przeżywa się w wyjątkowym poczuciu wspólnoty.

Święty Ignacy Loyola

W dniu 31 lipca, we wspomnienie św. Ignacego Loyoli, także jezuici kierują szczególne zaproszenie do kobiet oczekujących dzieci. Jest on uważany za patrona kobiet w ciąży. Podczas specjalnej mszy świętej ofiarowanej za kobiety w ciąży zostaje poświęcona woda, która jest przeznaczona jako pomoc dla przyszłych mam, szczególnie na niebezpieczny czas porodu. Podczas uroczystości można uzyskać odpust zupełny i otrzymać błogosławieństwo. Woda oraz medalik św. Ignacego są dostępne w kościołach jezuitów przez cały rok.

Św. Ignacy Loyola jest patronem kobiet oczekujących dziecka i przede wszystkim rodzących. Wiąże się to z wydarzeniem w jego życiu, kiedy towarzyszył swoim wsparciem modlitewnym rodzącej Małgorzacie Parmeńskiej. Było to w 1545 roku w Palazzo Madama, niedaleko Piazza Navona w Rzymie. Po trudnym porodzie przyszły na świat bliźnięta, z których jeden niedługo zmarł. Drugi jednak, ochrzczony przez samego św. Ignacego, przeszedł do historii jako Aleksander Farnese. Zarówno Małgorzata, jak i Aleksander gorliwie wspierali później zakon jezuitów. Obrzęd poświęcenia wody został ustanowiony przez papieża Piusa IX w 1866 roku na prośbę generała zakonu, Ojca Piotra Beckxa. Woda św. Ignacego również należy do sakramentaliów.

Według Katechizmu Kościoła katolickiego, sakramentalia to święte znaki ustanowione przez Kościół, które "mają na celu przygotowanie ludzi do przyjęcia owocu sakramentów oraz uświęcanie różnych okoliczności życia" (KKK 1677).

Św. Dominik

Święty Dominik, założyciel zakonu dominikanów, jest patronem kobiet niepłodnych, brzemiennych i rodzących. Święty wielokrotnie pomagał kobietom w ciąży i pragnącym potomstwa. Uzyskane za jego wstawiennictwem cuda uzdrowienia i ocalenia od śmierci matek stały się słynne. Zwłaszcza obraz Dominika z Soriano we Włoszech cieszy się szczególnym kultem. Wizerunek powstał w XVI wieku i wtedy też zaczęto odmierzać bawełnianymi tasiemkami "miarę obrazu". Był to ówcześnie rozpowszechniony zwyczaj - tzw. Święte Miary. Po poświęceniu tasiemki przy obrazie nosiły go kobiety w ciąży, doświadczając wielu łask.

W Krakowie, w klasztorze na Gródku u sióstr dominikanek można otrzymać pasek św. Dominika. Podobnie jak medalik czy szkaplerz należy do sakramentaliów. Noszenie paska, wraz z wytrwałą modlitwą, jest znakiem zawierzenia swojego nienarodzonego dziecka Bogu za wstawiennictwem św. Dominika.

W klasztorze Matki Bożej Śnieżnej znajduje się kopia cudownego wizerunku św. Dominika z Soriano, przywieziona w 1641 r. Modlitwa i pasek są przeznaczone dla kobiet, których ciąża jest zagrożona i dla tych, które pragną potomstwa. Można również prosić siostry o modlitwę. Posiadają one księgę ze świadectwami rodziców, którzy doczekali się szczęśliwie potomstwa.

Matka Boża oraz święci Dominik i Ignacy Loyola w sposób szczególny przychodzą z pomocą przyszłym mamom walczącym o życie swoich dzieci, czego liczne świadectwa znajdziemy w specjalnych księgach, a także w Internecie. W sytuacji, gdy życie nienarodzonego dziecka jest zagrożone poronieniem lub przedwczesnym porodem, warto zwrócić się do nich z wytrwałą modlitwą, aby doświadczyć tej pomocy także na sobie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Święci z pomocą "dzieciom zagrożonym"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.