Tajemnica tożsamości

Tajemnica tożsamości
(fot. Greything / flickr.com)
http://poldek34.blogspot.com

Duchowość to pojęcie wieloznaczne i rzecz bardzo osobista. Jest ni mniej ni więcej filtrem, za pomocą którego odkodowuję rzeczywistość.

Patrzę na 12 róż, które otrzymałem od studentów. Każda z nich, została dana wraz ze słowem od darczyńcy. To niezwykłe róże. Są jak zakodowane w nich informacje.

A więc duchowość owych kwiatów jest dostrzegalna wtedy, gdy odkryje się ich nową tożsamość. One nie są tylko kwiatami ale czymś innym - mimo, że są nadal ( fizycznie) kwiatami. Jednak stały się dla mnie czymś innym w momencie, gdy zostały mi dane w konkretnym kontekście...

Podobnie jest z człowiekiem. Powie ktoś: "człowiek duchowy". Ale czy on zewnętrznie będzie się różnić od człowieka nieduchowego?

DEON.PL POLECA

Należałoby więc sobie zadać pytanie, co świadczy o tym, że człowiek jest duchową istotą i kiedy się takim staje. Moim zdaniem, sednem sprawy jest odkrywanie swojej tożsamości. Tak jak wcześniej kwiaty otrzymały nową tożsamość w moim rozumieniu, tak też doświadczenie siebie skłania do zadania sobie pytanie: Kim jestem?

To pytanie pojawia się jako wniosek wyciągnięty na podstawie tego, że doświadczając siebie, odkrywam, że jestem inny, inny niż to, co widzę wokół siebie.

To pytanie jest pytaniem o moją tożsamość. Wiedza o tym, że jestem człowiekiem jest tylko wskazówką i pomocą w poszukiwaniach odpowiedzi.

W tym momencie już jesteśmy w ogrodzie duchowości - nawet nie zdając sobie z tego sprawy. A to dlatego, że wiedząc o sobie bardzo wiele dzięki nauce, dochodzimy do wniosku, że wiemy tak naprawdę niewiele.

Czym więc jest doświadczenie duchowości i kiedy się ono zaczyna? Ano w momencie, gdy dochodzimy do wniosku, że jesteśmy tajemnicą nawet dla samego siebie. Tajemnicą, którą musimy odkodować i rozpoznać. A zatem duchowość to świadomość tożsamości, którą w sobie noszę, ale która nawet dla mnie stanowi tajemnicę.

Gdzieś w internecie wyczytałem, że duchowość człowieka objawia się w doświadczeniu w sobie "czegoś", co jest. Ale "to coś" nie jest na pewno pustką…

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tajemnica tożsamości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.