To pierwsza przyczyna wszystkich kłopotów w związkach

To pierwsza przyczyna wszystkich kłopotów w związkach
(fot. shutterstock.com)
podniebem.blog.deon.pl

Ogromna większość rozwodów zdarza się w związkach, w których zabrakło tego czynnika.

Tak się złożyło, że z racji zawodu od lat blisko jestem małżeństw, po których zostają tylko zgliszcza. Przyczyn, z powodu których małżeństwa się rozpadają, jest bardzo wiele. Alkoholizm, zdrady, znęcanie - to najbardziej drastyczne. Mniej to pojawienie się tak zwanej różnicy charakterów, egoizm czy uzależnienie od rodziców.

To tylko przykłady, ale wydaje mi się, że praprzyczyną większość rozwodów jest brak prawdziwego bycia razem, zaniedbanie tego, by ciągle zdobywać się nawzajem i zapraszać się do swoich prywatnych światów po to, by każdego dni na nowo budować swój wspólny świat.

Ogromna większość rozwodów to także związki, w których przy budowaniu ich wspólnego świata zabrakło miejsca dla Boga. Frazesem nie jest stwierdzenie, zwłaszcza w małżeństwie, że jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na właściwym miejscu. Naprawdę wiać to gołym okiem, że w związkach, w których oboje małżonkowie zaprosili Boga, nawet jeśli pojawia się kryzys, to potrafią ten kryzys pokonać.

Od czego więc zaczyna się kryzys w małżeństwie? Kryzys zaczyna się już wówczas, kiedy po całym dniu zabiegania, gdy poświęcacie się dla innych, znajdujecie chwilę dla siebie, ale zamiast spędzić ją razem naprawdę, spędzacie ją obok siebie. Siedzicie na przykład obok, popijacie wspólną kawę, ale oboje macie głowy w telefonach czy komputerach. Spędzacie więc czas razem, ale nie wspólnie.

Nie chodzi też o to, że będąc w małżeństwie, nie wolno pozwolić sobie na chwile samotności. I takie chwile są potrzebne. Chodzi jednak o to, że planujecie wspólny czas, ale to bycie naprawdę razem staje się za trudne. Idziecie więc na skróty: wspólna kawa, informacje, co w danym dniu zdarzyło się u nas nawzajem i że na drugi dzień dziecko trzeba odebrać wcześniej z przedszkola, a potem ucieczka w wirtualny świat smartfonów, facebooków, zamiast prawdziwego poświęcenia czasu dla siebie.

Z czasem przestajemy umieć z sobą rozmawiać. Zamiast rozmowy pojawiają się komunikaty z dnia bieżącego i komunikaty, co w dniu jutrzejszym. Brak wspólnych rozmów, takich prawdziwych, brak dzielenia się swoim życiem, to pra-przyczyna większości kłopotów we wspólnym kroczeniu drogą życia.

Tekst pochodzi z bloga podniebem.blog.deon.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Meszuge

Nieustannie spadać w górę

Łatwo jest nie pić, kiedy się nie chce pić. Łatwo jest trzeźwieć, gdy zdrowie dopisuje, nic nie boli, rodzina kochająca i szczęśliwa, w pracy szanują, szef docenia, na koncie coraz większa...

Skomentuj artykuł

To pierwsza przyczyna wszystkich kłopotów w związkach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.