Od młodości do samodzielności. Nowy numer Życia Duchowego

Od młodości do samodzielności. Nowy numer Życia Duchowego
(fot. Adam Birkett on Unsplash)
Logo źródła: Życie Duchowe Życie Duchowe

"Zbliżający się synod o młodzieży skłania do refleksji nad miejscem młodych w Kościele. […] Czy zależy nam na młodych samodzielnych? A jeśli tak, to czy potrafimy pomóc młodzieży stać się samodzielnymi?" - czytamy we wstępie do letniego numeru "Życia Duchowego", który poświęcony jest tematowi "Od młodości do samodzielności".

O przechodzeniu z młodości do samodzielności piszą w numerze młodzi i nieco starsi. Ci pierwsi - dając świadectwo życia, ci drudzy - dzieląc się swoim doświadczeniem pracy z młodymi.

Maria Miduch w artykule "Młodość - wybór Boga" pokazuje, jak wielką rewolucję "w umysłach pierwszych odbiorców orędzia biblijnego" czyni Bóg, wybierając młodego Samuela, a nie sędziwego kapłana Helego albo Dawida - najmłodszego z rodzeństwa, "lekceważonego przez braci i pominiętego przez ojca". Na kartach Biblii "mamy też Matkę Jezusa i Jej męża Józefa - to nie są starzy ludzie", ale - jak pisze autorka - "wiek i doświadczenie życiowe nie są dla Boga najważniejsze".

Także kolejny tekst odsyła do historii biblijnej - tym razem do dziejów Judy, jednego z braci Józefa Egipskiego. Jego losy i życiowe dojrzewanie w oryginalny sposób ukazuje Jacek Siepsiak SJ w… wywiadzie z Judą. Syn Jakuba opowiada w nim między innymi o miłości do ojca, o ofierze z siebie i o pokucie. Ta biblijna rozmowa staje się zaproszeniem do uruchomienia wyobraźni i zabawy "jak lubią młodzi".

W numerze mówimy jednak także o poważnych dylematach związanych z kryzysem wiary młodych i możliwością jej utraty. Ksiądz Andrzej Draguła zastanawia się, co zrobić, by "Bóg nie odszedł wraz z dzieciństwem", a ks. Krzysztof Porosło szuka sposobów rozwiązania w sytuacji, "kiedy dzieci nie chcą chodzić na Mszę".

Z kolei psycholog Ewa Olszewska podpowiada dorosłym, jak pomóc młodym w podejmowaniu samodzielnych i dojrzałych decyzji. Wśród wskazówek wymienia między innymi zaufanie, "sztukę gryzienia się w język" i poszukiwanie rozwiązań "nie najlepszych, a wystarczająco dobrych".

Ważny problem porusza Jacek Prusak SJ, opisując w swoim artykule czynniki sprzyjające kryzysom emocjonalnym i zaburzeniom psychicznym, jakie mogą pojawić się u nastolatków, oraz wskazując, co w ich zachowaniu można uznać za normę, a co winno niepokoić.

Ponadto polecamy artykuły jezuitów w przeszłości lub obecnie pracujących z młodzieżą. Wśród nich tekst Piotra Kropisza SJ, byłego duszpasterza akademickiego, w którym autor przedstawia kilka stereotypów na temat młodych i związane z tym swoje obserwacje. Mateusz Janyga SJ, moderator młodzieżowej wspólnoty "Magis" z Gliwic, dzieli się doświadczeniem pracy z kandydatami do bierzmowania, a Paweł Sawiak SJ, opiekun charyzmatycznej wspólnoty "Mocni w Duchu" w Łodzi, zaprasza młodych (i nie tylko) na "Rejs Uwielbieniową Łodzią Ratunkową", podkreślając, że "mamy najlepszą młodzież z możliwych" i by przyciągnąć ją do Kościoła, "wystarczy pójść z Dobrą Nowiną właśnie tam, gdzie żyją młodzi, i dać im pole do działania".

Pośród wspomnianych świadectw młodych w numerze publikujemy między innymi refleksję Łukasza Sośniaka SJ, który opowiada o ogromnej roli muzyki w życiu młodych - również w życiu wiary, oraz świadectwo Piotra Kosiarskiego pt. "Zawsze będzie coś do zrobienia", w którym opowiada on o budowaniu swojej dojrzałości i roli, jaką odegrało w tym procesie harcerstwo i duszpasterstwo akademickie.

Zachęcamy także do lektury "Rozmów duchowych" z Jakubem Kołaczem SJ, przełożonym Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, o nowicjacie w czasach Facebooka oraz z ks. Mirosławem Malińskim "Maliną" o prowadzonym przez niego duszpasterstwie akademickim "Maciejówka" we Wrocławiu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Siepsiak SJ (red. nacz.)

„Zbliżający się synod o młodzieży skłania do refleksji nad miejscem młodych w Kościele. […] Czy zależy nam na młodych samodzielnych? A jeśli tak, to czy potrafimy pomóc młodzieży stać się samodzielnymi?” – czytamy we wstępie...

Skomentuj artykuł

Od młodości do samodzielności. Nowy numer Życia Duchowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.