Zdaję sobie sprawę, że wszystkich nieszczęść nie naprawię. Jednak wiem, że dzięki staraniom Bóg mi wybaczył, a w moim sercu zagościł pokój. I to jest najważniejsze - Chrystus uratował mi życie.
Paweł Szuppe / "Sygnały Troski"
We współczesnym, zglobalizowanym i poważnie zeświecczonym świecie wydaje się, że religia w tradycyjnym rozumieniu traci na znaczeniu, a jej miejsce zajmują rozmaite formy świeckiej religijności, wierzeń. Następuje przeniesienie akcentu ze sfery nadnaturalnej (nadprzyrodzonej) do świata ziemskiego, doczesnego.
Marta Nowak / "Sygnały Troski"
Wywiad z Agatą Izabelą Szadkowską, instruktorką Modelu Creightona pracującą z dr Tadeuszem Wasilewskim w Klinice Leczenia Niepłodności Małżeńskiej NaProMedica w Białymstoku.
Jadwiga Lepieszo / "Sygnały Troski"
Jakże często widzimy dziś domy otoczone wysokimi płotami. Czy to jest sposób na ochronę naszego domu? Wynajmujemy firmę ochroniarską by nas broniła przed rabusiami, a sami często pozwalamy na zniszczenie samej istoty naszego domostwa - naszej "domowej kultury" wypracowanej ze swoimi odcieniami przez pokolenia naszych przodków w ramach kultury wyższej - narodowej.
Bierzmowanie zaliczamy do tzw. sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Nie chodzi tu jednak o czarną magię czy jakieś mroczne obrzędy inicjacyjne, lecz o proces ciągłego rozwoju wiary. Wtajemniczenie chrześcijańskie to po prostu lepsze poznawanie Chrystusa i rozwijanie życia chrześcijańskiego w praktyce, pogłębianie więzi z Bogiem i Kościołem.
Bóg jest pośród nas nie tylko w święta Bożego Narodzenia. Ta prawda powinna nam towarzyszyć nieustannie, a jednak tak często o niej zapominamy. Jak możemy Go rozpoznać? Jak sprawić, żeby - gdy przychodzi - nie przeszedł niezauważony?
Gdzie narodził się Bóg? W skalnej grocie czy w drewnianej stajence? A może w szałasie pod smrekami albo w krytej bambusem afrykańskiej chatce? Każda odpowiedź jest dobra, bo Bóg rodzi się wszędzie tam, gdzie znajduje serca otwarte na Jego przyjęcie.
W warunkach szybkich przemian społecznych, politycznych i ekonomicznych rozwijają się nowe wartości, a dotychczas istniejące zyskują nowy profil lub podlegają procesom destabilizacji. Zmieniają się nie tylko pojedyncze wartości, ale także całe ich systemy.
Ojciec Dariusz Marut pracuje na Madagaskarze dwa i pół roku na misji w Mampikony wraz z trzema innymi kapłanami. Na terenie ok. 150 km duszpasterzują w 40 kościołach i 15 prowadzonych przez siebie szkołach - od podstawówki do liceum dla 3000 dzieci. Prowadzą także kantynę szkolną dla 80 najuboższych dzieci.
Rozmowy o ks. Jerzym Popiełuszce.
Ołowiane żołnierzyki, konika na biegunach czy zabawę w berka coraz częściej zastępuje dziś komputer. Po co rozstawiać na podłodze małe metalowe ludziki, skoro komputer pozwala nam dowodzić całymi armiami? Dzieci i młodzież szukają rozrywki w Internecie lub w grach komputerowych. Jest to znak naszych czasów czy może sygnał, że dzieje się coś niedobrego?
Adwentowo-świąteczny, rozszerzony numer miesięcznika "W drodze" może być prezentem na Świętego Mikołaja albo pod choinkę - tyle w nim ciekawych tekstów do czytania: o krzywdzie i przebaczeniu, Adwencie i Bożym Narodzeniu, Januszu Palikocie i Hance Mostowiak.
Jak to jest, że bycie dziewicą / prawiczkiem w dzisiejszych czasach to niemal obelga? Jak to jest, że dziewictwo traktuje się jak dziwactwo?
W grudniowym "Wzrastaniu" m.in.: o burzliwej młodości Pauliny Jaricot - założycielki Żywego Różańca, o misjach w Rwandzie, propozycje na zimowe randki, czy antykoncepcja może być bezpieczna, jak zapakować prezent gwiazdkowy, powtórka z angielskiego, łamigłówki…
Milionowy nakład franciszkańskich wydawnictw to odległa przeszłość. Z latami świetności drukowane dziś tytuły wiąże nie tylko nazwa czy misyjny charakter, ale i pasja przygotowujących je zakonników.
Jak należy oceniać zmianę płci, jaką dokonuje się u osoby transseksualnej? Zacznijmy od elementarnego stwierdzenia - każde leczenie w przypadku obojnactwa lub niedorozwoju cech płciowych jest etycznie dobre.
Rozmowa z Piotrem Legutką - redaktorem naczelnym "Dziennika Polskiego", wiceprezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
W najnowszym numerze "Don BOSCO" - zwracającym przede wszystkim uwagę na korzystanie przez dzieci z Internetu, szczególnie z portali społecznościowych - polecamy szereg artykułów związanych z tą tematyką, m.in.: psychologa, rodzica i wychowanka.
„Być dla innych"
W drugiej połowie listopada ukaże się kolejny numer "Być dla innych". Tematem przewodnim kwartalnika jest humor w nauczaniu. Artykuły o pogodzie ducha, anegdoty i dowcipy kierujemy głównie do nauczycieli i rodziców.
"Dziś coraz częściej doświadczamy - pisze w tekście wprowadzającym do bieżącego numeru WIĘZI jej redaktor naczelny - bylejakości mediów. Ze środków społecznego przekazu przekształcają się w środki społecznego zamętu".
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}