Jerzy Sosnowski / "Więź" / slo
"Dlaczego ty właściwie jesteś katolikiem, skoro ciągle narzekasz?" zapytała moja żona po niedzielnej mszy, gdy znowu pozwoliłem sobie na niedługą, ale krytyczną refleksję na temat wysłuchanej właśnie homilii. I wtedy przyszła mi do głowy… opowieść o telewizji kablowej.
"To jest nudne!". "Nie mam na nic ochoty!". "Spałem do 11.00, nie chciało mi się wstać! Bo i po co!?". "Same nudy były na koloniach!". "Nie znoszę chodzić do szkoły, tam są same nudy!". Takie stwierdzenia na temat nudy można usłyszeć w wypowiedziach wielu młodszych i starszych dzieci. Za tymi słowami stoi konkretny sygnał zagrożenia dla życia i rozwoju dziecka.
Hanna Karp / "Sygnały Troski"
Czy Polacy kochają swoją rodzinę? Wydaje się, że jest to pytanie retoryczne. Mamy wciąż bogatą tradycję, wedle której udana rodzina jest zwornikiem i warunkiem naszego życiowego powodzenia i szczęścia. Wysoka ranga rodziny nie jest tylko polską specyfiką.
Krzysztof Tarnowski / "Sygnały Troski"
Dziedziczenie kojarzy się zwykle ze spadkiem (przeważnie z otrzymaniem po kimś majątku) albo w wymiarze bardziej współczesnym z genetyką. Ale to także coś więcej. Pojęcie dziedzictwa, a co zatem idzie i dziedziczenia, jest pojęciem szerokim, zarówno w sensie kulturowym (duchowo-materialnym), jak i biologicznym.
Nela Niewadzi-Bargiełowska / "Sygnały Troski"
Jakże często nie doceniamy tego, że posiadanie domu, rodziny i bliskich jest wielkim darem… nie umiemy go przyjmować i cieszyć się nim. Nie umiemy być za niego wdzięczni . Ten, kto poznał postać rudowłosej Ani Shirley, pamięta, ile wdzięczności kryło się w jej dziecięcym sercu mimo smutnych życiowych doświadczeń. Ania urzekała swoją postawą widzenia cudu w każdym napotkanym drobiazgu. Doceniała to, że ma rodzinę.
Czasem zostają po nich strzępy notatek, jakiś sweter lub szalik, fotel powycierany na łokciach, zdjęcie z twarzą bez rumieńca, obrączka… Zmarli wcale nie odchodzą. Oni tylko "wymykają się naszym oczom".
Media były oburzone. Matka - wstrząśnięta. Powód? Odmówiono zabicia jej dziecka...
"Sygnały Troski" Nr 11(53) Listopad 2011
U Indian z Peru słyszy się taką przypowieść: "Jeśli odetniesz kondorowi dziób, skrzydła albo szpony, to on przestanie być kondorem. Jeśli jednak człowiekowi obetniesz język, rękę czy nogi, to on wciąż będzie człowiekiem. Przestanie nim być wtedy, kiedy zabierzesz mu innych ludzi".
Trzy tysiące internautów podpisało petycję o wycofanie ze sprzedaży "Dużej książki o aborcji" lub przynajmniej przeniesienie jej do działu dla dorosłych. I Empik ustąpił - zafrasowała się niedawno "Gazeta Wyborcza".
Z bp. Wojciechem Polakiem, nowym sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski, o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą funkcja sekretarza KEP, a także o obecności Kościoła w polityce i o jakości życia religijnego Polaków
Ależ ta data w tym roku wyjątkowo wygląda! Rząd sześciu jedynek wręcz ustawionych na baczność to jak matematyczna ilustracja wojskowej parady, nieodłącznego elementu państwowego święta.
Oświadczyny, zaręczyny to rytuały występujące w wielu kulturach. W Polsce ten obyczaj kultywowano przez wieki. Zanikł w czasach PRL-u. Obecnie znów się odrodził, jedynie forma jest inna. Pytanie "Czy chcesz za mnie wyjść" pada na najwyższym szczycie Tatr, podczas lotu balonem, w tramwaju, na mecie biegu maratońskiego.
Duch świata każe chwytać za broń, duch Ewangelii każe ją schować. Nie oznacza to jednak kapitulacji ani zgody na klęskę, lecz radykalną odmowę posługiwania się w konflikcie metodami dzieci tego świata - pisze Jan Andrzej Kłoczowski OP.
"Chrześcijanin to drapieżna owca. Taki oddzielny gatunek stworzenia". Słowa jezuity, o. Fabiana Błaszkiewicza to jedna z odpowiedzi na pytanie, na czym polega chrześcijański radykalizm. W rozmowie z dominikaninem, redaktorem naczelnym miesięcznika - o. Romanem Bieleckim, jezuita mówi o pasji i namiętności, gwałtowności i pożytku z agresji. Nie chodzi o przemoc, ale o wyzwolenie energii do głoszenia Dobrej Nowiny.
Reakcje Watykanu po śmierci Kaddafiego były bardzo chłodne. Nie ma już żadnych wątpliwości. Chrześcijanom arabska wiosna nie pomoże, przeciwnie. "Za Mubaraka i za Husajna żyło się im lepiej niż dzisiaj" - wyznał bez ogródek szef watykańskiej dykasterii społecznej. Przypomniał, że wolność od pewnych dyktatorów nie staje się automatycznie wolnością dla wszystkich. Nawet wolność dla większości to jeszcze nie demokracja. Ta bowiem zakłada poszanowanie każdego, w tym mniejszości religijnych - wyjaśnił kard. Turkson.
Politycy rozliczają się z kampanii wyborczej. Jedne rozliczenia są szczere i bolesne, inne raczej czysto formalne. Ale z tej kampanii powinni się także rozliczyć, albo przynajmniej wytłumaczyć, dziennikarze. Choćby dlatego, że największe media zaangażowały się w nią na skalę dotąd w Polsce niespotykaną.
Skrzypce to mały instrument, który od wieków jest taki sam i którego nie zrobi żadna maszyna. Każdy ich egzemplarz ma inne brzmienie i jest niepowtarzalny jak… człowiek. Wydobywane przez cieniutkie smyczki dźwięki idealnie mogą więc ilustrować nasze życie, radość i rozpacz, narodziny i śmierć.
W tej chwili z niepewnością patrzymy w przyszłość. I próbujemy ocenić efekty naszych ostatnich wyborów. Bo choć sądzę, że Polacy z prawdziwą nadzieją wciąż czekają na mądre i sprawiedliwe rządy, to jednak demokracja płata im kolejne figle.
W krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich zabito strzałem w tył głowy jezuitę o. Władysława Gurgacza. Pokazowy, tendencyjny proces miał ukazać społeczeństwu tego kapłana jako zdemoralizowanego i wykolejonego księdza-bandytę. A był to gorliwy, palący się do pracy duszpasterskiej 35-letni kapłan o głębokim życiu duchowym i wielkiej wrażliwości artystycznej.
Ogrodzone kamiennym murkiem, ocienione wiekowymi drzewami, z ziemnymi mogiłami o drewnianych lub żelaznych krzyżach, wiejskie cmentarze odeszły już w przeszłość, ustępując miejsca lastrikowym i marmurowym grobowcom.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}