Mamy wpojone straszne dziedzictwo: "poród musi boleć". A pierwszą rzeczą, która ja mówię przyszłym matkom: poród może być wspaniałym transformującym, umacniającym, doświadczeniem - mówi Magdalena Niemyjska, doula.
Seniorzy wierzą w cudowną moc leków. Tymczasem okazuje się, że zażywanie ich bez ograniczeń przynosi więcej szkody niż pożytku. W dodatku leki zaordynowane przez różnych specjalistów mogą wchodzić ze sobą w niebezpieczne interakcje.
Pierwsze trzy sekundy po Zmartwychwstaniu - z o. Czesławem Gadaczem, kapucynem mieszkającym w klasztorze w Manoppello, rozmawia Urszula Jagiełło.
Weronika ociera twarz Chrystusowi". Za tym prostym zdaniem, rozbrzmiewającym w każdy Wielki Post w kościołach całego świata, kryje się długa, zawiła i fascynująca historia. Jej bohaterami jest kilku cesarzy i papieży, król, poczet biskupów, kilka kobiet i kilkanaście dzieł sztuki. Opowieść ta zdaje się nie mieć wyraźnego początku ani jednoznacznego zakończenia.
O Bogu, który objawił Swoją twarz z ks. bp. Grzegorzem Rysiem profesorem historii Kościoła UPJPII, rozmawia Urszula Jagiełło.
Mamy prawo do wyrażania swoich poglądów i wyznania. Także w Sejmie - twierdzą konstytucjonaliści.
Prawdziwa miłość wyraża się w bezinteresownej służbie bliźniemu, niezależnie od tego, czy jest on naszym przyjacielem, czy wrogiem. Takiej miłości uczy Jezus w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie.
"Miłość miłosierna we wzajemnych stosunkach ludzi - pisał bł. Jan Paweł II w encyklice Dives in misericordia - nigdy nie pozostaje aktem jednostronnym. Nawet w wypadkach, w których wszystko zdawałoby się wskazywać na to, że jedna strona tylko obdarowuje, daje - a druga tylko otrzymuje, bierze (...), w istocie rzeczy zawsze również i ta pierwsza strona jest obdarowywana". Prawdziwość tych słów potwierdzają świadectwa wolontariuszy, ludzi, którzy bezinteresownie służą potrzebującym.
Rozmowa z Moniką i Januszem Kosmowskimi, którzy prowadzą Rodzinny Dom Dziecka w Warszawie-Wesołej
Z Przemysławem Babiarzem, popularnym dziennikarzem telewizyjnym, z wykształcenia aktorem, znanym ze swojego zaangażowania w akcje będące namacalnym świadectwem wiary
Ten tekst mógłbym właściwie napisać w ciemno jeszcze przed wyborami. Wyniki nie zaskakują w żaden sposób: jesteśmy nadal krajem głosowań negatywnych - zawsze "przeciw", nigdy "za".
Może trudno w to uwierzyć, ale w dzisiejszym świecie są jeszcze takie miejsca, gdzie nie jest ważne, jak wyglądamy, jaką mamy pozycję społeczną czy ile skończyliśmy fakultetów. I zawsze zostaniemy tam przyjęci z otwartymi ramionami.
W nowym roku akademickim studentów i wykładowców czeka sporo zmian. Weszła w życie znowelizowana ustawa o szkolnictwie wyższym. Przede wszystkim zmieniają się zasady przyznawania stypendiów naukowych, zwanych teraz rektorskimi. Studenci sami będą musieli złożyć wniosek o ich przyznanie i pochwalić się w nim swoimi osiągnięciami. Pod uwagę będą brane nie tylko sukcesy naukowe, ale także sportowe i artystyczne.
Do niedawna na tle innych państw Europy Polska mogła uchodzić za dziwne, konserwatywne kuriozum. Właściwie brakowało nam tak powszechnej w UE postępowej lewicy. Po ostatnich wyborach, wraz z sukcesem Ruchu Poparcia Palikota, obraz Polski "znormalnieje". Ale sukces tego Ruchu jest dziełem (zamierzonym bądź nie) partii rządzącej i warto zrozumieć, jak do tego doszło.
Perinatalna opieka paliatywna to kompleksowa pomoc: medyczna, psychologiczna i duchowa dla rodziców nieuleczalnie chorego płodu, którzy zdecydowali się na urodzenie dziecka, a nie przerwanie ciąży.
Czy z obowiązującego prawa da się wywieść prawo do przerywania ciąży? Czy - w konsekwencji - kobieta może kierować roszczenie do lekarza, szpitala, państwa o przeprowadzenie aborcji? Czy też raczej przesłanki z ustawy mają charakter okoliczności wyłączających karalność aborcji, pozostawiając ją bezprawną? - Wywiad z prof. Andrzejem Zollem.
Dramat, malarstwo, rzeźba, poezja czy architektura - zauważał Arthur M. Schlesinger Jr. liberalny publicysta i amerykański historyk, wykładowca z Harvardu - niewiele utraciłyby pozbawione amerykańskiego wkładu. Kina nie można sobie jednak wyobrazić bez amerykańskiego udziału. Wyjątkowość Hollywood tworzy również Oscar, Nagroda Akademii Filmowej przyznawana od 1927 roku.
Marzy mi się Kościół… O tym marzeniu chcę tu opowiedzieć. Marzenia o Kościele są oczywiście zawsze także marzeniami o nas samych - bo to my Kościół tworzymy, to w Kościele wzrastają też ci, którzy go później jako instytucję reprezentują.
Rzadko się zdarza redaktorom, by cytowano i komentowano ich słowa ze wstępniaków. Mnie się to szczęście właśnie przydarzyło. W lipcowej WIĘZI, w editorialu, wyjaśniałem koncepcję bloku materiałów pod wspólnym tytułem Jaki plon "Złotych żniw". Ten krótki wywód przykuł uwagę polemistów, i to dużej klasy ekspertów.
Jacek Bolewski SJ / "Być dla innych"
Kiedy w obecnym Roku Miłosza (setna rocznica urodzin poety: 1911-2011) zostałem zaproszony, by pomyśleć o granicach poznania, przyszedł mi na myśl fragment jego poematu Po ziemi naszej (1961) z tomu Król Popiel i inne wiersze.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}