Po co nam Kościół? Październikowe "W drodze"

Po co nam Kościół? Październikowe "W drodze"
Logo źródła: w drodze "W drodze"

Czy Kościół katolicki, taki jaki jest, pełen grzesznych ludzi, mający złą reputację w popularnych mediach, może być domem? Na to pytanie próbują odpowiedzieć w miesięczniku mieszkańcy domu-Kościoła

Na motto październikowego numeru redaktor naczelny Roman Bielecki OP wybrał fragment opublikowanej przez Wydawnictwo W drodze książki Paula Zulehnera "Schronienie dla duszy": Każdy człowiek nosi w sobie głębokie pragnienie zapuszczenia korzeni i nie da się z niego tego pragnienia wydrzeć. Żyjemy w nieustannym niebezpieczeństwie bezdomności, bycia na obczyźnie, społecznego i osobistego wyobcowania. I wszyscy potrzebujemy dachu - nie tylko nad głową, ale i nad duszą. Nikt z nas nie może żyć całkowicie pozbawiony domu. I choć to pragnienie nie zawsze prowadzi nas ku Kościołowi i religii, to właśnie ono daje nam najpewniejszą formę zadomowienia dla naszej duszy.

Numer otwiera rozmowa Ewy Karabin z o. Adamam Szustakiem OP, znanym kaznodzieją, dla którego być domownikiem Chrystusa oznacza być w drodze i nieść Słowo Boże. Jak mówić kazania? W naszej [dominikańskiej] formacji bardzo się podkreśla ludzką "człowieczość". Nie oddziela się sfery duchowej, sfery sacrum i wiary od nas - ludzi głupich, grzesznych, porypanych. Mnóstwo braci przechodzi różne terapie, prostuje w sobie różne rzeczy. A potem taki brat wychodzi na ambonę z całym bagażem swojego człowieczeństwa i ludzie słyszą, że mówi do nich człowiek. Bo zazwyczaj, gdy mówi ksiądz, to nie wiadomo, kto mówi. Mówi się jakiś tekst, mówi się jakaś idea, mówi się jakaś teoria, jakiś dogmat, a bardzo rzadko się spotyka, że ktoś mówi.

Kto ma kłopot ze zdaniem św. Cypriana, że "poza Kościołem nie ma zbawienia", powinien przeczytać rozmowę Anny Sosnowskiej z augustianinem, ojcem Wiesławem Dawidowskim, który wyjaśnia niewygodną dla wielu prawdę o tym, że Kościół katolicki przechowuje pełnię prawdy o Objawieniu Bożym. Ważna jest rozmowa o. Pawła Kozackiego z biskupem Tadeuszem Pieronkiem, który mówi o osłabłej gorliwości księży, o ich wygodnictwie, o kościelnej poprawności. Dwaj dziennikarze dają świadectwo swojej przynależności do Kościoła. Tomasz Machała, naczelny portalu "naTemat" chodzi w każdą niedzielę na mszę świętą do dominikanów na Freta w Warszawie, tam "ładuje akumulatory". Ma do Kościoła mnóstwo pytań, np.: Czy jako chrześcijanin powinienem w naTemat promować chrześcijańską wizję świata, a jako członek Kościoła katolickiego forsować jego naukę? Czy katolik, który promuje Nergala i Palikota poprzez publikowanie ich wpisów na stronie głównej poczytnego serwisu, powinien się z tego spowiadać? Marek Magierowski z "Uważam Rze" dzieli się tym, co dla niego w Kościele atrakcyjne, wspaniałe - jak Bóg ciągle gotowy przebaczać i cierpliwy w słuchaniu. Dział zamykają dwa portrety ludzi Kościoła. Katarzyna Kolska pisze o świeckich dominikanach w Polsce, a Tomasz Dostatni portretuje praskiego kardynała Dominika Dukę OP, który rozpoczynał drogę kapłańską w konspiracji przed czechosłowackimi komunistami.

DEON.PL POLECA

W dziale Kontrowersje znalazł się tekst Wojciecha Surówki OP o deklaracji pojednania Polski i Rosji podpisanej przez Abp Michalika i patriarchę Cyryla. Autor uważa dokument za polityczny, zadaje pytania o jego wpływ na oba narody. O spychaniu londyńskiej paraolimpiady na medialny margines w Polsce pisze krytycznie Zofia Kotlińska.

Co to znaczy wierzyć, jaka jest relacja wiary do rozumu - o podstawach wiary opowiada Romanowi Bieleckiemu OP Paweł Krupa OP, a rozmowa została opublikowana z okazji rozpoczynającego się 11 października w Kościele katolickim Roku Wiary.

W dziale Orientacje znalazła się recenzja filmuSarah Polley "Take this waltz", autorstwa Sylwii Klimek oraz książki Swietłany Aleksijewicz "Czarnobylska modlitwa" napisana przez Aleksandrę Glinkę.

Miesięcznik drukuje cenny fragment wydanej właśnie przez oficynę W drodze książki Jacquesa Philippe’a "Mała droga ufności św. Teresy z Lisieux". Kto ma trudności w modlitwie, znajdzie w tym tekście pocieszenie i wskazówki.

Trudną mowę Jezusa o tym, że przyszedł "rzucić ogień na ziemię" objaśnia Jacek Salij OP pisząc, że Chrystusowy ogień nie niszczy tego, co wartościowe w oczach Boga.

Felietoniści piszą: Jan Góra OP o swoim starszym współbracie, ojcu Czesławie Bartniku, Tessa Capponi-Borawska o walce dobra i zła w człowieku, Dariusz Kowalczyk SJ odpowiada czytelniczce polemizującej z jego felietonem poświęconym pracy i sprawiedliwości społecznej, Adam Zagajewski o wakacjach felietonisty, a Marek Magierowski o tym, jak pokochać książki od dzieciństwa.

Ewangelie niedzielne komentują dominikanie: Paweł Trzopek, Szymon Popławski, Marek Pieńkowski i Michał Pac.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Po co nam Kościół? Październikowe "W drodze"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.