Życie Duchowe. 68/2011. Sztuka przemijania
Jesienny numer kwartalnika "Życie Duchowe" poświęcony jest "Sztuce przemijania".
We wstępie wprowadzającym w temat numeru Dariusz Kowalczyk SJ pisze: "Przemijanie jest wymiarem życia. Przemija dzieciństwo, młodość, wchodzimy w wiek dojrzały i - jak Bóg da - dożywamy starości. Mądre przemijanie to między innymi dojrzewanie do kolejnych życiowych etapów".
[-zd-jesien_2011.mp3-]
O tym, w jaki sposób uczyć się "mądrej sztuki przemijania", pisze w numerze między innymi ks. Wojciech Węgrzyniak w artykule Naucz nas, Panie, liczyć dni nasze. Autor analizuje Psalm 90 i zawartą w nim refleksję o ludzkim życiu. Konkluduje, że budząca się w człowieku świadomość przemijania może rodzić nie tylko poczucie znikomości, lecz także nadzieję na zmianę: "Bo skoro wszystko przemija, może również przeminąć to, co jest ciężarem".
"Dziś wszyscy chcą być młodzi" - zauważa z kolei Stanisław Morgalla SJ w artykule pt. Mit wiecznej młodości, w którym przedstawia niebezpieczeństwa wynikające z pogoni za owym mitem. Podkreśla, że ludzie starzy mają w społeczeństwie do wypełnienia ważną misję - objawienie swojej starzejącej się twarzy. "Przez wiele ostatnich lat swego życia - pisze na zakończenie swojej refleksji o. Morgalla - cichym prorokiem tej misji był bł. Jan Paweł II. I pozostał jej wierny do końca".
Krótkie vademecum starości w oparciu o natchnione pisma przedstawia zaś ks. Stanisław Haręzga, zaznaczając na wstępie, że "problemy związane z życiem w podeszłym wieku Biblia ukazuje raczej na przykładzie postaw i zachowań konkretnych osób", a nie w formie gotowego traktatu. Przytaczane przez autora biblijne przykłady mogą stać się "duchową pomocą, by owocnie przeżywać późne lata".
Zachęcamy także do lektury artykułów: ks. Kazimierza Wolszy - Filozoficzne refleksje o przemijaniu, ks. Dariusza Jastrzębia - Sytuacje graniczne, Mariusza Woźniaka OP - Między wschodnią a zachodnią duchowością.
W dziale "Modlitwa i życie" publikujemy rekolekcyjną refleksję Antoniego Mokrzyckiego SJ zatytułowaną Boża tajemnica w nas oraz rozważania Józefa Augustyna SJ pt. Panie, ratuj, giniemy! W "Duchowości Ćwiczeń" polecamy kilka uwag na temat natury i źródeł duchowych złudzeń Manuela Ruiza Jurado SJ.
W związku z obchodzoną w tym roku 1 kwietnia setną rocznicą urodzin kard. Adama Kozłowieckiego w dziale "Misyjne drogi Kościoła" zamieszczamy wspomnienie mu poświęcone autorstwa ks. Janusza Gajdy, a w dziale "Rozmowy duchowe" wywiad na temat Roku Kardynała Adama Kozłowieckiego z ks. Markiem Flisem, rzecznikiem prasowym Fundacji im. kard. Adama Kozłowieckiego "Serce bez granic".
W numerze publikujemy także świadectwo Milady Kopecki SSF, w którym autorka opisuje prześladowanie sióstr zakonnych w Czechosłowacji za czasów komunistycznych.
Ponadto w numerze felietony w dziale "Słowo, obraz, czyn" oraz recenzje interesujących książek.
Skomentuj artykuł