"Życie Duchowe": Między skrupułami a cynizmem
Między skrupułami a cynizmem – to temat jesiennego numeru „Życia Duchowego” (64/2010). Relatywizm moralny graniczący z cynizmem, w dużej mierze inspirowany nową falą ateizmu – zwanego dzisiaj humanistycznym – wymusza dyskusje o moralnej postawie człowieka. Szukając złotego środka chrześcijańskiej mądrości, nasi autorzy podejmują refleksję nad przekraczaniem zarówno postawy skrupulanckiej, jak i cynicznej.
O. Piotr Aszyk SJ w artykule Skrupuły – moralna buchalteria opisuje skrupuły jako bolesne doświadczenie, które może przydarzyć się każdemu, a które w praktycznym wymiarze – leczone i przekraczane – może stać się źródłem pokory i głębszego zawierzenia Bogu.
[-zd_jesien_2010.mp3-]
W artykule Bez skrupułów – moda na cynizm – o. Józef Augustyn SJ, powołując się na literaturę – Fiodora Dostojewskiego, Michela Onfraya, Ericha Marię Remarque'a, Jonathanna Littella, Mirosława Nahacza i Aleksandra Sołżenicyna – ukazuje, jak niebezpieczna jest postawa cyniczna, zarówno dla człowieka hołdującego jej, jak i dla jego bliskich i społeczeństwa.
O. Stanisław Morgalla SJ w tekście Ponad skrupułami i cynizmem wskazuje zaś na drogę przekraczania zarówno raniącej głęboko samego siebie i zamykającej na innych postawy skrupulanckiej, jak też agresywnej i destrukcyjnej postawy cynicznej.
W dziale „Misyjne drogi Kościoła” z okazji czterechsetnej rocznicy śmierci o. Matteo Ricciego SJ publikujemy artykuł o. Benoît Vermandera SJ pt. Matteo Ricci SJ – portret duchowy. Autor opisuje w nim życie i działalność tego wybitnego misjonarza jezuickiego. Na przełomie XVI i XVII wieku podbił on serca Chińczyków do tego stopnia, że także dziś – w komunistycznych Chinach – ciągle żywa jest pamięć o mądrości o. Ricciego i jego miłości do narodu chińskiego.
Wśród „Rozmów duchowych” szczególnie polecamy wywiad z bp. Antonim Długoszem o jego pracy z narkomanami we Wspólnocie Chrześcijańskiej „Betania”. Ksiądz biskup w sposób bardzo osobisty dzieli się swoim doświadczeniem pracy z głęboko zranionymi przez życie młodymi ludźmi. W słowach bp. Długosza uderza mądrość i wyważenie pomiędzy akceptacją, miłosierdziem i współczuciem a jasnymi wymaganiami, jakie należy stawiać dziś młodym.
W dziale „Słowo, obraz, czyn” z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Anna Woźniakowska przedstawia duchowy portret kompozytora oraz fenomen jego twórczości, niezmiennie poruszającej słuchaczy na całym świecie.
W numerze zamieszczamy ponadto świadectwa oraz recenzje interesujących książek.
Czyta: Piotr Rapciak
Skomentuj artykuł