"Życie Duchowe". Wiosna 2011. Anioły i demony
Moda na anioły i demony trwa od wielu lat. Jak pisze Stanisław Morgalla SJ we wstępie do wiosennego numeru "Życia Duchowego": "Takiego zagęszczenia nie przewidział nawet Doktor Anielski, choć był przecież specjalistą w tym temacie. Klęska urodzaju to czy ironia losu? W świecie bez Boga aż roi się od Jego bardziej lub mniej opierzonych duchów".
[-zd-wiosna_2011.mp3-]
W numerze o aniołach i demonach piszą między innymi Piotr Kasiłowski SJ oraz Leon Nieścior OMI, którzy - odwołując się do Ewangelii i mądrości Ojców Pustyni - opisują działanie dobrych i złych duchów w życiu Jezusa i Jego uczniów. Prowadzenie życia duchowego staje się więc duchową walką, a naśladowcy Chrystusa - jak zaznacza w swoim artykule Andrzej Sarnacki SJ - wojownikami ducha.
W wiosennym numerze pisma wiele miejsca poświęcamy obecności aniołów i demonów w literaturze i sztuce. Monika Skarżyńska opowiada o aniołach i demonach w sztuce średniowiecza, ks. Dariusz Jastrząb dobywa demoniczne wątki u Dostojewskiego, zaś Katarzyna Sokołowska odszukuje anioły w poezji ks. Jana Twardowskiego.
W numerze publikujemy także artykuły poświęcone zbliżającej się beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Wśród nich refleksję ks. Alfonsa J. Skowronka, który wspomina swoje spotkania z Karolem Wojtyłą i a później Janem Pawłem II oraz analizuje znaczenie i wpływ Papieża-Polaka na Kościół i współczesny świat. Autor podkreśla, że papieskie przyznanie się do win Kościoła i publiczne wyznanie jego grzechów będzie z pewnością uważane za największe osiągnięcie tego pontyfikatu.
W dziale "Rozmowy duchowe" polecamy między innymi wywiad z Adolfo Nicolásem SJ, przełożonym generalnym Towarzystwa Jezusowego. Porównuje on stosunek Europejczyków do religii oraz kulturę europejską z kulturami innych kontynentów, podkreślając przy tym zbytnie zadufanie w sobie Europejczyków. "W Azji - jak mówi Ojciec Generał - taka postawa uznawana jest za przejaw arogancji i pysznej samowystarczalności".
Do numeru w prezencie dla naszych Czytelników dołączamy płytę z nagraniem sesji rekolekcyjnej pt. Modlitwa, która leczy duszę, opartej na Apoftegmatach Ojców Pustyni.
Czyta: Piotr Rapciak
Skomentuj artykuł