Na czym polega modlitwa głębi serca?

Na czym polega modlitwa głębi serca?
(fot. depositphotos.com)
2 miesiące temu
Logo źródła: WAM Gary Jansen

W tej modlitwie łaska Boga pozwala nam skupić uwagę na Duchu Świętym, który mieszka w każdym z nas. Jak to osiągnąć?

Modlitwa głębi serca, podobnie jak modlitwa Jezusowa, pochodzi z czasów ojców pustyni i stanowi istotę nauczania zawartego w Chmurze niewiedzy, przewodniku modlitwy napisanym przez anonimowego angielskiego mnicha w XIV wieku.

Oto co napisał ów mnich: „Podnieś twoje serce do Boga w pokornym ruchu miłości, mając na celu tylko Jego samego, nie patrząc na żadne z Jego dóbr. Niech każda myśl poza Nim będzie dla ciebie wstrętna i niech nic prócz Niego nie zajmuje twojego umysłu ani twojej woli” ("Chmura niewiedzy"). 

Ta forma modlitwy stała się popularna w XX wieku, po części za sprawą trapistów, między innymi ojca Basila Penningtona, który napisał w książce "Modlitwa prowadząca do środka", że jest ona „bardzo prostą metodą, techniką – jeśli lubisz to słowo – mającą na celu nawiązanie kontaktu z tym, c o r z e c z y w i s t e, c o i s t n i e j e” ("Modlitwa prowadząca do środka").

W tej modlitwie łaska Boga pozwala nam skupić uwagę na Duchu Świętym, który mieszka w każdym z nas. Jak to osiągnąć? Trzeba starać się wyrzucić z serca wszelkie nieistotne myśli i skupić się na jednym słowie określającym to zamieszkiwanie, takim jak „Bóg”, „Jezus”, „Duch”, „wiara” lub „moc”. Jest to modlitwa w ciszy, praktykowana indywidualnie i w samotności. Samotność można jednak znaleźć w najdziwniejszych miejscach.

Modlitwa głębi serca – ćwiczenie: znajdź słowo w swoim sercu

  • Znajdź wygodnie miejsce, gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzał.
  • Wykonaj ćwiczenie oddechowe jako wstęp do medytacji, powtarzając Ojcze nasz ze świadomością, że wdychasz Boga, a wydychasz lęki i stres.
  • Zacznij od dowolnie wybranej krótkiej modlitwy, prosząc Boga o pomoc w skupieniu. Proś, żeby pomógł ci wyciszyć umysł i ożywić serce.

  • Znajdź słowo, które pojawia się w twoim sercu. Jeśli nie pojawi się żadne, skup się na słowie „Bóg”.

  • Zrób wdech, mówiąc to słowo.

  • Zrób wydech, mówiąc to słowo.

  • Trwaj, powtarzając to słowo w myślach, skupiając się na nim w sercu, które czerpie z powtarzanego słowa coraz większą moc. Potem uwolnij to słowo i usiądź w jego obecności, jak się siada ze starym przyjacielem.

  • Pozwól, żeby spoczęło w tobie.

Tekst pochodzi z książki "Prosty sposób na spotkanie Boga. Odkryj jak kwadrans modlitwy może zmienić twoje życie".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen
29,61 zł
32,89 zł

Jeden procent oddany Bogu zmieni twoje życie

Książka, którą trzymasz w ręku, jest wynikiem duchowego eksperymentu. Mówię o prostej, skutecznej modlitwie – takiej, która nie musi zajmować dużo czasu, a w ostatecznym rozrachunku pomoże ci...

Skomentuj artykuł

Na czym polega modlitwa głębi serca?
Komentarze (3)
TI
~Teoder Iwonski
5 marca 2020, 14:34
Piekelne imiona tylko na A; Abaddon - (hebrajskie) niszczyciel Adramelech - diabeł samaryjski Ahpuch - diabeł Majów Amen - egipski bóg życia i płodności, z głową barana Apollyon - grecki synonim Szatana, złośliwy chochlik Aryman - diabeł mazdejski Asmodeusz - hebrajski diabeł rozkoszy cielesnych i przepychu, pierwotnie "istota osądzająca" Astaroth- fenicka bogini pożądania, odpowiednik babilońskiej Isztar Azazel - (hebrajskie) uczył ludzi wyrabiania broni i kosmetyków
TI
~Teodor Iwonski
5 marca 2020, 13:31
...podszepty serca, ta pewnosc - wielu bierze za Ducha Bozego.
TI
~Teodor Iwonski
5 marca 2020, 11:17
Gdyby Duch mieszkal w kazdym za nas - to Apostol Piotr nie zaparl by sie Pana trzy razy. Duch Bozy przychodzi nieoczekiwanie w najmniej oczekiwanej chwili niczym jak powiew wiatru. A Pan zeslal na Apostolo Ducha i Poznali, i byli w stanie uzdrawiac i odpuszac grzechy, mieli tez dzieki Duchowi dar rozpoznawania czlowieka. ...a jak modlic sie mamy Pan Jezus nas nauczyl; ty gdy sie modlisz zamknij sie w pokoju swoim, a w modlitwe nie badz gadatliwy, bo Pan doskonale wie czego ci potrzeba. Modlisz sie w ukryciu i Pan z ukrycia ci odda. A modlimy sie tak; Ojcze nasz ktorys jestes w niebie, swiec sie imie Twoje, przyjdz Krolestwo Twoje , badz wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi. Chleba naszego powszechnego daj nam dzisiaj i odpusc nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajacom i nie wodz nasz na pokuszenie ale nas zbaw ode zlego, albowiem Twoje jest Krolestwo, Potega i Chwala na wieki wiekow. Niech tak sie stane.

Skomentuj artykuł

Na czym polega modlitwa głębi serca?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.