Jak zaplanować podróż z dzieckiem?

Jak zaplanować podróż z dzieckiem?
(fot. archiwum prywatne)
1 rok temu
Magda Moll-Musiał

Jeśli podróżuje się sporadycznie, decyzja o podróżach z dziećmi może być obarczona różnymi niepokojami, stresem i emocjami, przez co trudniejsza do podjęcia. Jak to zorganizować?

Z rodzinnym podróżowaniem jest tak, jak z innymi przedsięwzięciami: zawsze musi być ten pierwszy raz. Wprawionym podróżnikom łatwo zdecydować, że skoro na świat przyszło dziecko, to będzie jeździć po świecie razem z rodzicami. Jest to prosta decyzja, gdyż podróżnicy znają świat  i nie boją się go.

Wiedzą, w którym kraju czego można spodziewać się i wybiorą wygodny kraj  na pierwsze wojaże z dzieckiem. Wreszcie, najprawdopodobniej są uzależnieni od podróżowania i nie wyobrażają sobie, by mogli z powodu narodzin dziecka zaprzestać eksplorowania Globu.

Jeśli podróżuje się sporadycznie, decyzja o podróżach z dziećmi może być obarczona różnymi niepokojami, stresem i emocjami, przez co trudniejsza do podjęcia. Dlatego nasza podróżująca rodzinka przygotowała ten skrypt, by pomóc Ci przewidzieć wiele sytuacji i na spokojnie zaplanować pierwszą podróż z potomstwem.

Oto lista naszych wskazówek:

  • Wybierz się tam, gdzie czujesz się pewnie

Na pierwszą podróż z dzieckiem nie wybieraj miejsc zupełnie Ci obcych, lub takich, których nie możesz sobie wyobrazić. Najlepiej wybierz się gdzieś, gdzie już byłeś albo w miejsce, którego kulturę znasz. To, że jedziesz tam z dzieckiem, sprawi, że będzie inaczej jak dotąd. Dlatego wyeliminuj sobie stres związany z szokiem kulturowym i nieprzewidywalnymi warunkami.

  • Zbierz informacje o wybranym miejscu

Pamiętaj, że im więcej będziesz wiedział przed wyjazdem, tym mniej zaskoczy Cię na miejscu. Warto popytać, co bez problemu kupisz, jakie atrakcje możesz zapewnić dziecku, jaka jest pogoda, temperatura, wiatr, długość dnia i ceny. Zrób wywiad wśród znajomych lub poszukaj osób, które odwiedziły z dziećmi dane miejsce na blogach, w grupach facebookowych lub na portalach turystycznych.

  • Zaplanuj budżet

By uniknąć stresu związanego z deficytem gotówki, dowiedz się, ile co kosztuje na miejscu. Jeśli wybierasz się zagranicę, sprawdź, czy łatwo tam wybrać lub wymienić walutę oraz jak robić to w najkorzystniejszy sposób. Różne blogi turystyczne podają informacje, jaki jest średni koszt bycia gdzieś na osobę.

  • Zarezerwuj noclegi

W zależności, jak długi będzie Twój wyjazd, zrób rezerwacje na pierwsze dni lub na całość podróży. Ilość rezerwacji zależy też od tego, czy będziesz spontanicznie decydować, gdzie dalej jechać, czy decydujesz się na z góry wiadomy plan. My w podróży w dziećmi raczej rezerwujemy wszystkie noclegi z góry. Robiliśmy tak nawet przy organizacji 2-miesieczniej podróży po parkach narodowych USA (i chwała Bogu, bo jak się okazało, miejsca na kempingach w parkach narodowych są błyskawicznie wyprzedawane). Można jednak zostawić sobie więcej swobody, zakładając rezerwacje na pierwszy okres podróży. Nie jedź jednak z dziećmi w ciemno – pierwsze dni mogą być trudne, wszyscy możecie być zmęczeni, a problemy w organizacji noclegu mogą niepotrzebnie pobudzić nerwy.

  • Nie bądź zbyt ambitny

Jeśli jesteś miłośnikiem kultury, nie układaj zbyt intensywnego planu zwiedzania. Dzieci potrzebują ruchu i kontaktu z naturą. Ciężko im będzie znaleźć się w podróży opartej na muzeach, wernisażach, pomnikach i pałacach. Postaraj się zrównoważyć czas kontaktu z kulturą z czasem zabaw i swobody.

(fot. archiwum prywatne)(fot. archiwum prywatne)

  • Jedź poza sezonem

Jeśli możesz wybrać się gdzieś nie w szczycie sezonu, z pewnością będzie to przyjemniejsza wyprawa dla Twojego dziecka. Zaoszczędzisz na cenach noclegów i gastronomii, a co najważniejsze, ograniczysz przebywanie w tłumie i zgiełku. W krajach Europy Południowej w kwietniu, maju, wrześniu i październiku nie będzie tak gorąco, również klimat będzie korzystniejszy na wyjazd z Maluszkiem.

  • Jeśli wybierzesz All inclusive, skorzystaj z tego, co jest poza ośrodkiem

Jeśli zdecydowałeś się na wyjazd All inclusive, koniecznie zaplanuj wyjście poza hotel. Czasem wystarczy odejść kawałek poza resort, by zobaczyć, jaki jest klimat danego kraju oraz by poznać oferty lokalnych biur podróży (często nawet prowadzonych przez Polaków). Jeśli masz dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym, to wytłumacz im jak najwięcej zjawisk. Podróże mogą być bardzo edukacyjne. Możesz również wziąć na wyjazd książki dla dzieci o danym regionie lub baśnie pochodzące z tego miejsca. To bardzo ubogaci kulturowo całą rodzinę.

  • Zadbaj o dobry rytm wyprawy, dostosowany do możliwości rodziny

Pierwszy dzień wycieczki jest zwykle ciężki. Albo wstaje się rano, by wyruszyć, albo jest się w jakimś stresie związanym bądź z podróżą, bądź ze sprawami, które zostawiamy. Dzieci bywają zmęczone wymuszoną pozycją w trakcie przejazdu, brakiem ruchu i dużą ilością nowych bodźców. Przygotuj się na to psychicznie i nie planuj napiętej agendy na pierwszy dzień.  Nie zniechęcaj się też, jeśli w pierwszym dniu dziecko da Ci w kość. W kolejnym dniu będzie lepiej. W trakcie przejazdów rób przerwy co półtorej godziny. Dobrze, jeśli da się zatrzymać w urokliwym przyrodniczo zakątku, przy łące lub przy placu zabaw. Przyda się dziecku trochę ruchu i swobody.

Przemyśl tak trasę, by były na niej urozmaicone atrakcje. Niech na liście miejsc  do odwiedzenia znajdzie się wiele parków, miejsc z piękną naturą, tak by dziecko miało swobodę i mogło wydatkować zatrzymaną energię. Jeśli wybierasz się na wyjazd latem, zwiedzanie miast zaplanuj na ranek lub późne popołudnie, albo na wieczór. Unikniesz  w ten sposób tłumów oraz nadmiernego upału.

Poszukaj kilku miejsc "tylko dla dzieci", oczywiście dostosowanych do poziomu rozwoju Twojego dziecka.  Może to być plac zabaw, muzeum dla dzieci, koncert dziecięcy, wesołe miasteczko, tak by malec czuł, że dla jego frajdy cała rodzina coś robi.

(fot. archiwum prywatne)(fot. archiwum prywatne)

Ruszaj w drogę! Powodzenia!

I… jeszcze w te wakacje zapisz Dziecko do Akademii Dzielnego Odkrywcy (zajęcia online). W prowadzonym przez nas programie edukujemy Dzieci z kultury i przyrody innych krajów, oraz pomagamy Rodzicom w wychowaniu Dzieci na odważnych badaczy świata. Zajęcia są realizowane poprzez bezpłatną aplikację ZOOM. Dzieci są ich aktywnymi uczestnikami – zadają pytania, rozmawiają z prowadzącym, poznają etniczne rekwizyty, instrumenty, zabawki i stroje. Kolejny cykl Akademii startuje 7 sierpnia. Zapraszamy!

Magda Moll-Musiał i Marcin Musiał - odwiedzili ponad 80 krajów świata, z czego połowę z dziećmi. Prowadzą firmę „Poznajemy Świat”, która edukuje dzieci z zakresu kultury i przyrody krajów świata i pozwala rodzinom wygrać życie pełne wrażeń, radości i spełnienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller
25,83 zł
36,90 zł

Twoja ciąża jest wyjątkowa, bo jest… Twoja. Jest wyjątkowa, bo dzieje się teraz. Dzień po dniu w Twoim ciele rośnie nowy człowiek. Dzień po dniu, powolutku, coraz pełniej stajesz się mamą. To dobry czas, czas...

Skomentuj artykuł

Jak zaplanować podróż z dzieckiem?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.