9 pomysłów na zabawę z dzieckiem
Jesteś z żoną i dziećmi w restauracji albo u lekarza? Czekacie na obiad lub swoją kolej? Wasze dziecko zaczyna narzekać na nudę i nie potrafi usiedzieć spokojnie. Biega, przeszkadza innym, wymyśla kolejne zabawy.
Potem, znudzone i zniechęcone, zaczyna marudzić, płakać, krzyczeć. Nie macie ze sobą żadnych zabawek, książek, nawet niezawodnego pluszaka. Czym prędzej sięgacie po telefon i szukacie ulubionej bajki albo gry. Czy to na pewno jedyne rozwiązanie? Czy chcecie nauczyć swoje dziecko, że rozwiązania wszystkich problemów kryją się w smartfonie?
Odkryj nowe pomysły na zabawę z dzieckiem, które nauczą was wspólnego spędzania czasu oraz rozwiną waszą kreatywność.
1. Jaka to melodia?
Zanuć znane piosenki (np. Wlazł kotek na płotek, Puszek Okruszek) i sprawdź, czy twoja pociecha umie przypomnieć sobie ich tytuły.
(fot. pixabay)
2. Co zniknęło?
To dobra zabawa, kiedy czekacie na obiad w restauracji. Weź kilka przedmiotów - widelec, łyżkę, solniczkę - i powiedz maluchowi, żeby uważnie się im przyjrzał. Potem schowaj je pod serwetkę i zabierz jedną z nich tak, żeby twoje dziecko nie widziało, którą ukryto. Na koniec odkryj serwetkę i spytaj, co zniknęło.
(fot. pixabay)
3. Kim jestem?
Udawaj wybrane zwierzę i zadawaj dziecku pytania, które pomogą mu odkryć, co to za zwierzę , np. "Czy umiesz ryczeć?", "Żyjesz tam, gdzie jest zimno czy ciepło?", "Czy masz futro?"
(fot. pixabay)
4. Dotknij czegoś, co ma kolor czerwony
Pytaj: "Dotkniesz czegoś, co ma kolor czerwony?", "Dotkniesz czegoś, co ma kolor niebieski?"
Maluch może dotykać wszystkiego, co ma w zasięgu ręki - stołu, krzesła, ubrania itp. Jeśli jesteście w miejscu, w którym możecie spacerować, warto rozszerzyć tę grę o obiekty znajdujące się dalej.
(fot. pixabay)
5. Polowanie na kształty
Zapytaj twoje dziecko, czy widzi jakieś konkretne kształty wokół siebie: "Czy widzisz coś okrągłego?", "Czy widzisz coś trójkątnego?"
(fot. pixabay)
6. Szukanie i zgadywanie
To dobra zabawa dla nieco starszych dzieci, które potrafią zrozumieć zgadywanki. Wskaż obiekt, który oboje widzicie, i powiedz: "Widzę coś i to jest…"
Jeśli twoje dziecko zna alfabet i ma już pewien zasób słownictwa, możesz powiedzieć: "Widzę coś, co zaczyna się na literę B".
Jeśli twoja pociecha jest młodsza, możesz przedmiot określić według koloru i kształtu, mówiąc np.: "Widzę coś okrągłego i niebieskiego".
(fot. pixabay)
7. Proste do zgadywania
Wymyśl proste zagadki, np. "Mam cztery nogi i jestem pokryty futrem - kim jestem?", "Mam bardzo długą szyję i cztery długie nogi - kim jestem?"
(fot. pixabay)
8. W której ręce?
Pokaż swojemu dziecku otwarte puste ręce. W jednej z nich schowaj przedmiot (np. monetę) i zamknij obie. Ukryj ręce za plecy i kilkakrotnie przełóż monetę z jednej do drugiej. Z powrotem połóż ręce przed dzieckiem i zapytaj, w której jest ukryta moneta.
(fot. pixabay)
9. Jakie są różnice?
Potrzebujesz długopisu i kartki (najlepiej jeśli będziesz pamiętał, żeby nosić ze sobą niewielki notatnik). Podziel kartkę na cztery części. W trzech częściach narysuj trzy takie same kształty, natomiast w czwartej coś innego. Na przykład narysuj trzy psy i jednego kota albo trzy trójkąty i kwadrat. Pokaż swojemu dziecku wszystkie części i zapytaj, która się różni. Jeśli dziecko jest starsze, zadanie może być trudniejsze, na przykład w trzech częściach będzie po pięć kółek, a w czwartej sześć.
(fot. pixabay)
Skomentuj artykuł