Od "siadaj, pała" do wiary w siebie. Zrób sobie świadectwo. Akcja Szkoły w Chmurze

Od "siadaj, pała" do wiary w siebie. Zrób sobie świadectwo. Akcja Szkoły w Chmurze
fot. Szkoła w Chmurze

Chcemy głośno powiedzieć: oceny nie budują (prawdziwego) poczucia własnej wartości. W kampanii #zróbsobieświadectwo zachęcamy do dodania skrzydeł każdemu dziecku w Polsce poprzez docenianie i okazywanie wdzięczności. Niekoniecznie za osiągnięcia w szkolnych przedmiotach. 

Zbliża się koniec roku szkolnego. A wraz z nim - czas wzmożonej aktywności w mediach społecznościowych. Bo syn taki zdolny - czerwony pasek na świadectwie jest! A córka taka grzeczna - wzorowe zachowanie!

Co zamiast biało-czerwonego paska?

Postanowiliśmy zaproponować alternatywną formę docenienia uczniów. Dlatego tradycyjne świadectwa zamieniliśmy na świadectwa wdzięczności i wysłaliśmy je do kilkudziesięciu osób: nauczycieli, rodziców, influencerów, do naszych współpracowników, przyjaciół, do znajomych, ale też do tych, których jeszcze nie znamy, a bliskie jest nam to, co robią.

Chcemy inspirować do zauważania "osiągnięć", które nie mieszczą się w 6-stopniowej skali ocen. Jakich? Może ktoś, kto ciągle się nudził, w tym roku szkolnym odkrył swoją pasję. Ktoś inny pokonał nieśmiałość i nawiązał nową relację. Może ktoś zamienił godziny spędzone na siedzeniu przy komputerze na granie w koszykówkę albo zamiast ciągle się uczyć, nauczył się odpoczywać. Tu liczy się indywidualne spojrzenie na konkretnego ucznia i znalezienie powodów do dumy.

Świadectwo wdzięczności. Doceńmy każdego ucznia w Polsce

W ramach kampanii #zróbsobieświadectwo napisaliśmy, za co dziękujemy i co cenimy w ludziach i ich działaniach. Do kopert, poza wypisanym świadectwem, włożyliśmy puste arkusze świadectw i zachętę do wypisania wdzięczności dla dzieci i przyjaciół. Do tego dodaliśmy kolorowe naklejki i paski po to, żeby każdy mógł ozdobić swoje świadectwo tak, jak mu się podoba.

Zaprosiliśmy też do aktywności w social mediach. Do pokazania samodzielnie przygotowanych świadectw z użyciem odpowiednich hasztagów i zachęcenia ludzi do dodawania dzieciom i sobie nawzajem skrzydeł poprzez wypisanie słów wdzięczności. Takie świadectwo może przygotować każdy rodzic, nauczyciel i uczeń. A my bardzo do tego zachęcamy.

Dystans do ocen. Dlaczego warto go mieć?

Wierzymy w potencjał każdego człowieka. Dobrze wiemy, że zarówno piątka jak i trója z matematyki, polskiego czy innych przedmiotów to tylko wypadkowa różnych zdarzeń: przyswojenia konkretnej wiedzy, samopoczucia dziecka i nauczyciela, atmosfery oraz wielu innych czynników.

Znamy historie dzieci, które mimo doskonałego poziomu wiedzy z danego przedmiotu nie dostawały pozytywnych ocen. Wiemy o uczniach, którzy potrzebowali zauważenia mocnych stron i wspierającej obecności drugiej osoby, żeby uwierzyć w siebie i odważyć się na poszukiwanie i realizowanie prawdziwych pasji.

fot. Szkoła w Chmurzefot. Szkoła w Chmurze

Od "siadaj, pała" do wiary w siebie. Historia Laury

"Siadaj, pała" - Laura ciągle miała w głowie te dwa słowa ze szkolnych doświadczeń z przeszłości. Dlatego przed każdym egzaminem towarzyszył jej stres i łzy. Dobrze pamiętała te wszystkie razy pod tablicą, kiedy znała odpowiedzi na pytania, ale przez nerwy potrafiła tylko milczeć. Początkiem zmian okazał się test z biologii i wspierający nauczyciel.

- Egzaminator to taki młodzieżowy anioł. Zbudował jej skrzydła, dał mnóstwo wskazówek na przyszłość, docenił. Laura świetnie poradziła sobie nie tylko z egzaminem ustnym, ale też pisemnym, a ja razem z nią płakałam, ale tym razem ze szczęścia - opowiada mama dziewczynki.

Szkoła w Chmurze to alternatywna szkoła bez ocen i sprawdzianów, w której "muszę" zmieniamy na "chcę" (lub "nie chcę"). Darmowa i dostępna dla uczniów z całej Polski, od zerówki po liceum.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Skomentuj artykuł

Od "siadaj, pała" do wiary w siebie. Zrób sobie świadectwo. Akcja Szkoły w Chmurze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.