Ojciec, poszukiwacz, wojownik i myśliciel

Ojciec, poszukiwacz, wojownik i myśliciel
Jego życie to nieustanne poszukiwanie (fot.Jocelyn Kinghorn / flickr.com)
6 lat temu
Michael Smith SJ / slo

Osoba reprezentująca archetyp ojca odnajduje swoją tożsamość w zapewnianiu bytu i ochranianiu innych. Ojciec lubi troszczyć się o drugich. Nie trzeba mieć własnych dzieci, aby uosabiać ten archetyp. Ojciec nie interesuje się władzą ze względu na nią samą. Używa jej raczej, by chronić swój gatunek - rodzinę, grono przyjaciół, pracowników - przed jakimkolwiek zagrożeniem.

Ojciec bardzo lubi przebywać ze swoją "rodziną". Stoi na straży tradycji i obyczajów. Ceni stabilność, trwałość i status quo. Chce przekazać innym to, co w jego przypadku dobrze zadziałało. Myśli w sposób konserwatywny, że "co pomogło mnie w przeszłości, może dopomóc tobie teraz".

Podczas gdy ojciec zadowala się "rzeczami takimi, jakimi zawsze były", poszukiwacz pragnie eksplorować i próbować nowych sposobów. Jest on często bardzo twórczy. Jego życie to nieustanne poszukiwanie. Lubi działać po swojemu. Podczas gdy ojciec interesuje się tradycjami grupy - rodziny, organizacji, religii itp. - poszukiwacz czuje się przez nie usztywniony. Zachowuje się on tak, jak gdyby nie obowiązywały go żadne zasady. Zamiast tego, wypracowuje swoje własne reguły, które przeważnie chronią jego wolność bycia poszukiwaczem. Poszukiwacz, gdy weźmiemy negatywny aspekt tego archetypu, może być nieodpowiedzialny i nigdy nie dorosnąć. W pozytywnym sensie natomiast - może on "śmiało kroczyć tam, gdzie nikt wcześniej się nie udał".

Wojownik stawia sobie cele i osiąga je. Lubi współzawodnictwo i nie obawia się zmagania ani walki. Umiejętność i sprawność to jego znak rozpoznawczy. Cele wojownika są dla niego zawsze na pierwszym miejscu. Archetyp wojownika jest społecznie akceptowany u mężczyzny dwudziesto- i trzydziestoletniego, jako że właśnie wtedy ma on być człowiekiem z wolą działania. Ponieważ wojownik czerpie energię z tego, co jest osiągalne, często brakuje mu cierpliwości dla ludzi, którzy kierują się w życiu wartościami innymi niż sprawność. Ma czasami problemy w relacjach międzyludzkich, jako że dla wojownika zadanie jest na pierwszym miejscu, a relacje na drugim.

Mędrzec jest znany jako myśliciel. Nieustannie opracowuje spójną osobistą filozofię życia, której - jak sądzi - inni również potrzebują. Dlatego ciągle usiłuje wyrazić to, w co wierzy tak, aby i inni zrozumieli. Dla mędrca "znaczenie" jest ważniejsze niż "działanie", tak więc nawet w czasie intensywnego spotkania, kiedy podejmowane są ważne decyzje czy też w trakcie zajęć, kiedy trzeba napisać test, można zauważyć, jak mędrzec marzy sobie samotnie bądź innych zajmuje swoimi przemyśleniami. Mędrzec często odgrywa istotną rolę w postępie idei i doskonaleniu społeczeństwa, lecz może potrzebować bardziej praktycznych osób do ich wcielania. Stąd określenie "roztargniony profesor" jest często odnoszone do mędrca.

Więcej w książce: Między ojcem a synem - Michael Smith SJ

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ojciec, poszukiwacz, wojownik i myśliciel
Komentarze (6)
D
dda
31 sierpnia 2014, 21:05
Nie wszyscy rodzice są w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby dziecka. Powody tego mogą być różne: uzależnienia, choroby psychiczne, bieda. [url]http://malzenstwojestdobre.pl/skrepowani-dziecinstwem/[/url]
A
ADD
31 sierpnia 2014, 21:32
ani to, ani to, ani to
D
dda
1 września 2014, 21:39
tylko?
SD
Syndr. Dysf. Dzieciństwa
1 września 2014, 22:37
http://ispips.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=35&Itemid=49 "S.D.D. rozumiany jest tu jako konsekwencja wzrastania dziecka we wszelkich typach rodzin, w których silnie zniekształcano w nim jego doświadczanie siebie. Wady w relacjach rodzica z dzieckiem, nieprawidłowe warunki rozwoju oraz proces poznawania siebie przez dziecko mają miejsce nie tylko w rodzinach uznanych powszechnie za patologiczne lub z jakimiś widocznymi dysfunkcjami. Bardzo często dysfunkcje występują w środowisku rodzin, które są spostrzegane i uznawane jako prawidłowe. Mogą to być niepełne rodziny lub te, w których jeden z rodziców wykazuje jakąś formę dysfunkcji rodzicielskiej. Inne, to rodziny, które z powodu wadliwej dojrzałości jednego lub obojga rodziców współuzależniają dziecko w zależnościach uczuciowych. Proces powstawania syndromu DD może przebiegać na poziomach emocjonalnych, które nie są zauważalne dla kogoś spoza rodziny. Dzieje się tak np., kiedy rodzic nadmiernie obciąża dziecko odpowiedzialnością za sprawy rodzinne, kiedy uzależnia akceptację dziecka od jego aktywności w systemie rodzinnym, kiedy generuje wobec dziecka wygórowane oczekiwania lub kiedy osacza dziecko swoją nadopiekuńczością." szantaż emocjonalny, przemoc psychiczna, agresja werbalna i nadmierna opiekuńczość
MS
Myśle sobie...
4 września 2011, 19:20
 Zupełnie jak w grach RPG. Stwórz postać, wybierz klasę... No może nie ma tu miejsca na ojca (chociaż jakby się dobrze zastanowić mógłby działać jako strażnik czy ktoś podobny). Poszukiwacz jako awanturnik czy złodziej; wojownik jak sama nazwa wskazuje to żołnierz, bohater; natomiast myśliciel to archetyp maga... Jak widać życie realne czasem ma odbicie w życiu wirtualnym ;-) Statystyki postaci są do uzgodnienia przez czytelników :))
JP
Janie Pawle II pomóż nam
4 września 2011, 15:28
Modlitwa o rodzicielstwo i głębię uczestnictwa Kochany Ojcze Święty Błogosławiony Janie Pawle Zdumiewam się stale Jak to jest Że nie mając dzieci Masz dzieci na całym świecie My wszyscy pragniemy być Twoimi dziećmi Nie chcemy być sierotami Chcemy mieć rodowód i korzenie Nie chcemy błądzić po drodze Do Domu Ojca Weź nas za rękę i prowadź Byłeś nam Ojcem Naucz nas ojcostwa Naucz nas zwycięstwa Nad egoizmem i egocentryzmem Nie jesteśmy przecież najważniejsi Naucz nas zwycięstwa nad byciem wyłącznie dla siebie By ostatecznie być dla drugich Z którymi utożsamił się Jezus Ale tego najprawdopodobniej nie daje się nauczyć Do tego trzeba zrodzić Dlatego musisz nas zrodzić Do ojcostwa Jesteśmy Twoimi dziećmi Synami i córkami A teraz już czas dorastać Do ojcostwa w wierze Zródź nas do rodzicielstwa W życiu Zródź nas do rodzicielstwa W kulturze W polityce W ekonomii Zródź nas do nowego życia Do głębi uczestnictwa W całym naszym życiu Prosimy ciebie Przez Chrystusa naszego Pana Amen.

Skomentuj artykuł

Ojciec, poszukiwacz, wojownik i myśliciel
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.