Miał raka i przerzuty. Lekarze nie dawali szans, przyjaciele zaproponowali nietypową terapię

Miał raka i przerzuty. Lekarze nie dawali szans, przyjaciele zaproponowali nietypową terapię
(fot. youtube.com/Houston Jolley)
dziendobry.tvn.pl/ poradnikzdrowie.pl/ ed

- Zachorowałem na czerniaka niespodziewanie. Potem okazało się, że mam guzy wszędzie. Myślałem, że umrę, ale żyję - mówi Rafał Poniatowski, który poza leczeniem onkologicznym odważył się skorzystać z pomysłu przyjaciół.

Rafał Poniatowski, reporter TVN24 zachorował na czerniaka. Badania wykazały, że przerzuty pojawiły się w wielu organach. Lekarze dawali mu kilka tygodni życia.

- Zachorowałem na czerniaka zupełnie z niecnacka, niespodziewanie. Potem okazało się, że mam guzy wszędzie. Nikt nie był w stanie ich policzyć, miałem je w płucach, nerkach, wątrobie, mógłbym długo wymieniać. Myślałem, że umrę, ale żyję.

DEON.PL POLECAMetoda Simontona

Kiedy sam stracił nadzieję na wyzdrowienie, przyjaciele powiedzieli mu o metodzie Simontona - terapii dla osób chorych na nowotwór. Zdecydował się z niej skorzystać, nie rezygnując z leczenia onkologicznego.

Iwona Nawara (psycholog kliniczny, psychoonkolog) mówi, że najbardziej istotnym elementem tej terapii jest praca z własnymi przekonaniami, z wdzięcznością, z emocjami. Polega na docenianiu śmiechu i zabawy.

Twój przyjaciel jest ciężko chory? Zamiast współczuć, przyjdź na kawę »

Celem tej terapii jest poprawa jakości życia chorych oraz wytrącenie ich ze stanu beznadziei. Jest ona wsparciem w procesie leczenia, często zwiększa jego efektywność.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl określenie "terapia simontonowska" pochodzi od nazwiska amerykańskiego onkologa - Carla Simontona. To właśnie on jako jeden z pierwszych dostrzegł potencjał psychoterapii w leczeniu onkologicznym i był jednym z pionierów psychoonkologii. Simonton dostrzegł, że problemem, który często blokuje leczenie onkologiczne jest poczucie beznadziei u chorych. Wielu jego pacjentów odmawiało udziału w leczeniu, nie wierząc w skuteczność proponowanych terapii.

Nowotwór nie jest wyrokiem śmierci

Chorzy z góry zakładali przegraną w walce z rakiem i nie chcieli podejmować leczenia. Traktowali nowotwór jak wyrok śmierci, nie wierząc, że medycyna może im pomóc z nim wygrać. Sfera emocjonalna pacjentów Simontona, ich lęki oraz stres, stały się dla tego lekarza wyzwaniem. Onkolog włączył więc psychoterapię do rutynowego leczenia onkologicznego. Psychoterapię skupiającą się na problemach tych, których kondycja psychiczna ucierpiała na skutek ciężkiej choroby. Po blisko pięćdziesięciu latach, metoda Simontona w wielu krajach stosowana jest w standardowym leczeniu nowotworowym. Więcej o niej przeczytacie TUTAJ »

 - Jestem przykładem na to, że medycyna nie zna odpowiedzi na wiele pytań. Jestem ciągle na leczeniu onkologicznym. To nie jest tak, że ja z niego zrezygnowałem i poszedłem tylko do psychologa - mówi Rafał, który czuje się zdrowy, wrócił do pracy i pozostaje pod opieką lekarzy.

Metoda Simontona nie polega na wmawianiu pacjentom, że "wszystko na pewno będzie dobrze", ale prowadzi do chęci zrobienia wszystkiego, żeby tak było.

- W chorobie często zaczynamy myśleć negatywnie. Nasza wyobraźnia wpływa na to, jak czujemy się zarówno psychiczie jak i ficzynie. My uczymy, jak pracować ze swoją głową i zmieniamy myślenie - mowi Iwona Nawara.

Dziękuję ci mój raku, że wyzwoliłeś mnie z wielu strachów »

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka, Piotr Żyłka

Trzy bestsellerowe książki księdza Jana Kaczkowskiego, który był inspiracją dla milionów ludzi. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę. Ludzie pokochali go za wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru...

Skomentuj artykuł

Miał raka i przerzuty. Lekarze nie dawali szans, przyjaciele zaproponowali nietypową terapię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.