Nie wiem, co mój mąż robi przez cały dzień

Nie wiem, co mój mąż robi przez cały dzień
(fot. ashley adcox / flickr.com)
Helen Maja Heinemann / slo

Niewiedza, jak wygląda dzień drugiej strony prowadzi w małżeństwie do wzajemnego niezrozumienia i oddalania się od siebie. Dlatego wracającego do domu męża zapytaj, co dziś wydarzyło się w pracy.

Niektóre dni są tak wyczerpujące i nerwowe, że po powrocie z pracy wielu małżonków ma jeszcze tylko ochotę na przeglądanie gazety, oglądanie dziennika albo filmu dla rozerwania się. W żadnym wypadku nie mają siły zajmować się jeszcze jakimiś innymi sprawami.

Tak pomału i niezauważalnie tracą kontakt z najbliższą osobą. Nie wiedzą, co tamta przeżyła, co szczególnie ją poruszyło i co zaprzątało jej myśli. Dlatego nie rozumieją, dlaczego w niektórych sytuacjach jest ona przewrażliwiona i jakie podejmuje decyzje. O tych sprawach mówi się głośno dopiero wtedy, jeśli jedno z partnerów ma dosyć tej sytuacji, a rozczarowanie i złość znajdują wreszcie swoje ujście.

Amerykańskie małżeństwa rozmawiają ze sobą średnio cztery minuty na dzień. Czy w twoim małżeństwie nie można by tego czasu zwielokrotnić?

Konflikt jest szansą wyjaśnienia problemów w związku i stworzenia nowej jakości związku. Jeśli jednak chcecie uniknąć ostrych konfliktów, przeznaczcie codziennie chwilę czasu na rozmowę. Może ona być kontynuacją powitania po powrocie z pracy albo rozmową po kolacji, kiedy dzieci odeszły od stołu albo rozmową wieczorem, w łóżku.

DEON.PL POLECA

Opowiedzcie sobie, co się wydarzyło w danym dniu. Nie gubcie się w męczących detalach, lecz mówcie o tym, co was poruszyło szczególnie, co wam się udało. Mówcie też o trudnościach, jakie przeżywacie, o waszych bolączkach i lękach, opowiadajcie, co was dotknęło, zasmuciło.

Gdy będziecie słuchać, nie starajcie się zaraz znaleźć rady czy rozwiązania problemu, ale po prostu wczuwajcie się w przeżycia drugiej strony. Przytul męża/żonę, jeśli mieli trudny dzień i ciesz się wspólnie nieoczekiwaną chwilą szczęścia.

Więcej w książce: Być rodzicami, pozostać zakochanymi - Helen Maja Heinemann

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie wiem, co mój mąż robi przez cały dzień
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.