Jak dbać o mamę nie tylko w Dzień Matki?

Jak dbać o mamę nie tylko w Dzień Matki?
Szczera rozmowa z mamą na ten temat może jej pomóc zrozumieć, że nie jest z tymi problemami zupełnie sama (fot. NitroTrinker / flickr.com)
PAP / slo

Przypominanie o regularnych badaniach, inspirowanie do rozwijania pasji, zachęcanie do aktywności fizycznej, szczere rozmowy o samopoczuciu - o tym jak dorosła córka może dbać o mamę nie tylko w Dzień Matki mówi ginekolog i endokrynolog dr Małgorzata Bińkowska.

- Jeśli mama dorosłej kobiety zbliża się do 50-go roku życia, prawdopodobnie wchodzi już w okres menopauzy. Córce może się wówczas wydawać, że nie zrozumie tego etapu w jej życiu. Wystarczy jednak, by przypomniała sobie burzę hormonów jaką przeżywała w okresie dojrzewania. Niektóre objawy przekwitania i dojrzewania są podobne - tłumaczy dr Małgorzata Bińkowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie.

DEON.PL POLECA
W organizmie kobiety, która wkracza w klimakterium zachodzi wiele poważnych zmian - fizycznych, jak i psychicznych. Efektem silnych wahań hormonalnych mogą być takie objawy, jak nadmierna potliwość, uderzenia gorąca, tycie, nagłe zmiany nastroju, a nawet depresja. - Kobiety obawiają się tego nowego etapu w życiu, subiektywnie oceniają, że przestają być atrakcyjne. Szczera rozmowa z mamą na ten temat może jej pomóc zrozumieć, że nie jest z tymi problemami zupełnie sama - mówi specjalistka, która jest też ekspertem akcji edukacyjnej "Hormony - nasz wspólny temat".

Jej celem jest uświadomienie kobietom, jak ważna jest bliskość w relacjach matki i córki, wzajemne zrozumienie i umiejętność rozmowy na istotne, choć trudne tematy.

Zdaniem dr Bińkowskiej, dorosła córka może być ogromnym wsparciem dla kobiety wkraczającej w okres menopauzy.

Większość dojrzałych kobiet dotyka tzw. "syndrom pustego gniazda". Trudno im pogodzić się z usamodzielnieniem się dzieci - z tym, że córka lub syn zaczynają pracować, znajdują partnera, wyprowadzają się z domu i nie odwiedzają ich regularnie.

- Oczywiście nie chodzi o to, by wrócić do domu rodzinnego, ale by pomóc mamie w przystosowaniu się do nowej sytuacji - np. przez podkreślanie, że ciągle jest dla nas bardzo ważna, że liczymy się z jej poglądami i opiniami. Tak jak kiedyś mama prowadziła nas przez życie, pokazywała świat, uczyła pewnych wartości, teraz my możemy pomóc jej przejść przez zmieniającą się rzeczywistość - tłumaczy dr Bińkowska.

Jej zdaniem, w tym trudnym okresie warto też inspirować mamę do działania. Teraz, gdy jej dzieci są już odchowane może więcej czasu poświęcić samej sobie - swoim zainteresowaniom i pasjom.

- Niestety większość kobiet, które ostatnie lata poświęcały pracy lub wychowaniu potomstwa, zupełnie zapomina o tym co dawniej sprawiało im przyjemność. Dlatego warto spytać mamę, jakie miała zainteresowania w młodości. Być może zechce do nich wrócić. Jeśli malowała, można podarować jej sztalugę lub zapisać na kurs rysunku. A może warto nauczyć jej obsługi Internetu? - komentuje dr Bińkowska.

Ważne jest też zachęcanie mamy do aktywności fizycznej, bo odgrywa ona ważną rolę w redukcji wielu poważnych schorzeń, jak choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, nowotwory, choroba Alzheimera, osteoporoza czy depresja. Nie chodzi tu uprawianie sportów wyczynowo, wystarczą regularne spacery, gimnastyka, pilates lub wchodzenie po schodach zamiast korzystania z windy. Badania potwierdzają też, że aktywność fizyczna poprawia nastrój i sprawność umysłową.

- Najlepszym przejawem dbania o mamę będzie przypominanie jej o regularnych badaniach, bo wiele chorób, np. cukrzyca, nowotwory, schorzenia nerek, może rozwijać się zupełnie bezobjawowo i przez wiele lat nie dawać żadnych objawów. Dlatego warto raz do roku mierzyć poziom glukozy we krwi, wykonywać badanie ogólne moczu, morfologię krwi, a także cytologię i mammografię - podkreśla dr Bińkowska.

Jeśli mama wyjątkowo dotkliwie odczuwa objawy menopauzy warto zachęcić ją, by porozmawiała z lekarzem na temat możliwości ich łagodzenia, np. przy pomocy hormonalnej terapii menopauzalnej (kiedyś określanej jako hormonalna terapia zastępcza) lub innych metod.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak dbać o mamę nie tylko w Dzień Matki?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.