O smutnych rzeczach warto pamiętać

O smutnych rzeczach warto pamiętać
Osoby z amnezją wciąż czuły smutek, choć nie przypominały sobie szczegółów filmu (lightmash / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Zapominając o nieszczęściach, wcale nie stajemy się szczęśliwsi - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Science". Osoby z zaburzeniami pamięci odczuwają smutek nawet wtedy, gdy zapomniały, co je zasmuciło. Jak się wydaje, emocje są powiązane z pamięcią w inny sposób, niż wcześniej sądzono.

Neurofizjolog Justin Feinstein z University of Iowa w Iowa City pokazywał pięciu badanym osobom fragmenty wzruszających filmów (na przykład "Forresta Gumpa"). Badani ze względu na uszkodzenia części mózgu zwanej hipokampem nie potrafili zapamiętywać nowych wspomnień.

W dziesięć minut po zakończeniu seansu naukowcy badali wspomnienia pacjentów, porównując je z grupą pięciu zdrowych osób. Osoby z amnezją wciąż czuły smutek, choć nie przypominały sobie szczegółów filmu, natomiast osobom o normalnej pamięci szybko wracała pogoda ducha.

Podobny efekt wystąpił pod wpływem zabawnych filmów - jednak dobry nastrój znikał szybciej niż smutek.

DEON.PL POLECA

Zdaniem autorów badań, ich wyniki wskazują, że osoby z Alzheimerem i innymi zaburzeniami pamięci mogą nie pamiętać złego traktowania, ale wyraźnie pogarsza ono ich nastrój, i to na dłużej niż w przypadku zdrowych. Z kolei podawanie leków czy stosowanie terapii w celu blokowania bolesnych wspomnień w przypadku stresu pourazowego może utrudniać powrót do zdrowia.

 

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O smutnych rzeczach warto pamiętać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.