Oksytocyna a wspomnienia z dzieciństwa
Podanie badanym oksytocyny sprawia, że ich wspomnienia związane z relacją z matką stają się bardziej intensywne - informują naukowcy w artykule opublikowanym przez "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Oksytocyna, zwana hormonem szczęścia, reguluje wśród zwierząt przywiązanie do innych osobników i wpływa na tworzenie się wspomnień z tym związanych. Chcąc sprawdzić, czy działanie tego neuroprzekaźnika ma podobne znaczenie u ludzi, naukowcy z Mount Sinai School of Medicine (USA) przeprowadzili badania wśród 31 dorosłych mężczyzn, którym podano oksytocynę lub placebo.
- Wyniki te mogą wydawać się zaskakujące, gdyż naukowcy podejrzewali, że oksytocyna może mieć jedynie pozytywny wpływ na zachowania społeczne i percepcję. Fakt, że po podaniu hormonu nie wszyscy badani zaczęli postrzegać swoje matki, jako bardziej czułe i kochające, lecz wręcz przeciwnie - nasiliły się u nich zarówno pozytywne, jak i negatywne wspomnienia, sugeruje, że rola oksytocyny jest bardziej specyficzna - mówi autorka badań dr Jennifer Bartz.
Skomentuj artykuł