Oksytocyna a wspomnienia z dzieciństwa

Oksytocyna a wspomnienia z dzieciństwa
Bardzo mało wiemy na temat biologicznych mechanizmów wspierających tworzenie się więzi między ludźmi. (fot. Brintam / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Podanie badanym oksytocyny sprawia, że ich wspomnienia związane z relacją z matką stają się bardziej intensywne - informują naukowcy w artykule opublikowanym przez "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Oksytocyna, zwana hormonem szczęścia, reguluje wśród zwierząt przywiązanie do innych osobników i wpływa na tworzenie się wspomnień z tym związanych. Chcąc sprawdzić, czy działanie tego neuroprzekaźnika ma podobne znaczenie u ludzi, naukowcy z Mount Sinai School of Medicine (USA) przeprowadzili badania wśród 31 dorosłych mężczyzn, którym podano oksytocynę lub placebo.

- Wyniki te mogą wydawać się zaskakujące, gdyż naukowcy podejrzewali, że oksytocyna może mieć jedynie pozytywny wpływ na zachowania społeczne i percepcję. Fakt, że po podaniu hormonu nie wszyscy badani zaczęli postrzegać swoje matki, jako bardziej czułe i kochające, lecz wręcz przeciwnie - nasiliły się u nich zarówno pozytywne, jak i negatywne wspomnienia, sugeruje, że rola oksytocyny jest bardziej specyficzna - mówi autorka badań dr Jennifer Bartz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Oksytocyna a wspomnienia z dzieciństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.