Rozstanie i odrzucenie boli naprawdę

Rozstanie i odrzucenie boli naprawdę
Na pierwszy rzut oka ból, którego doznajemy wylewając na siebie filiżankę gorącej kawy i ból psychiczny spowodowany myślami o byciu odrzuconym powinny znacznie się różnić. (fot. franeau / flickr.com)
10 lat temu
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Trauma fizyczna i silne poczucie odrzucenia społecznego wywołują w mózgu człowieka jednakowe reakcje - donosi magazyn "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Psycholog społeczny Ethan Kross z Uniwersytetu Michigan w USA dowiódł, że te same obszary mózgu aktywizują się zarówno w odpowiedzi na ból fizyczny, jak i na cierpienie spowodowane silnym uczuciem samotności i odrzucenia.

Do swoich badań Kross rekrutował 40 kobiet i mężczyzn, którzy w ciągu sześciu miesięcy przeżyli bolesne rozstanie z partnerem i doświadczali uczucia odrzucenia. W ramach pierwszego eksperymentu badani mieli patrzeć na zdjęcie swojego byłego partnera i myśleć o chwilach, które wspólnie przeżyli.

Kolejny eksperyment związany był z reakcją na ból fizyczny. W tym celu badacze przykładali do ramienia uczestnika nagrzewający się przyrząd, który czasami osiągał temperaturę gorącej kawy.

Podczas obu testów za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego kontrolowano aktywność mózgu badanych. Po porównaniu okazało się, że oba doznania powodują aktywność neuronów w drugorzędowej korze somatosensorycznej oraz korze tylnej części wyspy.

Autorzy zwracają uwagę, że informacje te pomogą zrozumieć, w jaki sposób cierpienia emocjonalne mogą doprowadzić do chorób fizycznych, a także zaburzeń psychicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rozstanie i odrzucenie boli naprawdę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.