Bądź człowiekiem - podziel się wodą!

Bądź człowiekiem - podziel się wodą!
(fot. jerome_bernard / flickr.com)
Logo źródła: Dziennik Polski Dorota Dejmek / slo

Pies, podobnie jak człowiek, dłużej wytrzymuje głód niż pragnienie. W czasie letnich upałów stały dostęp do miski z wodą to dla zwierzaka być albo nie być. Wystarczy, że stopień nawodnienia spadnie o 5 proc. poniżej normy, a już stanowi to zagrożenia dla zdrowia psa.

Woda jest niezbędna do prawidłowego przebiegu przemiany materii i jest tak samo ważnym składnikiem jak substancje odżywcze przyjmowane z pokarmem. Pies musi mieć stale do dyspozycji miseczkę ze świeżą, niezanieczyszczoną resztkami jedzenia wodą. Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie zdrowego psa na wodę wynosi od 20 do 50 ml na każdy kilogram masy ciała. Przy karmieniu wysuszonym mięsem lub sucharami to zapotrzebowanie wzrasta. Dużo zależy również od pory roku - zimą psy piją mniej, jednak lato to dla wielu z nich czas zwiększonego ryzyka. Pomijając stany chorobowe, których objawami są m.in. ostra biegunka i wymioty, odwodnienie najczęściej następuje właśnie z powodu upału, kiedy pies nie może zaspokoić pragnienia.

Wstyd przyznać, często zapominamy o najlepszym przyjacielu. Problemem są zwłaszcza psy bezdomne, a także te uwiązane na łańcuchu do budy - to one są najbardziej bezbronne. Buda często stoi w miejscu nasłonecznionym, łańcuch uniemożliwia zwierzęciu poszukanie upragnionego cienia, a obok leży wywrócona pusta miska... Obok takich przypadków nie możemy przejść obojętnie! Należy interweniować, nie zrażając się gniewem gospodarza.

Chcąc zadbać o los psów, Szkoła Przyjaciół Psów Wesoła Łapka rozpoczęła akcję "Bądź człowiekiem - woda ratuje życie". Zachęca w ten sposób do wystawiania przed domem lub firmą miski z wodą dla czworonożnych przyjaciół. - Chcemy zwrócić uwagę na problem dostępu do wody w gorące dni dla zwierzaków, szczególnie bezdomnych. Prawdziwe upały na pewno są jeszcze przed nami i powinniśmy być na nie przygotowani - mówi Witold Jarmołowicz, pomysłodawca akcji. - Nie trzeba wiele, by pomóc. Wystarczy wystawić przed swoim domem lub miejscem pracy miskę ze świeżą chłodną wodą. Namawiajmy też do tego swoich znajomych.

Organizm psa o przeciętnej budowie składa się w około 70 proc. z wody. Jest ona stale wydalana - psy regulują temperaturę swojego ciała nie przez pocenie się, a ziajanie. - Oczywiście, im jest cieplej, tym więcej wody organizm odprowadza - tłumaczy instruktor szkolenia psów Jacek Gałuszka. - Pies wielkości dorosłego owczarka powinien pić około 1,5 litra wody na dobę, wliczając w to również wodę zawartą w pokarmie. Podczas upałów zapotrzebowanie się zwiększa i trzeba to wziąć pod uwagę.

Jeśli pies nie będzie mógł napić się wody, może dojść do odwodnienia, które jest bardzo niebezpieczne. Odwodnienie to nadmierna utrata płynów ustrojowych. Ten stan łączy się ze zmniejszeniem w organizmie zwierzęcia wody i elektrolitów, w których znajdują się roztwory soli sodu, chloru i potasu.

Jak poznać, że pies jest odwodniony? Pierwszymi objawami jest suchość wewnątrz pyska i utrata elastyczności skóry. U zdrowych psów skóra jest sprężysta - kiedy uchwycimy dwoma placami fałdę na grzbiecie lub głowie i puścimy, wróci szybko na swoje miejsce. Jeśli skóra nie od razu wraca do zwykłego położenia, to znak, że poziom nawodnienia jest za niski. Późniejsze objawy - alarmujące! - to zapadnięte oczy, niewydolność krążenia.

Jeśli pies jest odwodniony, zamiast samej wody, zaaplikujmy mu roztwór nawadniający - zakraplaczem lub strzykawką bez igły, wprost do pyska - jaki podaje się dzieciom (kupimy w aptece). Uzupełni to braki elektrolitów ważne dla funkcjonowania organizmu. Roztwór podawajmy co godzinę, a jeśli po trzech dawkach stan psa się nie poprawi, konieczna będzie szybka interwencja lekarska i podanie kroplówki.

- Brak świeżej wody to duży problem szczególnie w miastach - dodaje Jacek Gałuszka. - Spacerując w gorący dzień miejską alejką, psy nie mają dostępu do wodopoju i zdarza się, że próbują gasić pragnienie, pijąc wodę z kałuży. W niej mogą pływać trujące lub szkodliwe chemikalia i drobnoustroje, mogące stać się przyczyną zatrucia lub choroby infekcyjnej.

Wyprowadzając psa na długi spacer, zabierzmy więc ze sobą wodę w butelce oraz miskę (lub specjalne poidło butelkowe). W domu pamiętajmy, aby wodę w misce wymieniać dość często, gdyż podczas ciepłych dni szybko namnażają się bakterie. Gdy wybieramy się na dłuższą wyprawę, zawsze możemy wlać wodę do termosu. W ten sposób dłużej pozostanie chłodna. Ze względu na utratę minerałów, warto podawać zwierzakom niegazowaną wodę mineralną.

Wysoką temperaturę szczególnie ciężko znoszą psy bardzo młode oraz psy stare, ciężarne suczki, psy otyłe, osłabione, chore (szczególnie na choroby układu krążenia). Bardzo podatne na przegrzanie są rasy o krótkich pyszczkach - buldogi, mopsy, shih-tzu, pekińczyki, ponieważ ich skrócone kanały nosowe słabiej chłodzą wdychane powietrze, a budowa nosa utrudnia swobodne oddychanie. Psy tych ras szczególnie źle znoszą także letnie podróże.

Podczas upałów należy również pamiętać, by nie pozostawiać psa w pomieszczeniach, które w słońcu bardzo szybko się nagrzewają. Mowa tu głównie o samochodzie, w którym w bardzo krótkim czasie temperatura może wzrosnąć nawet o kilka stopni. Na dłuższe wyprawy warto wziąć ze sobą zimną wodę z lodem; zmoczoną szmatką można ochłodzić głowę i szyję psa.
Pamiętajmy również, że podczas upałów asfaltowe i betonowe miejskie chodniki nagrzewają się niemiłosiernie. Ludzi chronią buty, natomiast poduszki psich łap mogą ulec poparzeniu. Rozwiązaniem są spacery wczesnym rankiem i wieczorem, kiedy beton trochę ostygnie.

Akcja "Bądź człowiekiem - woda ratuje życie" została zainicjowana na portalu Facebook 27 lipca i wzbudziła ogromny odzew. Z różnych miejsc Polski, a nawet Europy nadsyłane są zdjęcia wystawionych misek. Apel dotarł m.in. do miejscowości Aneby w Norwegii. Ustawiono tam pojemnik z wodą i napisem - "Drikke bar for katter og hunder - Et plass under paraply er gratis" - "Drink bar dla kotów i psów - miejsce pod parasolem gratis".

Źródło: Bądź człowiekiem - woda ratuje życie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bądź człowiekiem - podziel się wodą!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.