10 tys. kroków, czyli ok. 5 kilometrów

10 tys. kroków, czyli ok. 5 kilometrów
(fot. kate at yr own risk / flickr.com / CC BY)
PAP / drr

10 tys. kroków, czyli ok. 5 kilometrów powinno się pokonywać każdego dnia pieszo - dla dobrego samopoczucia i utrzymania odpowiedniej wagi ciała. W poniedziałek w Katowicach ruszyła promująca chodzenie akcja "Idę, nie jadę".

- Chodzenie to najbardziej naturalna, najprostsza i najtańsza forma rekreacji ruchowej, dlatego powinniśmy chodzić tak często, jak tylko się da - przekonywała dziennikarzy prof. Barbara Zahorska-Markiewicz, ekspert Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

W ramach akcji na schodach katowickiego Ronda im. Ziętka pojawiły się naklejki informujące o liczbie spalanych kalorii przy pokonywaniu każdego ze stopni. Uczestnicy kampanii z Ronda przeszli 1,5-kilometrowy dystans na pl. Sejmu Śląskiego. Jeden z uczestników marszu, prof. Zbigniew Nowak z katowickiej AWF przekonywał, że dotarcie w to samo miejsce samochodem zajmuje niewiele mniej czasu i zmusza do pokonania dwa razy dłuższej drogi.

Prof. Zahorska-Markiewicz podkreśliła, że ponad połowa Polaków ma nadwagę, a co piąty dorosły jest otyły. - Aby zgubić zbędne kilogramy trzeba mniej jeść, a więcej się ruszać. Wszyscy o tym wiedzą, ale najbardziej brakuje systematyczności i wytrwałości - oceniła.

Zauważyła, że wiele osób, które postanawiają zadbać o kondycję, kupuje różnego rodzaju sprzęt, jednak po krótkim okresie ćwiczeń, rzuca go w kąt. Brakuje czasu na ćwiczenia, bo zajmuje go oglądanie telewizji i komputer. Tymczasem na aktywność powinno się znaleźć każdego dnia co najmniej godzinę - mówiła.

Przy marszu z szybkością 5 km/h organizm spala około 5 kilokalorii na minutę. Podczas godzinnego spaceru daje to 300 kcal. Naukowcy zalecają przejście ok. 5-7 km dziennie dla utrzymania kondycji i wagi. Osoby odchudzające się powinny pokonywać 10 km każdego dnia. Prof. Zahorska-Markiewicz zaleca dojście do tego poziomu poprzez stopniowe zwiększanie dystansu.

Osobom, które chcą schudnąć profesor zaleca kontakt ze specjalistami - lekarzem, psychoterapeutą, czy dietetykiem. - Zmiana stylu życia wymaga, żeby ktoś nam powiedział, jak to zrobić, jak wyeliminować błędy - podkreśliła.

Akcję organizują specjaliści z Centrum Medycznego Signum i Centrum Rehabilitacji Bażantowo. Te dwa podmioty utworzyły w Katowicach Ośrodek Optymalizacji Wagi. W najbliższą środę w centrum Bażantowo będzie można posłuchać wykładu na temat osiągnięcia i utrzymania prawidłowej wagi ciała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

10 tys. kroków, czyli ok. 5 kilometrów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.