Czy twoje dziecko moczy się w nocy?

Czy twoje dziecko moczy się w nocy?
Dzieci moczące się podczas snu są często przedmiotem drwin rówieśników, mają niższą samoocenę, są nerwowe, narażone na wykluczenie z grupy (fot. vakas / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce Joanna Morga / slo

W Polsce moczenie nocne dotyczy aż 240 tys. dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Problem ten jest często bagatelizowany, tymczasem jego skutki psychiczne i zdrowotne mogą być bardzo poważne - mówili lekarze 14 kwietnia na konferencji prasowej w Warszawie.

Jak przypomnieli, aż w 15 proc. przypadków moczenie nocne jest objawem innych schorzeń, takich jak wady wrodzone układu moczowego (ok. 3 proc. przypadków), choroby nerek, cukrzyca, zakażenia dróg moczowych i inne. Nieleczone, mogą prowadzić do uszkodzenia nerek, nadciśnienia, a ostatecznie do skrajnej niewydolności nerek wymagającej dializoterapii.

DEON.PL POLECA

- Dlatego rodzice dziecka, które moczy się w nocy powinni koniecznie udać się z nim na konsultację lekarską. Obecnie, medycyna dysponuje skutecznymi metodami leczenia tego zaburzenia, zależnie od jego przyczyny - zaznaczył chirurg dziecięcy dr Grzegorz Paruszkiewicz, ekspert w diagnostyce i terapii moczenia nocnego u dzieci.

Jak podkreślił dr Michał Maternik z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, wczesne diagnozowanie i leczenie moczenia nocnego, pozwala uchronić dziecko przed poważnymi psychicznymi i emocjonalnymi konsekwencjami tego zaburzenia. - Dzieci moczące się podczas snu są często przedmiotem drwin rówieśników, mają niższą samoocenę, są nerwowe, narażone na wykluczenie z grupy - wymieniał. Według niego, 1 proc. osób, u których nie podjęto wcześnie leczenia moczy się w wieku dorosłym.

Eksperci przyjmują, że z moczeniem nocnym mamy do czynienia u dziecka, które ukończyło 5. rok życia, ale nadal mimowolnie i bezwiednie oddaje mocz w czasie snu. Jak wyjaśnił PAP dr Paruszkiewicz, w rzeczywistości chodzi o to, że zaburzenie to leczy się dopiero od 5. roku życia. - Ale jeśli rodzice są zaniepokojeni, że ich dziecko mając 3-4 lata moczy się w nocy powinni skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć obecność wad wrodzonych - powiedział.

Diagnostykę moczenia nocnego można rozpocząć u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, zlecić ogólne badanie moczu, morfologię krwi obwodowej, posiew moczu, badanie poziomu mocznika i kreatyniny w surowicy krwi. Każde moczące się dziecko powinno też mieć wykonane badanie USG jamy brzusznej, by wykluczyć wady anatomiczne.

Wbrew poglądom rozpowszechnionym w latach 40. i 50. nie mają one związku z zaburzeniami natury emocjonalnej czy psychicznej, ale z brakiem prawidłowej kontroli nad wypróżnianiem pęcherza moczowego. Tylko u niewielkiej grupy dzieci mimowolne oddawanie moczu podczas snu ma podłoże psychiczne. Można je podejrzewać wówczas, gdy moczenie nocne pojawi się w wieku 8-10 lat u dziecka, które wcześniej nie miało podobnych problemów.

- Leki te są skuteczne i bezpieczne, dzięki nim dzieci moczące się w nocy mają szanse na normalne funkcjonowanie. Niestety, rodziców często na nie stać bo, ze względu na brak refundacji, są zbyt drogie - powiedział Paruszkiewicz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy twoje dziecko moczy się w nocy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.