Lekarze: wkrótce jesienny atak astmy
Zbliża się wrześniowy atak astmy. Warto się na niego przygotować, odwiedzając z dzieckiem lekarza - doradzali uczestnicy konferencji prasowej pod hasłem "Wyprzedź jesienny atak astmy", zorganizowanej w Warszawie przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.
Gościem specjalnym konferencji był słynny chodziarz Robert Korzeniowski, któremu ani astma, ani przebyta w dzieciństwie gorączka reumatyczna nie przeszkodziły w zdobyciu medali olimpijskich.
- Astma to najczęstsza przewlekła choroba wieku dziecięcego - w Polsce choruje na nią około miliona dzieci - mówiła prof. Barbara Rogala, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Najwięcej dzieci trafia do szpitala z powodu zaostrzenia astmy we wrześniu, w 38. tygodniu roku, gdy po wakacyjnej przerwie wracają do szkoły lub przedszkola. "Główną przyczyną jesiennej epidemii astmy jest większe natężenie wirusowych infekcji dróg oddechowych. We wrześniu dzieci wracają do szkoły i ponownie stykają się z alergenami obecnymi w kurzu i pleśniach, co ułatwia atak wirusowi" - mówiła dr Teresa Marek-Szydłowska, ordynator Oddziału Pediatrii i Poradni Pulmonologicznej Szpitala MSWiA w Krakowie.
Astmie sprzyja także stres i to, że rodzice często robią dziecku "wakacje od astmy", odstawiając leki lub zmniejszając ich dawki. Warto zawczasu - tuż po powrocie z wakacji - odwiedzić lekarza, aby uniknąć nasilenia się objawów choroby - radzą specjaliści.
- Jako dziecko z astmą doświadczyłem większości lęków i stresów, jakie przechodzą dzieci żyjące z tą chorobą. Sport odegrał w moim życiu bardzo ważną rolę. Poprawił moją formę fizyczną, ale przede wszystkim pozwolił mi uwierzyć w siebie. Nauczyłem się kontrolować chorobę, a aktywność fizyczna mi to ułatwiała. Dzieci z astmą powinny uprawiać sport, który pozwala łatwiej znosić gorsze okresy choroby - zapewnił Robert Korzeniowski.
Astma u dziecka zakwalifikowanego do uprawiania sportu musi być prawidłowo zdiagnozowana, prawidłowo leczona i dobrze kontrolowana. Pacjent musi ściśle przestrzegać zaleceń wydanych przez lekarza specjalistę, być dobrze wyedukowany, wiedzieć jak postępować w sytuacji wystąpienia powysiłkowego skurczu oskrzeli, zawsze powinien mieć przy sobie lek przerywający skurcz oskrzeli i umieć go właściwie użyć - przypominają lekarze.
Więcej informacji na temat astmy u dzieci można znaleźć na stronie www.astma-katar.pl
Skomentuj artykuł