Mężczyzna wyleczony z HIV. To dopiero czwarta osoba w historii

Mężczyzna wyleczony z HIV. To dopiero czwarta osoba w historii
Fot. depositphotos.com
dzienniknaukowy.pl / tk

66-letni mężczyzna, według lekarzy ze szpitala City of Hope w Kalifornii, został wyleczony z HIV. To dopiero czwarty taki przypadek w historii. Jak to się stało?

Jak podaje portal dzienniknaukowy.pl, „pacjent miał białaczkę i otrzymał komórki macierzyste od dawcy z rzadką mutacją genetyczną w celu leczenia nowotworu. Po przeszczepie lekarze zauważyli trwałą remisję wirusa”.

DEON.PL POLECANadal nie ma szczepionki na HIV

Na Ziemi żyje ok. 37 milionów ludzi zarażonych HIV, a każdego roku umiera około milion osób mających ten wirus. Jednak zaledwie 60 proc. zarażonych przyjmuje leki antyretrowirusowe. Mimo długich badań naukowcy wciąż nie opracowali szczepionki na HIV. Znane są jedynie leki, które tłumią HIV i pozwalają zarażonym w miarę normalnie funkcjonować.

Wyleczony z wirusa 66-latek jest dopiero czwartą osobą, u której zaobserwowano długotrwałą remisję choroby.

„W 2018 roku, u pacjenta rozwinęła się ostra białaczka szpikowa. W ramach leczenia zarówno nowotworu, jak i HIV lekarze przeprowadzili przeszczep komórek macierzystych krwi od dawcy, który był nosicielem mutacji w genie CCR5” – podaje dzienniknaukowy.pl.

- Byliśmy podekscytowani, gdy powiadomiliśmy go, że jego HIV jest w remisji i nie musi już brać terapii antyretrowirusowej, którą stosował od ponad 30 lat. Widział, jak wielu jego przyjaciół umierało na AIDS we wczesnych dniach choroby i spotkał się z wielkim napiętnowaniem, gdy zdiagnozowano u niego HIV w 1988 roku. Ale teraz może świętować. Nie możemy znaleźć dowodów na replikację wirusa HIV w jego organizmie – powiedziała dr Jana Dickter z kliniki City of Hope.

Źródło: dzienniknaukowy.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Wons SDS

20 rozważań o codziennych wyborach

„Jako osoby wolne żyjemy w napięciu między stanem łaski a stanami pokusy i grzechu. Dzisiejszy świat próbuje przemilczeć to napięcie. Lansuje modele życia bez napięć i bez walki. (…) W...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Mężczyzna wyleczony z HIV. To dopiero czwarta osoba w historii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.