PAP/ kb
Stosowanie konopii indyjskich przez kobiety w ciąży może się wiązać się z negatywnymi skutkami zdrowotnymi dla ich dzieci - wynika z nowego badania opublikowanego w „Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism”.
PAP/mł
Na skórce jabłek zabezpieczonych przed psuciem fungicydami mogą namnażać się tzw. supergrzyby - candida auris, drożdżak oporny na większość znanych leków. Powoduje bardzo dużą śmiertelność.
PAP/dm
Obszerne badanie pokazało, że przewlekły ból dolnej części pleców wiąże się ze zmniejszeniem objętości odpowiedzialnych za odczuwanie bólu rejonów mózgu.
mamadu.pl/dm
Miewasz bóle głowy, czujesz się zmęczona albo rozdrażniona, a do tego masz większą ochotę na słodycze? To może oznaczać tylko jedno - niedobór chromu.
KAI / pk
Pacjenci z zespołem Downa są aniołami pośród nas. To jest nasz dodatkowy kosmos. Mam wśród nich grupę swoich wielkich przyjaciół - mówi pediatra i genetyk kliniczny prof. dr hab. n. med. Jolanta Wierzba, która od ponad 30 lat zajmuje się chorymi z trisomią 21.
PAP / tk
Osoby, które lubią się ruszać, mają w późnym wieku więcej komórek macierzystych w mięśniach, które dzięki temu są sprawniejsze. Wystarczą nawet niewielkie dawki ćwiczeń - przekonują autorzy pracy opublikowanej na łamach „The Journal of Physiology”.
UNICEF/dm
UNICEF przygotował wskazówki dla rodziców i opiekunów, jak wspierać i rozmawiać z dziećmi w czasie niepewności i stresu związanego np. z wojną.
PAP/ kb
Gdyby dzisiaj, odpukać, powtórzył się Czarnobyl, nie pilibyśmy płynu Lugola. W magazynach w całej Polsce przygotowane są zapasy czegoś innego – informuje w środę "Gazeta Wyborcza", publikując wywiad z krajowym konsultantem w dziedzinie endokrynologii prof. Andrzejem Lewińskim.
PAP/mł
Setki substancji chemicznych, w tym środek na komary, znaleźli naukowcy w wodzie przechowywanej przez 24 godziny w plastikowych butelkach wielokrotnego użytku. - Kiedy wlewamy wodę do pojemników, z których pijemy, skutecznie wprowadzamy do niej setki lub tysiące związków - mówi jeden z autorów badania.
uck.pl/dm
Lekarzom z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku udało się zregenerować płuco, które początkowo nie nadawało się do przeszczepu. Było to możliwe dzięki perfuzji ex vivo . To pierwszy taki zabieg w Polsce.
PAP/ kb
Długotrwałe stosowanie paracetamolu u osób z nadciśnieniem tętniczym może grozić powikłaniami w postaci zawału serca i udaru mózgu – sugerują badania specjalistów uniwersytetu w Edynburgu. Doraźne zażywanie paracetamolu nie jest groźne – dodają.
PAP/mł
- Osoba, która pali papierosy regularnie, a poza tym jest całkiem zdrowa, jest narażona na to, że będzie mieć mniej sprawny mózg - twierdzi Neal S. Parikh, jeden autorów badania dotyczącego zależności między paleniem papierosów a zdolnościami poznawczymi.
PAP/who.int/dm
Wysokie ciśnienie tętnicze u młodych dorosłych, w wieku 20-40 lat, jest związane ze zmianami w mózgu w średnim wieku - wynika z badania, które będzie zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji nt. Udaru Mózgu w Nowym Orleanie.
Intymność to praktyka poznawania drugiego człowieka i pozwalania innym na poznawanie nas. By taka intymność pojawiła się w naszym życiu, musi wydarzyć się coś bardzo szczególnego, ponieważ nie przychodzi nam ona w sposób naturalny. Na szczęście dla nas, Bóg nigdy nie wzywa nas do czegoś, do czego by nas jednocześnie nie uzdolnił - przekonują autorzy książki „Duchowość, intymność i seksualność”.
americamagazine.org
"Pewnego dnia na wykładzie z teologii przyglądaliśmy się sytuacjom związanym z rodzinami dysfunkcyjnymi, z którymi możemy się spotkać podczas posługi. Poczułem się, jakby wykładowca w czasach mojego dzieciństwa miał zainstalowaną w naszym domu ukrytą kamerę. Przecież mówił dokładnie o mnie i o mojej rodzinie!"
dziendobry.tvn.pl / kb
Ma 36 lat, a w jego piersi bije już trzecie serce. Marcin Drab przeszedł kolejny przeszczep, który uratował mu ponownie życie.
Jest powszechnie wiadome, że słońce ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Nie ma znaczenia, czy jest to mocne letnie słońce czy zimowe. Brak światła słonecznego wpływa na naszą psychikę i na nasze ciało szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wiele osób cierpi wtedy na obniżenie nastroju. Specjalistami od radzenia sobie z brakiem promieni słonecznych są Norwegowie.
PAP/dm
- Co najmniej 600 tys. Polaków z otyłością kwalifikuje się do leczenia chirurgicznego. Dla wielu z nich operacja bariatryczna jest ostatnią szansą przedłużenia życia - mówi prof. Wiesław Tarnowski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Bariatrycznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego Szpitala im. Prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
PAP/dm
Przewlekły stres sprawia, że starzejemy się szybciej. Jednak poprzez pracę z emocjami i kontrolowanie swoich myśli możemy spowolnić swój zegar biologiczny - informuje pismo „Translational Psychiatry”.
CNN/dm
33-letnia Soma Banik mieszka na przedmieściach Kalkuty. Jest pracownikiem indyjskiego rządu. Prowadzi również blog, na którym opisuje swoje bolesne doświadczenia związane ze stosowaniem kremu sterydowego. Banik pomaga również dziewczynom, które poddały się szeroko rozpowszechnionemu w społeczeństwie indyjskim przekonaniu, że jaśniejsza skóra jest lepsza niż ciemniejsza, i że tylko biała twarz zapewni kobietom awans społeczny w indyjskiej strukurze kastowej albo możliwość wyjścia za mąż za odpowiedniego kandydata. Uzyskanie jaśniejszej karnacji miały ułatwić kremy sterydowe.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}