nbcnews.com/businessinsider.com.pl/dm
Kobieta z Argentyny jest drugą udokumentowaną osobą, której własny układ odpornościowy wyleczył ją z HIV. Naukowcy nie byli w stanie znaleźć w jej ciele żadnego fragmentu wirusa, nawet po przeskanowaniu ponad miliarda komórek jej organizmu.
PAP / tk
Mimo że zespół stresu popandemicznego nie istnieje w międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, coraz więcej osób w wyniku pandemii potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry - wskazują naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
PAP/dm
SARS-CoV2 prowadzi do śmierci komórek wyściełających naczynia mózgowe. Stan ten jest odwracalny, ale może prowadzić do uszkodzeń mózgu - informują naukowcy.
PAP/ kb
- Pandemia przyczyniła się do tego, że coraz więcej Polaków odczuwa bóle kręgosłupa. Co konkretnie jest przyczyną takiego stanu rzeczy i jak walczyć z takimi dolegliwościami?
onet.pl / kb
Borelioza może być całkowicie uleczalna! Według naukowców przełomem może okazać się higromycyna A.
- Na świecie, ale także i w Polsce panuje pewne umiłowanie do ekstremy, czyli do wpadania w skrajności. Pojawiają się mody, trendy żywieniowe, a ludzie bardzo lubią brnąć w różne utarte schematy, nie do końca interesując się czy one będą mądre, rozsądne w kontekście danej jednostki - mówi Wojciech Szczygieł, na co dzień trener personalny.
dzienniknaukowy.pl/dm
Nowa forma elektrycznej stymulacji mózgu przyniosła poprawę u 36-letniej pacjentki od lat cierpiącej na oporną na leczenie depresję. Stało się to możliwe dzięki wszczepionemu implantowi, który nazwano już „rozrusznikiem mózgu”. Urządzenie dostarcza krótkie impulsy energii elektrycznej do określonych miejsc w jej mózgu.
PAP/dm
O prawidłowe ciśnienie krwi warto dbać od młodych lat. Osoby, u których wcześniej pojawiło się nadciśnienie tętnicze, mają mniejsze mózgi i większe ryzyko rozwoju demencji. Naukowcy proponują wprowadzanie działań ochronnych już w dzieciństwie.
PAP/dm
Przewlekle podwyższony poziom glukozy we krwi upośledza wydajność pamięci roboczej mózgu i zmienia sposób jej funkcjonowania - donosi pismo „Communications Biology”.
- Blind football jest najtrudniejszą dyscypliną do trenowania dla osób niewidomych. Nie raz potrzeba nawet i dwa lata, by zawodnika doprowadzić do takiego poziomu, żeby był w stanie wystąpić w meczu - mówi Marcin Ryszka.
Ciało ma swoje potrzeby i bardzo wyraźnie je komunikuje. Jednak nie zawsze potrafimy je usłyszeć. Co myślisz o swoim ciele, jak je postrzegasz? Czy troszczysz się o nie, jak o przyjaciela, czy traktujesz jak najemnika, który ma spełniać standardy i oczekiwania innych? Zatroszcz się o swoje ciało, a ono na pewno ci się odwdzięczy.
Fundacja Gajusz / jb
"Nawet (a może przede wszystkim) jeśli człowiek pozostaje na świecie przez kilka miesięcy czy lat, zasługuje na troskę i opiekę na najwyższym poziomie" - czytamy w ogłoszeniu.
spes.org.pl / kb
Stowarzyszenie SPES na co dzień pomaga dzieciom, które już od najmłodszych lat muszą mierzyć się z przeciwnościami losu. Jedną z nich jest Kaja, która już wieku 11 lat udowodniła, że jest prawdziwą wojowniczką.
joe.ie / kb
„Konopie indyjskie mogą być bardzo szkodliwe dla młodych ludzi" - stwierdza irlandzki ekspert. Naukowcy z College of Psychiatrists of Ireland dowodzą, jak zgubne skutki powoduje zażywanie marihuany przez młodych.
Zastanawiasz się, co zrobić, żeby dziecko pokochało zdrowe jedzenie? To wcale nie musi być trudne - wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami.
Gazeta Wyborcza / jb
Wyniki raportu WHO naprawdę niepokoją. Nastolatkowie potrzebują pomocy i wsparcia od rówieśników i dorosłych.
Moja siostra jest głucha i jest „one second winning child”. To znaczy, że gdy Bóg patrzy na nas, na moją rodzinę, to przez jedną sekundę zanim spojrzy na innych, najpierw patrzy na nią. Zawsze patrzy najpierw na nią.
wyborcza.pl / babinski.pl / df
Lekarze z oddziału psychogeriatrii zainicjowali tę akcję dla pacjentów, zakażonych COVID, którzy nie mogą wychodzić poza oddziały i których nie mogą odwiedzać bliscy. Sprawdź, jak możesz pomóc.
"Od marca leczę się psychiatrycznie. (…) Może nie miałem myśli samobójczych, natomiast ja stawałem się – w drugą stronę – bardzo agresywny. Głównie słownie. Nie potrafiłem wejść do sklepu, bo jak ktoś mnie uderzył wózkiem w plecy albo nadepnął mi na stopę, to mi się w 30 sekund odpalała straszna agresja. Nikomu nic nie zrobiłem, ale to było tak męczące, że nie byłem w stanie z domu wyjść po zakupy, bo bałem się, że w końcu komuś przywalę” - mówi Janek Świtała, ratownik medyczny. O ciężkiej pracy personelu medycznego w czasach pandemii, tragicznym stanie ochrony zdrowia w Polsce i teoriach spiskowych, za które płacimy ogromną cenę, przeczytacie w wywiadzie, którego udzielił naszemu portalowi.spiskowych, za które płacimy ogromną cenę, przeczytacie w wywiadzie, którego udzielił naszemu portalowi.
instagram.com/panpielegniarka
"Dotąd mieliśmy jednego dodatniego pacjenta na tydzień, wszyscy bezobjawowi. Teraz jest po 2-3 dodatnich na dobę, wszyscy mają objawy" - czytamy na Instagramie.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}