Nazwa tej choroby pochodzi od londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy opisał to schorzenie na początku XIX wieku. Od tego czasu rozpoczęty się liczne badania naukowe, które pozwoliły dziś z dużą precyzją umiejscowić i stosunkowo dobrze określić przyczynę choroby i opisać jej naturalny przebieg.
Człowiek związany jest z przyrodą wśród której żyje, dlatego ta najbliższa, zwykle bywa najbardziej pomocna. Mamy swoje niezwykle cenne rośliny - jedną z nich jest wiesiołek.
Kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne, takie jak np. pigułki lub implanty, mogą zajść w ciążę, jeśli będą stosowały niektóre zioła, np. popularny dziurawiec.
PAP / kn
Osoby o niebieskich lub szarych oczach są bardziej zagrożone bielactwem i czerniakiem - ustalili naukowcy. Zależność między kolorem oczu, a podatnością na określone choroby nie jest jednak oczywista.
PAP / slo
Poprawia nastrój, koncentrację, spowalnia procesy starzenia, działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo - tych zalet w przypadającym w sobotę Światowym Dniu Czekolady nie odmawiają jej nawet lekarze.
Br. Błażej Kozłowski / BONIFRATRZY W SŁUŻBIE CHORYM 4/2009 / slo
Zatkany nos, bóle głowy - niezależnie od pory roku i pogody. Długotrwałe leczenie, połykanie sporej ilości leków przeciwbólowych. Choroby zatok przynosowych są powszechne i męczące. Nieleczone mogą prowadzić do nawracających zapaleń dróg oddechowych, w tym zapalenia oskrzeli.
Zbigniew Wojtasiński / PAP / slo
Nieleczona ostra białaczka szpikowa może spowodować zgon w ciągu zaledwie kilku dni. Aby ją odpowiednio wcześnie wykryć, warto robić badania krwi - mówił na konferencji prasowej dr hab. Grzegorz Basak ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie.
PAP / kn
Napady padaczki mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje dla pacjentów - tak fizyczne, jak i psychiczne. Jednak u większości chorych można je skutecznie kontrolować - przypominają eksperci z okazji Międzynarodowego Dnia Epilepsji, który obchodzimy 26 marca.
PAP / slo
Od 25 do 40 proc. Polaków ma różne zaburzenia snu. Większość z nich nie leczy się skutecznie, ponieważ bagatelizuje problem, nie zdaje sobie z niego sprawy lub ma trudności z dostępem do lekarza - ocenił psychiatra dr hab. Adam Wichniak.
PAP / drr
Najwięcej neuronów wymiera w mózgu w okresie dorastania. Specyfika tego okresu rozwoju mózgu powoduje, że nastolatki są bardziej podatne na uzależnienia, nie lubią wcześnie chodzić spać, chętnie natomiast chodzą własnymi drogami.
Zioła i suplementy diety mogą wchodzić w groźne interakcje z zażywanymi lekami. Osoby, które muszą przyjmować leki, powinny zwracać baczną uwagę nawet na to, co jedzą - ostrzega dr Katarzyna Wolnicka z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.
PAP / drr
Badania mammograficzne nie przynoszą pozytywnych rezultatów w zmniejszeniu liczby zgonów spowodowanych rakiem piersi - wynika z trwającego 25 lat badania kanadyjskich naukowców, opublikowanego właśnie w British Medical Journal.
PAP / slo
Nie ma oznak i objawów mogących świadczyć o raku" i "nie można nic zrobić, by zapobiegać zachorowaniom na raka" - takie mity chcą m.in. obalać eksperci z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.
Zbigniew Wojtasiński / PAP / slo
Onkolodzy ogłosili kolejny przełom w leczeniu nowotworów, tym razem dotyczy on zaawansowanego raka trzustki, jednego z najbardziej śmiertelnych nowotworów.
Zbigniew Wojtasiński / slo
Otyłość może stać się wkrótce groźniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwory aniżeli palenie papierosów - alarmowali specjaliści podczas sympozjum gastrologów i onkologów w San Francisco (USA).
Prof. Stanisław Cebrat mówi na czym polega eugenika. Jaka jest jej historia? Jaki jest związek eugeniki z in vitro?
Kontrowersje wokół częstości występowania wad genetycznych po in vitro. Czy dane na temat skutków in vitro są rzetelnie raportowane? Dlaczego wzbudza to takie kontrowersje na całym świecie?
PAP / kn
Przed świąteczną rozpustą kulinarną wiele osób je mniej, licząc, że w ten sposób zmniejszy jej negatywny wpływ na masę ciała i samopoczucie. To błąd, gdyż dieta odchudzająca może rozregulować metabolizm i przynieść odwrotne skutki - ocenia dr Aneta Kaczmarczyk.
Krzysztof Kołacz
W Polsce co godzinę ktoś kolejny dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Tę okrutną diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety w Polsce jest ciągle zbyt mało. Aktualnie niewiele ponad pół miliona! Dla wielu pacjentów w Polsce, zakwalifikowanych do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie można znaleźć.
Aż dwie trzecie guzów neuroendokrynnych, rzadkich i nietypowych nowotworów, wykrywa się dopiero w stadium zaawansowanym, gdy choroba jest już rozsiana - alarmowali specjaliści na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}