Refluks jest chorobą psychosomatyczną?

Refluks jest chorobą psychosomatyczną?
W skali "hipochondria" uzyskane wyniki były trzykrotnie wyższe w grupie badanych pacjentów niż dla populacji normalnej (fot. Sham Hardy / flickr.com)
10 lat temu
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce Magdalena Weker / slo

W postępowaniu leczniczym coraz częściej uwzględnia się emocjonalne uwarunkowania chorób somatycznych. Za stosowaniem takiego podejścia opowiadają się między innymi lekarki z zespołu badawczego gdańskiej Akademii Medycznej.

Kilka lat temu zespół w składzie dr Maria Janiak i dr Agnieszka Sulkowska z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii AMG oraz Maria Swinarska z Katedry i Kliniki Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwicowych AMG przeprowadził badania dotyczące uwarunkowań emocjonalnych choroby refluksowej przełyku.

Główna hipoteza badawcza była pytaniem o możliwość zakwalifikowania tego schorzenia do grupy chorób psychosomatycznych. Z tego względu badaczki skupiły się na ocenie cech osobowościowych pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą.

- W naszych badaniach wzięło udział 21 pacjentów hospitalizowanych w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii AMG z rozpoznaną chorobą - mówią członkinie zespołu badawczego. - W tej grupie znalazło się 12 kobiet i 9 mężczyzn w wieku od 24 do 73 lat.

Badania obejmowały dwa etapy. Pierwszy polegał na zdiagnozowaniu choroby refluksowej przełyku. Pacjentów poddano badaniom przedmiotowym oraz 24-godzinnemu monitorowaniu pH przełyku. Drugi etap był badaniem psychologicznym, w którym dokonano oceny profilu osobowości.

- W naszych badaniach otrzymałyśmy zdecydowanie podwyższone wyniki dla wybranych skal profilu osobowości. Między innymi w skali "hipochondria" uzyskane wyniki były trzykrotnie wyższe w grupie badanych pacjentów niż dla populacji normalnej - zwracają uwagę badaczki.

Wysokie wyniki uzyskano również w skali "depresji". Dodatkowo u ponad połowy badanych stwierdzono występowanie tzw. dolinki konwersyjnej. Występowanie dolinki konwersyjnej u pacjentów z chorobą refluksową może świadczyć o istnieniu zjawiska somatyzacji. Według badaczek, wskazuje to na skłonność chorych do wyrażania problemów emocjonalnych pod postacią objawów i dolegliwości somatycznych.

- Uzyskane wyniki wyraźnie wskazują, że w etiopatogenezie choroby refluksowej przełyku należy uwzględniać czynniki emocjonalne - podsumowują wyniki badaczki. - Dlatego naszym zdaniem istnieje konieczność holistycznego ujmowania problemów pacjentów z chorobą refluksową, czyli konieczność zajmowania się nie tylko ich sferą somatyczną, ale i emocjonalną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Refluks jest chorobą psychosomatyczną?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.