116 lat temu urodził się Edmund Wojtyła, brat św. Jana Pawła II

116 lat temu urodził się Edmund Wojtyła, brat św. Jana Pawła II
Edmund Wojtyła / Fot. domena publiczna
Deon.pl / tk

27 sierpnia 1906 roku w Krakowie urodził się Edmund Wojtyła, starszy o 14 lat brat papieża Jana Pawła II i Olgi Wojtyły. Edmund był pierwszym dzieckiem Emilii i Karola Wojtyłów. Z zawodu był lekarzem. Zmarł na szkarlatynę 4 grudnia 1932 roku.

Kim był Edmund Wojtyła?

Edmund Wojtyła był absolwentem austriackiej szkoły kadetów w miejscowości Hranice. Nie został jednak, jak jego ojciec wojskowym, lecz postanowił studiować medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ukończywszy studia w 1930 roku został promowany na doktora wszech nauk medycznych.

Edmund Wojtyła pracował jako lekarz w Krakowie, a także w Bielsku (dzisiejszym Bielsku-Białej - przyp. red.). Był człowiekiem bardzo oddanym swoim pacjentom. Potwierdza to fakt, że poświęcił swoje życie na ratowanie chorej na szkarlatynę pacjentce. Niedługo po śmierci dziewczyny sam zaraził się na tą chorobę. Dzielnie, lecz w cierpieniu znosił szkarlatynę, po czym zmarł po czterech dniach.

Na jego płycie nagrobnej znajdującej się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie widnieje napis: "Swe młode życie oddał w ofierze cierpiącej ludzkości". Na jego pogrzeb, który miał miejsce w Bielsku przybyły tłumy: pracownicy szpitala, duchowni i mieszkańcy miasta.

Po śmierci Emilii Wojtyły, Edmund stał się opiekunem i mentorem dla swojego o 14 lat młodszego brata Karola. To właśnie dzięki niemu przyszły papież zafascynował się sportem i teatrem. Karol Wojtyła także dzięki Edmundowi po raz pierwszy zobaczył góry, a dokładniej Dolinę Pięciu Stawów. Później wielokrotnie był towarzyszem w jego pieszych wędrówkach.

Edmund Wojtyła miał narzeczoną, Jadwigę Urban, z którą planował małżeństwo. Kochał przyrodę, a także dzieci. Swojej ukochanej mawiał, że kiedy się z nią ożeni będą mieć dom pełen dzieci. Edmund chciał poślubić Jadwigę po tym, jak ustabilizuje się życie Karola Wojtyły. Miał świadomość, że musi żyć dla brata i właśnie jemu chciał poświęcać dużo czasu.

Książka o Edmundzie Wojtyle

W czerwcu tego roku ukazała się pierwsza biografia Edmunda pt. "Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II". Milena Kindziuk wprowadza czytelnika w wyjątkowy świat Edmunda Wojtyły. Od wielu lat podążała jego śladami, niestrudzenie odwiedzając miejsca związane z jego życiem i śmiercią. Badała polskie i zagraniczne archiwa, rozmawiała ze świadkami. Z mozaiki dokumentów, zdjęć i wspomnień powstał wyjątkowy portret człowieka, który był autorytetem dla św. Jana Pawła II.

Źródło: Deon.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Milena Kindziuk

Kim był starszy brat św. Jana Pawła II? Jak bardzo wpłynął na jego późniejsze decyzje? Oto unikalny portret Edmunda Wojtyły, ofiarnego lekarza, który inspirował przyszłego papieża, uczył go miłości do gór, aktorstwa, a także modlitwy....

Skomentuj artykuł

116 lat temu urodził się Edmund Wojtyła, brat św. Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.