Niezwykła braterska więź Edmunda i Karola Wojtyłów. To była prawdziwa przyjaźń

Niezwykła braterska więź Edmunda i Karola Wojtyłów. To była prawdziwa przyjaźń
Fot. domena publiczna
Deon.pl / tk

Milena Kindziuk w kolejnym odcinku z cyklu „Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II” opowiada o wyjątkowej relacji między Edmundem i Karolem. - Przyszły papież, pod koniec życia stwierdził, że śmierć brata przeżył głębiej niż matki. To dużo mówi. Właściwie to wszystko mówi o tej relacji braterskiej, relacji pełnej przyjaźni – mówi Milena Kindziuk.

W czerwcu bieżącego roku ukazała się jej książka „Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II”.

- Bracia bardzo byli ze sobą zżyci. Po śmierci matki Edmund opiekował się swoim 14 lat młodszym bratem Karolem. Bracia bardzo szybko się zaprzyjaźnili. Ta przyjaźń była widoczna przede wszystkim w Bielsku-Białej, kiedy Edmund pracował jako lekarz – mówi Milena Kindziuk.

DEON.PL POLECAAutorka książki o Edmundzie wyznaje, że „Karol razem z ojcem co tydzień przyjeżdżali do Bielska, żeby się spotkać z Edmundem. Chodzili wtedy po górach, zwiedzali miasto. Karol wchodził w medyczny świat Edmunda i można powiedzieć, że zafascynowanie papieża medycyną, ludźmi chorymi wzięło się właśnie od Edmunda”.

- Ciekawe jest to, że po raz pierwszy w górach Karol Wojtyła był ze swoim bratem.  Edmund wziął go do Doliny Pięciu Stawów w Tatrach i wtedy Karol zachwycił się górami. Stąd ta wielka pasja przyszłego papieża do gór. Także aktorstwo Jan Paweł II zaczerpnął od swego brata. W Wadowicach Edmund zabierał Karola na przedstawienia teatralne. Edmund grał jako aktor w jednej ze sztuk i wtedy przyszły papież mocno zafascynował się sztuką, teatrem.

- Edmund planował małżeństwo, ale odkładał ślub, ponieważ chciał zaopiekować się swoim bratem Karolem. Chciał stworzyć warunki swojemu bratu do nauki. Edmund chciał wyprawić go niejako w świat, dorosłe życie i dopiero potem zająć się swoim życiem i się ożenić – mówi Milena Kindziuk.

- Często Edmund powtarzał do swojej narzeczonej i jej rodziny: „Muszę żyć dla brata, muszę uważać żeby nie wybierać trudnych tras w górach, bo jak mi by się coś stało, to najbardziej odczuje to mój brat”.

Źródło: Deon.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Milena Kindziuk

Kim był starszy brat św. Jana Pawła II? Jak bardzo wpłynął na jego późniejsze decyzje? Oto unikalny portret Edmunda Wojtyły, ofiarnego lekarza, który inspirował przyszłego papieża, uczył go miłości do gór, aktorstwa, a także modlitwy....

Skomentuj artykuł

Niezwykła braterska więź Edmunda i Karola Wojtyłów. To była prawdziwa przyjaźń
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.