Abp Grzegorz Ryś: Najważniejsze w liturgii jest słuchanie Słowa

Abp Grzegorz Ryś: Najważniejsze w liturgii jest słuchanie Słowa
fot. Maskacjusz TV / YouTube
KAI / pk

- Co znaczy przygotować się do liturgii? Co jest najważniejsze w tym przygotowaniu? Bóg mówi przez Jeremiasza: najważniejszym jest słuchanie słowa - mówił abp Grzegorz Ryś. W radogoskiej parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w czwartek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu, liturgii stacyjnej przewodniczył metropolita łódzki, który mówił o liturgii będącej kodem słów i znaków z centralną pozycją słowa Bożego.

Zatrzymując się nad czytaniem z proroctwa Jeremiasza, metropolita łódzki zwrócił uwagę na słowa Boga skierowane do proroka: "Ja wam dałem tylko jedno przykazanie - słuchajcie mojego głosu i idźcie za nim. To nie jest przeciwko kultowi. To nie jest przeciwko pobożności. To nie jest przeciwko ofiarności. To nie jest przeciwko obrzędom. To jest wskazanie, co w liturgii jest najważniejsze. Co jest istotnym wydarzeniem w liturgii".

- Idę do kościoła, to wiem, że idę na liturgię, otwieram słowo. Potem się zupełnie inaczej słucha. Myślę, że wszyscy mamy tę pewność, że w liturgii, która jest kodem słów i czynności - znaków - to w tych wszystkich słowach, które padają najważniejsze jest Boże słowo. Nie te wszystkie słowa, które możemy namnożyć, ale Jego słowo - zaznaczył hierarcha.

Zwracając się do kapłanów obecnych na liturgii, hierarcha powiedział: "To jest pytanie do nas księży - czy zawsze mówicie homilię? Jak nie mogę wyjść do ołtarza, żeby powiedzieć 3 min. homilii - 5 min. homilii - to nie jestem przygotowany do liturgii. To nie ja - to Pan Bóg - mówi do nas przez Jeremiasza. Dałem wam jedno przykazanie dotyczące kultu - słuchajcie mojego głosu".

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Abp Grzegorz Ryś: Najważniejsze w liturgii jest słuchanie Słowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.